فوتبال افغانستان در آزمون تاریخی

بازیکنان افغان حق نشر عکس AP
Image caption بازی افغانستان درنیمه نهایی این مسابقات به ذات خود یک رکورد تازه درتاریخ ورزش این کشور است

درچهارچوب بازیهای نیمه نهایی مسابقات جام قهرمانی کنفدراسیون جنوب آسیا، تیم ملی افغانستان امروز(جمعه ۹ دسامبر) به دیدارحریف نپالی خود می رود.

صرف نظراز نتیجه بازی، همینکه ملی پوشان فوتبال افغانستان درنیمه نهایی این مسابقات بازی می کنند، به ذات خود یک رکورد تازه در تاریخ ورزش این کشور است.

روز چهارشنبه (۷ دسامبر) برای تیم ملی افغانستان یک روز پرافتخاری بود، اما گره خورده با اندوه.

پیروزی پرگل ۸-۱ ملی پوشان افغان برتیم بوتان، دراستادیوم جواهرلعل نهرو دردهلی نو، افغانستان را برای نخستین باربه بازی نیمه نهایی جام قهرمانی کنفدراسیون جنوب آسیا (ساف) راه داد.

بلال آرزومهاجم تیم ملی افغانستان موفق شد که نخستین هتریک و بیشترین گل را دراین مسابقات به ثمر برساند.

همزمان اما، مانند سرنوشت بیشتر افغانها در بیش ازسی سال گذشته، غم سایه خود را درآنجا نیز بر تیم ملی افغانستان گسترانده بود.

ملی پوشان فوتبال افغانستان درحالی به مصاف همتایان بوتانی خود رفتند که یک روز پیش، (سه شنبه ۶ دسامبر) کابل شاهد حملات خونبار انتحاری درمراسم عاشورا بود که نزدیک به ۶۰ کشته برجای گذاشت.

Image caption در نیمه نهایی افغانستان، نپال، هند و مالدیو بازی می کنند

یکتن ازبازیکنان افغان چهار عضو خانواده خود را از دست داده بود و دو عضو سابق تیم ملی و یک بازیکن تیم زیر ۱۷ سال افغانستان درجریان این حوادث ناگوار زخمی شدند.

با این همه، اعضای تیم ملی افغانستان با معنویات بالا وارد میدان شدند، و پس ازپایان بازی پیروزی خود را به قربانیان حملات انتحاری کابل اهدا کردند.

درخشش با امکانات ناچیز

این درست است که تیم بوتان یک تیم ضعیف ودارای امکانات فنی پایین می باشد؛ وهمزمان درجریان دیدار با افغانستان، بازیکنان این تیم از دفاع نامنظم و پراگنده رنج می بردند که ملی پوشان افغان توانستند به آسانی به صفوف آنها رخنه کرده وآن را گل باران کنند.

اما موفقیت چشمگیر آنها دربدست آوردن تساوی 1-1 در برابر هند و پیروزی برسریلانکا با نتیجه ۳-۱، تحسین بسیاری از کارشناسان ورزشی درآسیا را برانگیخت وبرخی حتی پیش بینی کردند که جام این قهرمانی را با خود خواهند برد.

این درحالیست که تیم ملی فوتبال افغانستان درمقایسه با هرتیم دیگری در این مسابقات، ازامکانات مالی محدود وسهولتهای آموزشی اندک برخورداراست.

حمیدالله یوسفزی دروازه بان تیم ملی افغانستان به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته که ملی پوشان افغان در هرمسابقه بین المللی که شرکت کرده اند، فدراسیون فوتبال افغانستان امکانات مالی بسیارناچیز دراختیارآ نها قرار داده است.

او می گوید شاید تقصیر فدراسیون نباشد چراکه امکانات مالی زیادی دراختیار ندارد، اما برای اینکه سطح بازی تیم افغانستان بالا برود، نیاز به امکانات مالی بیشتر است.

دروازه بان تیم ملی افغانستان گفته است، "اگرآنها تنها ۱۰ درصد از هزینه سالانه تیم ملی فوتبال هند را دراختیار می داشتند، بازی با تیم ملی این کشور بجای تساوی ۱-۱، با نتیجه ۵-۱ به سود افغانستان تمام می شد".

بازی سخت

اما درحالیکه تیم ملی بوتان در برابر افغانستان یک تیم ضعیفی بود، کارشناسان ورزشی می گویند که نپال یک رقیب سرسختی خواهد بود. مربیگری این تیم بر عهده گراهم رابرتس، بازیکن سابق انگلستان می باشد که برای باشگاههای تاتنهام هاتسپر وچلسی نیز بازی کرده است.

آقای رابرتس به روزنامه The Himalayan Times چاپ نپال گفته است، تیم افغانستان را خوب می شناسد و بارها بازی آنها را تماشا کرد است. به گفته سرمربی تیم نپال، افغانستان مهاجمین خوبی دارد، اما برای آنها دشوارخواهد بود که به دفاع تیم نپال رخنه کنند.

وی می افزاید " من نقاط ضعف تیم افغانستان را متوجه شده ام، وبه بازیکنانم گفته ام که درجریان بازی برهمین نقاط ضعف تمرکزکنند".

یک عامل اعتماد به نفس نپالیها این است که درسه بازی که قبلا با افغانها داشته اند آنها را شکست داده اند وتنها یک بار تساوی داشته اند. همچنین نپال، با انجام بازیهای دوستانه با چند تیم دیگر، برای این مسابقه آمادگی خوب گرفته است.

Image caption هند ۵ بارقهرمان این مسابقات شده است

درمقابل، کارشناسان ورزشی براساس سه بازی قوی تیم افغانستان در این مسابقات، به دومشخصه بازیکنان افغان اشاره می کنند: معنویات وتوانایی جسمی بالا همراه با تهاجم قوی ومنسجم به دروازه حریف؛ ویژگی های که برخی از رسانه های نپالی نیز آن را برجسته ساخته اند.

و ظاهرا براساس نتایج بازی های قبلی است که محمد یوسف کارگر سرمربی تیم ملی افغانستان به سایت GoalNepal.com گفته است که تیم وی، مانند گذشته دیگر یک تیم ضعیف نیست و آماده مقابله با نپال می باشد وبرای متوقف ساختن این تیم، طرح ریخته است.

آقای کارگرمی گوید، بازیکنان وی ازشکست قبلی خود دربرابر نپال، درچهارچوب مسابقات مقدماتی جام چلنچ آسیا (Challenge Cup AFC ۲۰۱۲) درآوریل امسال، انتقام خواهند گرفت. اومی افزاید: " نپال یک تیم خوبی است. آنها تیز بازی می کنند و توپ را ماهرانه به یک دیگر پاس می دهند، اما بچه های ما توان شکست آنها را دارند".

ازمیان ۲۰ بازیکن تیم افغانستان، ۸ تن آنها درخارج از کشور بازی می کنند. ازاین میان تنها بلال آرزو در یکی از باشگاههای لیگ دسته دوم نروژ (Adeccoligaen) بازی می کند ومتباقی درباشگاههای دسته های پایین تر در آلمان، آمریکا، قبرس وهند بازی می کنند.

گذشته دشوار

تیم ملی فوتبال افغانستان تاریخ پرفراز و نشیبی داشته است. این تیم برای نخستین بار در دهه ۱۹۴۰ به فعالیت آغاز کرد، اما حضورقابل ملاحظه در بازیهای بین المللی نداشته است.

درسال ۱۹۸۰ پس ازتهاجم شوری به افغانستان، همه اعضای تیم این کشور در آلمان پناهنده سیاسی شدند.

آخرین بازی بین المللی تیم ملی افغانستان در۱۹۸۴ درچهارچوب مسابقات مقدماتی جام ملتهای آسیا بود. پس ازآن، و با شدت گرفتن جنگهای داخلی دراین کشور، این تیم برای نزدیک به بیست سال از فعالیت باز ماند.

پس از سقوط رژیم طالبان، تیم ملی فوتبال افغانستان با شرکت در بازیهای آسیایی بوسان کره جنوبی در سال ۲۰۰۲، باردیگر پا به عرصه بازیهای بین المللی گذاشت، اما بدون آنکه فعالیت چشم گیری یا موفقیتی ازخود نشان دهد.

درسال ۲۰۰۴ درحالیکه تیم افغانستان در یک اردوگاه درایتالیا سرگرم تمرین بود، ۹ تن از بازیکنان آن ناپدید شدند و این باعث شد تا تیم ملی افغانستان برای مدتی از فعالیت باز ماند.

درسالهای اخیراما، فعالیت فوتبال افغانستان افزایش یافته است. درسال ۲۰۱۰ تیم فوتبال اولمپیک افغانستان موفق شد که به دور نهایی بازیهای جنوب آسیا دربنگلادیش راه یابد.

اوایل امسال تیم ملی فوتبال افغانستان دربازیهای مقدماتی جام چلنچ آسیا ۲۰۱۲ نیز مو فقیتهای داشت. اگرچه ملی پوشان افغان نتوانستند به این بازیها راه یابند، اما مسابقات خوبی که انجام دادند باعث شد افغانستان در رده بندی فیفا درماه ژویه به جایگاه ۱۶۴ صعود کند که این به گزارش فیفا دستاورد بزرگی است.

درماه جاری افغانستان در رده ۱۷۸ قرار دارد. اما با توجه به موفقیت های اخیر، انتظار می رود که با انتشارگزارش تازه فیفا در۲۱ دسامبر، تیم ملی افغانستان به پله های بالا تری قدم بگذارد.