ادامه کشمکش بر سر حکم شیث رضائی و محمد نصرتی

رضائی و نصرتی حق نشر عکس no credit
Image caption رسانه های ایران تصاویری از بازی دو تیم پرسپولیس با داماش را منتشر کردند که در جریان آن دو بازیکن تیم پرسپولیس"رفتاری ناشایست و غیر اخلاقی" در زمین از خود نشان دادند

دبیر هیئت رسیدگی به تخلفات فوتبال ایران می‌گوید که تصمیم کمیته استیناف فدراسیون فوتبال درباره تخفیف حکم محمد نصرتی و شیث رضایی قابل پذیرش نیست.

علیرضا علیپور، دبیر روحانی هیئت رسیدگی به تخلفات فوتبال ایران روز پنجشنبه اول دی (۲۲ دسامبر) در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت: "رای کمیته انضباطی کاملا قانونی بود و تشخیص کمیته استیناف با توجه به مستندات قانونی... صورت گرفته و رای در مورد این بازیکنان از نظر قانونی قابل قبول نیست."

کمیته استیناف فدراسیون فوتبال ایران روز چهارشنبه سی دیماه با صدور حکمی، دوره محرومیت دو بازیکن محروم تیم پرسپولیس را در مجموع بیست ماه کاهش داد.

بر اساس تصمیم کمیته استیناف، دوره محرومیت شیث رضائی از ۲۰ ماه به شش ماه و دوره محرومیت محمد نصرتی از ۱۰ ماه به چهار ماه تقلیل پیدا کرد و جریمه سی میلیون تومانی آنها هم به ده میلیون کاهش یافت.

آقای علیپور می گوید که حضور این دو بازیکن باید در مسابقات فصل یازدهم لغو شود و آنها کلیه وجوه دریافتی بابت قرار داد در فصل یازدهم را به باشگاه پرسپولیس باز گردانند.

این در حالی است که بر اساس حکم کمیته استیناف، نصرتی می تواند از تاریخ نهم اسفند و رضائی از تاریخ نهم اردیبهشت در مسابقات داخلی و خارجی پرسپولیس شرکت کنند.

از سویی دیگر علیرضا صالحی، رئیس کمیته استیناف فدراسیون فوتبال ایران روز چهارشنبه ۳۰ آذر در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت: "ما در حکم انضباطی تخفیف ندادیم بلکه حکم را کاملا تغییر دادیم."

آقای صالحی گفت: "حکم کمیته انضباطی در دو بخش بود. بخش اول مربوط به ماده ۲۲ درباره رفتار غیر ورزشی و برخورد زننده ورزشکار است. در این قسمت کمیته انضباطی برای نصرتی و رضائی چهار ماه محرومیت در نظر گرفته بود."

رئیس کمیته استیناف در ادامه افزود: "در بخش دوم حکم که مربوط به ماده ۴۲ است و اعمال غیر فوتبالی و غیر اخلاقی خارج از زمین مسابقه است ۱۶ ماه محرومیت برای شیث و ۶ ماه برای نصرتی در نظر گرفته شده بود."

به گفته آقای صالحی اشتباه کمیته انضباطی در تطبیق ماده ۴۲ در مورد این دو بازیکن بود، در حالی که این ماده صراحتا به رفتارهای "خارج از زمین مسابقه" مربوط می شود.

رسانه های ایران تصاویری از بازی روز جمعه، ششم آبان تیم پرسپولیس با داماش را منتشر کرده بودند که در جریان آن دو بازیکن تیم پرسپولیس "رفتاری ناشایست و غیر اخلاقی" در زمین از خود نشان می دهند.

به دنبال بازتاب گسترده این موضوع عزیز محمدی، رئیس سازمان لیگ فوتبال گفت: "سعی می کنیم رایی را درباره این دو بازیکن صادر کنیم که در شان اخلاق و منش مردم ایران باشد".

اما با فروکش کردن موج اولیه انتقاد از رفتار این بازیکنان، علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران پیش از صدور حکم گفت که اعضای کمیته انضباطی "نباید عجله کنند و مسئله، علتها و سوابق بازیکنان را ببینند و مطابق با آن جریمه در نظر بگیرند."

هم چنین تعدادی از چهره های ورزشی با نوشتن نامه ای به فدراسیون فوتبال با توجه عدم مشکلات اخلاقی محمد نصرتی و سوابقش خواستار کاهش محرومیت او شدند.

مطالب مرتبط