اوپن استرالیا؛ پیروزی مدعیان، حذف ارغوان رضایی

مسابقات آزاد استرالیا حق نشر عکس AFP
Image caption مسابقات آزاد استرالیا از امروز (شانزدهم ژانویه) در ملبورن استرالیا آغاز شده است.

مسابقات تنیس آزاد استرالیا، اولین گرند اسلم سال، از امروز در ملبورن آغاز شد.

در بخش مردان چهار نفر نخست رده‌بندی جهانی یعنی نوواک جاکوویچ مدافع عنوان قهرمانی، رافائل نادال، راجر فدرر، و اندی ماری همچون سال پیش، امیدهای اصلی قهرمانی مسابقات امسال نیز هستند.

البته از میان آنها تنها اندی ماری اسکاتلندی است که با وجود چندین بار فینالیست شدن، تاکنون موفق به قهرمانی در هیچ یک از چهار گرند اسلم جهان نشده است.

بریتانیایی‌ها امیدوارند اندی ماری با قهرمانی در این مسابقات اولین جام گرند اسلم خود را به دست آورد و آرزوی چندین ساله آنها را نیز برآورده کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption هواداران برنارد تومیج از امیدهای استرالیا میزبان مسابقات

در بخش زنان نیز کارولین وزنیاکی دانمارکی بخت نخست این مسابقات است. کیم کلایستر، مدافع عنوان قهرمانی، نیز از بخت‌های اصلی قهرمانی است.

پیروزی مدعیان؛ حذف ارغوان رضایی

حق نشر عکس AP
Image caption کارولین وزنیاکی بخت نخست قهرمانی نیز بازی نخست خود را به راحتی برد

ارغوان رضایی، تنیس‌باز ایرانی‌الاصل فرانسوی، در نخستین دور مسابقات در دو ست پیاپی در مقابل "شوای پنگ" از چین شکست خورد. رضایی در طول مسابقه به دلیل گرمازدگی شدید تحت درمان قرار گرفت.

رافائل نادال، مرد شماره دو تنیس جهان و قهرمان پیشین این مسابقات، در نخستین بازی خود، به راحتی الکس کوزنتسوو از آمریکا را در سه ست پیاپی شکست داد. نادال در دور بعدی با تامی هاس، تنیس‌باز آلمانی، روبرو خواهد شد.

راجر فدرر، مرد شماره سه جهان و قهرمان چهار دوره این مسابقات، نیز به راحتی و در سه ست پیاپی از سد الکساندر کودریاتسف از روسیه گذشت. فدرر در دور بعد با آندریاس بک از آلمان روبرو خواهد شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption ارغوان رضایی با شکست در نخستین باز خود حذف شد. گرمای شدید رضایی بازی رضایی را تحت تاثیر قرار داده بود

در بخش زنان نیز کیم کلایستر و کارولین وزنیاکی به راحتی از سد رقبای خود گذشتند. وزنیاکی دانمارکی، آناستازیا رادیونوا را در دو ست و با نتایج ۶-۲ و ۶-۱ شکست داد. کیم کلایستر بلژیکی نیز با نتایج ۷-۵ و ۶-۱ بر ماریا خوآ کوهلر غلبه کرد.

شگفتی روز نخست

تنها شگفتی روز نخست مسابقات امسال را برنارد تومیچ، تنیس‌باز استرالیایی، خلق کرد. تومیچ که در چند تورنمنت سال گذشته نیز نتایج خوبی گرفته بود، در یک بازی حساس فرناندو ورداسکو، تنیس‌باز اسپانیایی و نفر ۲۲ بخت قهرمانی مسابقات را در چهار ساعت و یازده دقیقه شکست داد.

تومیچ در حالیکه دو ست نخست را با نتایج ۴-۶ و ۶-۷ به حریف واگذار کرده بود، سه ست بعدی را با نتایج ۶-۴، ۶-۲، و ۷-۵ برده و تماشاچیان هموطنش را به وجد آورد. او در دور بعدی با سام کوئری آمریکایی روبرو خواهد شد.

حق نشر عکس AP
Image caption برنارد تومیچ استرالیایی با غلبه بر فرناندو ورداسکو اسپانیایی شگفتی روز نخست مسابقات را رقم زد

مسابقات تنیس استرالیا که نخستین دوره آن به سال ۱۹۰۵ باز می‌گردد، تا سال ۱۹۶۹ به نام جام قهرمانی استرالیا شناخته می شد و از آن سال نام جام آزاد (اوپن) استرالیا را بر خود گرفت. تا سال ۱۹۸۷ مانند ویمبلدون، همه بازی‌های این مسابقات روی زمین‌های چمن انجام می‌شد. اما از سال ۱۹۸۸ زمین های هارد کورت جایگزین شد.

تا پیش از سال ۱۹۷۲ که شهر ملبورن به دلایل اقتصادی و شاخصه‌های توریستی به عنوان محل دائمی این مسابقات برگزیده شد، تغییر محل برگزاری مسابقه‌ها از سنت های مرسوم این تورنمنت بود، و حتی نیوزلند هم سابقه برگزاری این مسابقات را دارد.