اوپن استرالیا؛ آتش زیر خاکستر

اوپن استرالیا حق نشر عکس Reuters

خبرهای اصلی اوپن استرالیا به جای آن که از داخل زمین تنیس به گوش برسد، در حواشی مسابقات سروصدا به پا کرده است.

در بیرون از زمین، جنجال از آنجا شروع شد که در آستانه اولین جلسه مذاکرات نمایندگان بازیکنان با هیأت رئیسه جدید انجمن بازیکنان حرفه ای تنیس (ای تی پی)، رافائل نادال نفر دوم رده بندی جهانی در اولین جلسه مطبوعاتی خود در ملبورن، خواست‌ها و شکایات تنیس بازان را مطرح کرد. او موضوع طولانی بودن تقویم سالانه مسابقات، زمان بندی جام دیویس و میزان جوایز نقدی گرنداسلم ها، بویژه برای بازیکنان رده های پائین را پیش کشید و بطور تلویحی از احتمال اعتصاب بازیکنان صحبت کرد.

نادال گفت که قصد ندارد نماینده بازیکنان معترض در مذاکرات باشد چون انتقادات او از ای تی پی در گذشته به نفعش تمام نشده، اما اضافه کرد که اگر اقدامی برای رسیدگی به اعتراضها صورت نگیرد، شاید بازیکنان مجبور شوند راه حل دیگری پیدا کنند. نادال همچنین گفت: "تنیس از خیلی از ورزش های دیگر بهتر اداره می‌شود و تور حرفه‌ای‌ها بطور کلی خوب پیش می‌رود ولی این بدان معنی نیست که نمی تواند بهتر شود و بعضی قسمت‌های تور که مشکل دارد نمی‌تواند تغییر کند."

حق نشر عکس AP
Image caption انتقاد رافائل نادال از راجر فدرر واکنش کنایه‌آمیز او را برانگیخت

قهرمان ۲۵ ساله اسپانیائی در گفتگو با خبرنگاران همزبانش با انتقاد از راجر فدرر گفت که قهرمان پیشین جهان از سوئیس انتقاد بازیکنان از مدیریت تور و پیش کشیدن مشکلات تنیس را نمی‌پسندد و آن را باعث پائین آمدن وجهه تنیس می‌داند. نادال در ادامه گفت: "فدرر می‌خواهد حسن شهرت خود را حفظ کند و همه چیز را مثبت جلوه می دهد حتی اگر دیگران فدا شوند."

سخنان نادال در ابتدا با انتقاداتی روبرو شد، اما رفته رفته دیگر بازیکنان سرشناس تنیس از جمله نیکولای داویدنکو و آلکس بوگومولوف، بازیکنان روس نیز سخنان مشابهی بر زبان آوردند و از او حمایت کردند. بوگومولف در توئیتر خود نوشت: "سرانجام پس از ده سال بازیکنان در ملبورن متحد شدند، صحنه‌‌ای تاریخی در تنیس."

از سوی دیگر فدرر هم موافقت خود را با اکثریت تنیس بازان اعلام کرد و گفت: "من کاملاً از آنها حمایت می کنم. فقط نوع بیانم متفاوت است. من قبل از هر تصمیمی اول به بازیکنان و آنهایی که در رده های پایین تر هستند، فکر می کنم." او در مورد احتمال اعتصاب بازیکنان گفت که فکر نمی کند این کار به نفع تنیس باشد و باید تا جایی که می شود از چنین اتفاقاتی اجتناب کرد و تمامی جوانب را سنجید.

اعتراض بازیکنان حرفه‌ای تنیس سال‌ها است همانند آتشی زیر خاکستر در زیر ظاهر آرام و باوقار تنیس جهانی وجود داشته است. اما سال گذشته اندی ماری بازیکن بریتانیایی و نفر چهارم رده بندی جهانی علنا در این باره صحبت کرد و گفت که حل این مشکلات نیازمند همکاری و همیاری تمام بازیکنان حرفه‌ای است. او ضرب‌دیدگی و خستگی مفرط بازیکنان را در ماه‌های آخر فصل تنیس نتیجه طولانی بودن تقویم خواند.

اکنون بعضی از بازیکنان تنیس صحبت از اعتصاب در مسابقات مسترز ایندین ولز می‌کنند که در ماه مارس در کالیفرنیای آمریکا برگزار می‌شود. اما مدیران تور امیدوارند تا آن زمان به نحوی با بازیکنان به توافق برسند، با اینکه بسیاری از بازیکنان از جمله نادال و ماری معتقدند که مذاکرات بی‌نتیجه به پایان خواهد رسید.

مطالب مرتبط