مورینیو و معمای بارسلونا

حق نشر عکس AP
Image caption په‌په بازیکن خط دفاعی رئال، با لگد کردن انگشتان لیونل مسی، ممکن است با محرومیت مواجه شود

بارسلونا با پیروزی ۲-۱ در بازی رفت دور یک چهارم نهایی جام حذفی اسپانیا، کوپا دل ری، گام محکمی برای رسیدن به نیمه‌نهایی برداشت.

این بازی که با حضور انبوه تماشاگران در سانتیاگو برنابئو، ورزشگاه اختصاصی رئال مادرید، برگزار شد، با بازی تهاجمی تیم میزبان آغاز شد که در دقیقه ۱۱ با گل کریستیانو رونالدو به نتیجه رسید. گرچه این نتیجه تا پایان نیمه نخست پابرجا ماند، اما مانند بازی‌های پیشین این دو تیم، بارسلونا به تدریج بازی را در اختیار گرفت و رئال را به عقب‌نشینی واداشت.

بارسلونا نیمه دوم را هم با همان شیوه همیشگی خود و بدون هیچ تغییری آغاز کرد. این تیم با در اختیار گرفتن بیشتر توپ و میدان، فشار خود را بر رئال افزایش داد و در نتیجه صاحب دو گل شد. گل‌های بارسلونا را دو مدافع این تیم، کارلس پویول (دقیقه ۴۹) و اریک ابیدال (دقیقه ۷۷) به ثمر رساندند.

این سومین بار در این فصل فوتبال اسپانیا است که رئال مادرید از بارسلونا شکست می‌خورد. با این نتیجه بارسلونا با اعتماد به نفس بالایی می‌توان انتقام شکست خود را در فینال سال گذشته همین جام از رئال بگیرد.

نکات فنی

حق نشر عکس AP
Image caption شادی بازیکنان بارسلونا پس از به ثمر رسیدن گل پیروزی‌شان توسط اریک ابیدال

مورینیو در این بازی رئال را با آرایش ۳-۳-۴ به زمین فرستاد. په‌په، علاوه بر توپ‌گیری از دفاع، مامور مهار لیونل مسی بود. آلونسو مقابل فابرگاس قرار داده شده بود و وظیفه دیارا نیز خنثی کردن حرکات ژاوی بود. در این میان بوسکتس تا حدی آزادانه تر عمل می کرد، اما در مواقعی هیگوائین سعی می کرد حرکات او را محدود کند.

مورینیو با عدم استفاده از مسعود اوزیل در ترکیب اولیه خود و قرار دادن همزمان بنزما و هیگواین در نوک حمله، بسیاری از تحلیلگران را متعجب کرد.

از سوی دیگر گواردیولا با همان ترکیب آشنای همیشگی بارسلونا را به میدان فرستاد. این تیم با چهار مدافع بازی کرد که البته آلوز مطابق معمول با آزادی عملی که داشت، دائما از سمت راست به خط دفاعی رئال نفوذ می کرد. اینیستا در سمت راست خط میانی و فابرگاس در میانه میدان به کار گرفته شد.

تقابل رونالدو و آلوز

حق نشر عکس Reuters
Image caption کارلس پویول گل نخست بارسلونا را به ثمر رساند

نبرد اصلی نیمه نخست بازی بین رونالدو و آلوز در جریان بود. در حالیکه دو مهاجم دیگر رئال، هیگواین و بنزما، فعالیت چندانی نداشتند، رونالدو با نفوذهای خود و جا گذاشتن آلوز در چند مورد، خطراتی جدی‌ را بر روی دروازه بارسلونا خلق کرد. در یک مورد (دقیقه ۱۱) هجوم سریع رونالدو و جاماندن آلوز منجر به تنها گل رئال در این بازی شد. در مورد دیگر نفوذ رونالدو و ارسال خطرناک او برای بنزما را ابیدال در میانه راه پوشش داد.

تغییرات تاکتیکی

از اواسط نیمه دوم که مورینیو شاهد کنترل چشمگیر بارسلونا بر بازی بود با بیرون کشیدن هیوگواین و دیارا (با وجود اینکه از بهترین بازیکنان رئال تا آن لحظه بود) و فراخواندن مسعود اوزیل و خوزه کایه‌خون آرایش تیمش را به ۱-۳-۲-۴ تغییر داد. این تغییر که در جهت افزایش توان تهاجمی رئال انجام گرفت، نتیجه چندانی در بر نداشت. چرا که اوزیل در مقابله با خط میانی بارسا باز هم سردرگم بود و عملا برتری خط میانی بارسا در ادامه پررنگتر شد. از سوی دیگر با این تغییرات، کایه‌خون در سمت چپ قرار گرفت، بنابراین رونالدو به سمت راست رئال تغییر مکان داد و در واقع از تاثیرگزاری‌اش کاسته شد.

در نیمه اول دو تاکتیک رئال برای رسیدن به گل از راه نفوذهای رونالدو از یک سو، و مهار و دور نگه‌داشتن مسی از دروازه خود، موفق بود. اما با تغییر تاکتیکی ناموفق مورینیو در اواسط نیمه دوم ، فرصت بارسا برای در اختیار گرفتن توپ و افزایش فشار بر خط میانی رئال بیش از پیش فراهم شد. در نتیجه رئال مجبور شد عقب بکشد و فابرگاس و اینیستا را در موقعیت هجومی بیشتری قرار گرفتند.

بارسلونا اما در هر دو نیمه با تاکتیک یکسانی بازی را پی گرفت. تنها نکته عجیب در ترکیب گواردیولا، قرار ندادن پویول در سمت راست پیکه برای کمک به آلوز در مهار رونالدو بود. چراکه پویول در موقعیت‌های تک به تک عموما موفق عمل می‌کند. در یکی از بازی های "ال‌کلاسیکو" سال گذشته که با نتیجه ۵-۰ به سود بارسا به پایان رسید، پویول برای مهار رونالدو چندین بار موقعیت خود را جابجا کرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption ژابی آلونسو در خط میانی رئال روز دشواری را در مقابل بازیکنان میانی بارسلونا پشت سر گذاشت

در مجموع، در تمامی بازی های امسال "ال‌کلاسیکو" در برنابئو، این رئال بوده که در آغاز به گل دست یافته است. اما با گذشت دقایق آغازین، بارسلونا به تدریج بازی را در اختیار گرفته و نتیجه بازی را تغییر داده است. با این که نتایج سه بازی امسال در برنابئو مختلف بوده است (یک تساوی و دو پیروزی با اختلاف دو و یک گل) اما روند و جریان هر سه بازی یکسان بوده است. در واقع رئال هیچگاه نتوانسته است شیوه تاکتیکی خود را به درستی انجام داده و ابتکار عمل بازی را به دست بگیرد.

مایکل کاکس تحلیلگر معتبر فوتبال در وبسایت زونال مارکینگ نوشته است: تنها راه رئال برای کنترل بازی و به پیش بردن برنامه‌هایش مقابل بارسلونا این است که آگاهانه از ابتدای بازی دفاع را از عمق زمین خود آغاز کند تا مجبور نشود در طول بازی و به تدریج عقب نشینی کند. گرچه این عقب‌نشینی عمدی خود می‌تواند منجر به از دست دادن کنترل بازی و واگذاری ابتکار عمل به بارسا شود.

نکات جالب و حاشیه‌ها

- ‏ په‌‏په بعد ‏از ‏زمین خوردن لیونل ‏مسی دست او را ‏لگد ‏کرد، که این حرکت خشن با واکنش‌های زیادی روبرو شد. تا جائیکه وین ‏رونی ‏مهاجم ‏منچستریوناتید هم در ‏توئیتر ‏خود نوشت: ‏په‌‏په ‏عجب ‏احمقیه. ‏بعضی‌‏ها ‏لج ‏آدم ‏رو ‏در ‏می‌آورند.

- ژوزه ‏مورینیو، ‏سرمربی ‏رئال ‏مادرید، ‏که ‏همیشه ‏از ‏بازیکنانش ‏دفاع ‏می ‏کند ‏در ‏مورد ‏این ‏حرکت ‏مدافع ‏پرتغالی ‏تیمش ‏گفت: ‏من ‏صحنه ‏را ‏ندیدم. ‏اما ‏اگر ‏چنین ‏کاری ‏کرده ‏احتمال ‏محروم ‏شدنش ‏وجود ‏دارد.

- ‏هواداران ‏رئال ‏مادرید ‏پس ‏از ‏پایان ‏بازی ‏به ‏تاکتیک‌‏های ‏مورینیو ‏اعتراض ‏کردند ‏و ‏او ‏را ‏عامل ‏اصلی ‏باخت ‏تیمشان ‏دانستند. ‏اما او ‏گفت: ‏پیروزی ‏صدها ‏پدر ‏دارد ‏و ‏شکست ‏فقط ‏یکی. ‏روزی ‏که ‏بارسلونا ‏را ‏در ‏فینال ‏بردیم ‏همه ‏جشن ‏گرفتند ‏ولی ‏امروز ‏مقصر ‏فقط ‏من ‏هستم.

- ‏در ‏سه ‏ال ‏کلاسیکوی ‏اخیر ‏که ‏در ‏سانتیاگو ‏برنابئو ‏برگزار ‏شده ‏رئالی‌‏ها ‏گل ‏اول ‏بازی ‏را ‏به ‏بارسا ‏زده‌‏اند ‏ولی ‏برنده ‏از ‏زمین ‏بیرون ‏نرفتند. ‏در ‏سوپرکاپ ‏اسپانیا ‏مسعود ‏اوزیل ‏گل ‏اول ‏را ‏زد‏، ‏ولی ‏بازی ‏در ‏نهایت ۲-۲ ‏مساوی ‏شد ‏و ‏در ‏لا ‏لیگای ‏امسال ‏کریم ‏بنزما ‏در ‏اولین ‏دقیقه ‏بازی ‏رئال ‏را ‏جلو ‏انداخت، ‏ولی ‏تیم ‏پایتخت ‏نشین ‏در ‏پایان، ‏سه - ‏یک ‏شکست ‏خورد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بر خلاف په‌په، فابرگاس روز پرفروغی در اولین بازی ال‌کلاسیکوی سال داشت

- ‏بارسلونا ‏در ‏سیزده ‏مسابقه ‏قبلی ‏خود ‏برابر ‏رئال ‏مادرید ‏در ‏پایان ‏نود ‏دقیقه ‏بازنده ‏نبوده ‏است. ‏تنها ‏باری ‏که ‏در ‏این ‏مدت ‏بارسلونا ‏باخته، ‏فینال ‏سال ‏پیش ‏جام ‏حذفی ‏اسپانیاست ‏که ‏رئال ‏مادرید ‏با ‏گل ‏کریستیانو ‏رونالدو ‏در ‏وقت ‏اضافی ‏یک - ‏هیچ ‏برنده ‏شد.

- ‏کارلس ‏پویول ‏کاپیتان ‏بارسلونا ‏که ‏گل ‏اول ‏مسابقه ‏را ‏زد، ‏در ‏پنجاه ‏بازی ‏آخری ‏که ‏برای ‏کاتالان‌‏ها ‏انجام ‏داده ‏شکست ‏نخورده، ‏و ‏تیمش ‏در ‏این ‏بازی‌‏ها ‏چهل ‏و ‏دو ‏برد ‏و ‏هشت ‏مساوی ‏بدست ‏آورده است. ‏او ‏به ‏تنهایی ‏رکوردی ‏بهتر ‏از ‏آرسنال ‏سال ۲۰۰۴ ‏ثبت ‏کرده ‏است (تیم ‏آرسنال در آن سال رکورد ‏چهل ‏و ‏نه ‏مسابقه ‏بدون ‏شکست را ثبت کرده بود).

-‏ال کلاسیکو شب گذشته (۱۹ ژانویه) نه تنها مصادف با سالروز تولد پپ گواردیولا مربی بارسلونا بود، بلکه مسی هم برای سیصدمین بار با پیراهن بارسا به زمین رفت. این ستاره آرژانتینی در این مدت ۲۱۳ گل برای کاتالان‌ها زده است، از جمله سیزده گل در شانزده بازی مقابل رئال مادرید.