اوپن استرالیا؛ صعود جوکوویچ و ماری، حذف مونفیس

نواک جوکوویچ و نیکلا ماهو حق نشر عکس Reuters
Image caption نواک جوکوویچ، بخت نخست قهرمانی، به آسانی بر نیکلا ماهو غلبه کرد

نواک جوکوویچ، بخت نخست قهرمانی، تنها ۷۴ دقیقه لازم داشت تا نیکلا ماهو را کنار زده و به مرحله یک هشتم نهایی صعود کند.

جوکوویچ تنها ۲ گیم را به حریف فرانسوی خود واگذار کرد و بازی را در سه ست پیاپی و با نتایج ۶-۰، ۶-۱، ۶-۱ به سود خود پایان داد. نیکلا ماهو که در ویمبلدون سال ۲۰۱۰ به دلیل بازی ۱۱ ساعته‌اش با جان ایسنر آمریکایی مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت، در حالی مقابل جوکوویچ قرار گرفت که با مصدومیت زانوی چپ خود مواجه بود.

مرد شماره یک تنیس جهان که همچنان در اوج بازی خود است در دور بعدی با لیتون هیوویت، تنیس‌باز با سابقه استرالیایی و نفر اول پیشین جهان، روبرو خواهد شد. جوکوویچ که قهرمانی‌اش در سال گذشته اوپن استرالیا آغازی پرفروغ برای صعود به صدر رده‌بندی جهانی و پیروزی در دو گرند اسلم دیگر ویمبلدون و اوپن آمریکا بود، همه بازی‌های خود را در این جام سه بر صفر برده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اندی ماری سابقه دو بار شکست در فینال اوپن استرالیا را در کارنامه خود دارد

اندی ماری بخت چهارم بازی‌ها نیز با غلبه بر مایکل یودرا به مرحله بعد صعود کرد. ماری که قبلا دو بار به فینال اوپن استرالیا رسیده است، حریف فرانسوی خود را در سه ست و با نتایج ۶-۴، ۶-۲، و ۶-۰ شکست داد. ماری در یک هشتم نهایی با میخائیل کوکوشین قزاق روبرو خواهد شد.

همچنین، جو ویلفرید سونگا، بخت ششم قهرمانی، فردریکو ژیل پرتغالی و نفر ۱۰۷ رده‌بندی جهانی را از دور مسابقات حذف کرد. فینالیست پیشین اوپن استرالیا حریف خود را به آسانی و با نتیجه مشابه ۶-۲ در سه ست شکست داد.

این برد هشتمین پیروزی پی در پی سونگا در مسابقات مختلف بود. سونگا و اندی ماری، در صورت صعود به یک چهارم نهایی با هم روبرو خواهند شد.

سونگا در دور بعد با کی نیشیکوری روبرو خواهد شد. این تنیس‌باز ژاپنی در چهار ست بر ژولین بنتو فرانسوی غلبه کرد. نیشیکوری نخستین ژاپنی است که به مرحله چهارم اوپن استرالیا می‌رسد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رافائل نادال، نفر دوم رده‌بندی جهانی، قبلا در هر چهار گرند اسلم پیروز شده است

شگفتی این مرحله را میخائیل کوکوشکین، نفر ۷۷ رده‌بندی جهانی، با پیروزی بر گائل مونفیس فرانسوی خلق کرد . مونفیس که نفر ۱۵ جهان است بازی را با نتایج ۶-۲،۷-۵،۵-۷،۱-۶، و ۶-۴ به حریف گمنام خود واگذار کرد. کوکوشکین در دور بعد با اندی ماری روبرو خواهد شد

دیوید فرر بخت پنجم قهرمانی هم در سه ست و با نتایج ۷-۵، ۶-۲، و ۶-۱ خوآن اگناسیو چلا از آرژانتین را شکست داد. فرر در دور بعد با ریشارد گسکه فرانسوی روبرو خواهد شد. گسکه برای صعود، یانکو تیپساروویچ صرب را در سه ست پیاپی و با نتایج ۳-۳،۶-۶، و ۶-۱ شکست داد.

پیشتر نیز رافائل نادال و راجر فدرر، بخت‌های دوم و سوم قهرمانی، صعود خود را به مرحله یک هشتم قطعی کرده بودند. رافائل نادال در یک ساعت ۵۵ دقیقه با نتایج ۶-۲،۶-۴، و ۶-۲ بر لوکاس لچکو از اسلواکی غلبه کرد و فدرر ایو کارلویچ را با نتایج ۷-۶، ۷-۶، و ۶-۳ شکست داد. در دور بعد، رافائل نادال با هموطن خود فیلیسیانو لوپز روبرو خواهد شد و راجر فدرر با برنارد تومیچ، امید استرالیایی ‌های میزبان، مصاف خواهد کرد.

در رقابت‌های زنان نیز بخت‌های اصلی قهرمانی به مرحله بعد صعود کردند.

کارولین وزنیاکی که برای حفظ رتبه نخست جهانی خود باید به یک چهارم نهایی برسد، مونیکا نیکولسکو از رومانی را به آسانی و با نتایج ۶-۲ ، ۶-۲ شکست داد و به جمع ۱۶ نفر پایانی رسید.

کیم کلیسترز، مدافع عنوان قهرمان، هم به دور چهارم رسید. کلیسترز در دو ست پیاپی و با نتایج ۶-۳ ، ۶-۲، دانیلا هانتوکووا بخت بیستم تورنمنت از اسلوواکی را شکست داد، . مسابقه بعدی کلیسترز تکرار فینال سال قبل خواهد بود در برابر لی نا از چین.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سرنا ویلیامز دارنده سیزده مدال قهرمانی گرند اسلم، آخرین آمریکایی باقیمانده در تورنمنت است.

لی نا در حالی به دور چهارم رسید که حریفش آنابل مدینا گاریگز از اسپانیا به علت آسیب دیدگی مجبور به کناره گیری شد.

سرنا ویلیامز، از قهرمانان پیشین تورنمنت، هم به دور چهارم راه یافت. او در برابر گرتا آرن از مجارستان، تنها ۲ گیم باخت و ۶-۱، ۶-۱ برنده شد. سرنا با ۱۳ عنوان قهرمانی گرند اسلم در کارنامه خود، آخرین آمریکایی باقیمانده در تورنمنت است.

در دیگر دیدارها نیز شاراپوا، کربر از آلمان را شکست داد، و کویتوا نیز از سد کرلینکو گذشت. شاراپوا و کویتوا این فرصت را دارند که در پایان تورنمنت نفر اول رده بندی جهانی بشوند.

مطالب مرتبط