یک‌هشتم نهایی اوپن استرالیا؛ حذف ویلیامز و سونگا

ماریوا شاراپوا حق نشر عکس AP

مرحله یک‌هشتم نهایی اوپن استرالیا، نواک جوکوویچ، اندی ماری، دیوید فرر و کی نیشیکوری در رقابت‌های مردان، و پترا کویتوا، ماریا شاراپوا، سارا ارانی و اکاترینا ماکاروا در مسابقات زنان صعود کردند.

نواک جوکوویچ، مدافع عنوان و بخت نخست قهرمانی، لیتون هیوویت، تنها امید استرالیایی‌های میزبان را، در چهار ست و با نتایج ۱-۶ ۳-۶ ۶-۴ ۳-۶ شکست داد.

جوکوویچ در یک‌چهارم نهایی با دیوید فرر روبرو خواهد شد.

اندی ماری اسکاتلندی که بخت چهارم قهرمانی است برای صعود به جمع هشت نفر نهایی از سد میخائیل کوکوشکین نفر ۹۲ رده‌بندی جهانی از قزاقستان گذشت. این بازی در حالیکه با نتایج ۱-۶ ۱-۶ ۰-۱ به سود ماری پیش می‌رفت، با انصراف کوکوشکین به سود ماری پایان یافت.

حریف ماری در دور بعد کی نیشیکوری خواهد بود. او اولین ژاپنی است که تاکنون موفق شده به یک‌چهارم نهایی اوپن استرالیا برسد، برای صعود یکی از شگفتی‌های جام را رقم زد.

حق نشر عکس AP
Image caption کی نیشیکوری نخستین ژاپنی است که به یک‌چهارم نهایی اوپن استرالیا راه یافته است

نیشیکوری که در مرحله قبل بنتو، تنیس‌باز فرانسوی را شکست داده بود، موفق شد بر سونگا، بخت ششم قهرمانی و فینالیست سال ۲۰۰۸ این تورنمنت، در ۵ ست و با نتایج ۲-۶ ۶-۲ ۶-۱ ۳-۶ ۶-۳ غلبه کند.

نیشیکوری بعد از مسابقه گفت: احساسی باورنکردنی‌دارم. پیروزی بر سونگا و رسیدن به اولین یک‌چهارم نهایی واقعا خوشحال کننده است. امیدوارم این اتفاق مردم ژاپن را به وجد آورده باشد.

در دیگر بازی رقابت‌های مردان، دیوید فرر در سه ست پیاپی و با نتایج ۴-۶ ۴-۶ ۱-۶ ریشار گسکه را شکست داد و بدین ترتیب آخرین تنیس‌باز فرانسوی مسابقات نیز حذف شد.

اما مرحله یک‌هشتم نهایی رقابت‌های زنان نیز با یک شگفتی دنبال شد.

سرنا ویلیامز با شکست در مقابل اکاترینا ماکاروا، تنیس‌باز رده ۵۶ جهان از روسیه، حذف شد.

ویلیامز، با سابقه قهرمانی در ۱۳ گرند اسلم که ۵ بارش در همین تورنمنت بوده است، تنها آمریکایی باقیمانده در مسابقات بود. اکاترینا ماکاروا حریف پرآوازه خود را در ۸۲ دقیقه و با نتایج ۶-۲ ۶-۳ شکست داد.

حق نشر عکس AP
Image caption سرنا ویلیامز که سابقه پنج قهرمانی در اوپن استرالیا را دارد، آخرین آمریکایی بازمانده در رقابت‌ها بود

ماکاروا در مرحله بعد با هموطن خود ماریا شاراپوا دیدار خواهد کرد.

شاراپوا نیز برای صعود از سد سابینه لیزیکی از آلمان گذشت. شاراپوا در حالی که ست نخست را باخته بود، دو ست بعدی را برد و بازی را با نتایج ۳-۶ ۶-۲ ۶-۳ به سود خود پایان داد.

پترا کویتوا نیز با غلبه بر انا ایوانوویچ صرب، امید خود برای قهرمانی و تصاحب رتبه یک رده‌بندی جهان را زنده نگه داشت. کویتوای چک که بخت دوم قهرمانی است، بازی را با نتایج ۶-۲ ۷-۶ (۷-۲) برد تا در مرحله بعد با سارا ارانی از ایتالیا روبرو شود.

ارانی برای صعود، ژنگ جی از چین را ۶-۲ ۶-۱ شکست داد.

مطالب مرتبط