بالوتلی به دلیل حرکت غیر ورزشی چهار جلسه محروم شد

ماریو بالوتلی حق نشر عکس PA
Image caption صحنه حرکت غیر ورزسی ماریو بالوتلی در بازی مقابل تاتنهام

ماریو بالوتلی، مهاجم ایتالیایی منچسترسیتی، به دلیل رفتار غیر ورزشی در دیدار مقابل تاتنهام، در هفته ۲۲ لیگ برتر انگلستان، چهار بازی از همراهی تیمش محروم شد.

بالوتلی که در بازی حساس هفته گذشته (یکشنبه ۲۲ ژانویه) منچسترسیتی و تاتنهام، به عنوان بازیکن تعویضی به زمین آمده بود، خیلی زود با خطایی سنگین روی آسو-اکوتو، مدافع تاتنهام، از داور کارت زرد گرفت.

دقایقی بعد بالوتلی بالگد به سر اسکات پارکر هافبک تاتنهام که روی زمین افتاده بود ضربه زد. این حرکت که با اعتراض کادر مربیگری و بازیکنان تاتنهام روبرو شد، از چشم هاوارد وب، داور مسابقه، دور ماند.

اما در گزارشی که آقای وب برای فدراسیون فوتبال انگلستان تنظیم کرد اظهار نمود که اگر این صحنه را دیده بود، قطعا بالوتلی را از زمین اخراج می‌کرد. بر همین اساس فدراسیون فوتبال انگلستان بالوتلی را برای چهار بازی محروم کرد.

اگر بالوتلی این حکم را بپذیرد از شرکت در بازی فردا (۲۴ ژانویه) مقابل لیورپول که بازی برگشت نیمه‌نهایی جام اتحادیه (کارلینگ کاپ) است، محروم خواهد بود. این بازیکن می‌تواند با اعتراض به این حکم بازی فردا را هم از دست ندهد، اما در صورت پذیرفته نشدن اعتراضش با محرومیت بیشتری مواجه خواهد شد.

بالوتلی در حضور کوتاه‌مدت خود در منچسترسیتی سه بار از زمین اخراج شده، و بعضی از "رفتارهای عجیب" او در بیرون از زمین نیز ناخواسته به تیتر رسانه‌های انگلستان تبدیل شده است.

اما آنچه موضوع را جنجال‌برانگیزتر کرد، تعیین نتیجه بازی با گل بالوتلی در اواخر بازی بود. در حالیکه بازی دو تیم با نتیجه ۲-۲ رو به پایان بود، لدلی کینگ، مدافع و کاپیتان تاتنهام، در محوطه جریمه روی بالوتلی مرتکب خطا شد که داور مسابقه اعلام پنالتی کرد. پنالتی را بالوتلی به گل سوم تیم میزبان تبدیل و بدین ترتیب ناراحتی تاتنهامی‌ها را دوچندان نمود.

حق نشر عکس AP
Image caption در بازی اخیر رئال مادرید مقابل بارسلونا، په‌په دست مسی را لگد کرد اما با محرومیت مواجه نشد

البته در جریان این مسابقه اتفاق مشابه دیگری نیز افتاد که از چشم داور مسابقه دور ماند اما منجر به صدور حکم محرومیت برای "بازیکن خاطی" نشد. جولین لسکات مدافع منچسترسیتی که گل دوم تیمش را نیز به ثمر رسانده بود، در حالیکه با یونس کابول، مدافع تاتنهام، برای دفع یک توپ هوایی همزمان پریده بودند، با آرنج خود به صورت کابول ضربه زد.

در هفته های اخیر بسیاری از مربیان مطرح لیگ برتر انگلستان نسبت به یکدست نبودن تصمیم‌گیری‌های داوران لیگ برتر اعتراض کرده‌اند. از سوی دیگر صدور احکام ناهمگون توسط فدراسیون فوتبال انگلستان نیز گاهی بر حجم اعتراضات می‌افزاید. الکس فرگوسن مربی منچستر یونایتد با اشاره این موضوع می‌گوید: قانون باید برای همه یکسان باشد و داوران نیز باید قضاوت سلیقه ای را کنار بگذارند.

په‌په محروم نشد

در اتفاق مشابهی در فوتبال اسپانیا، په‌په، بازیکن پرتغالی رئال مادرید، که در جریان بازی هفته گذشته (چهارشنبه ۱۸ ژانویه) تیمش برابر بارسلونا "به عمد" دست لیونل مسی مهاجم آرژانتینی بارسلونا را لگد کرد، محروم نخواهد شد. به نظر می‌رسد آنچه این بار موجب در امان ماندن په‌په از محرومیت شده است، عدم درج این حادثه در گزارش داور مسابقه بوده است.

این در حالی است که مانوئل لیناس، خبرنگار مادریدی در گفت‌وگو با بی بی سی فارسی گفت که اکثر روزنامه های اسپانیا، حتی آنهایی که به طرفداری از رئال مادرید شهرت دارند ، با چاپ تصویر این حادثه در صفحه اول خود، حرکت په‌په را نکوهش کردند.

ژوزه مورینیو نیز اعلام کرده است که در بازی برگشت جام حذفی اسپانیا در مقابل بارسلونا، در صورت آمادگی جسمی، از په‌په استفاده خواهد کرد.

په‌په در دوران حضورش در رئال، به دفعات از زمین اخراج شده است. در یک مورد (در بازی رئال مقابل ختافه در سال ۲۰۰۹) شدت خطایش روی بازیکن حریف به حدی بود که با ده مسابقه محرومیت روبرو شد. در مواردی خبرهایی نیز از درگیری او با همبازیانش در تمرین رئال منتشر شده است.