راهیابی جوکوویچ و ماری به نیمه‌نهایی اوپن استرالیا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ماری و جوکوویچ در مجموع ده بار مقابل یکدیگر قرار گرفته اند

در دهمین روز از مسابقات تنیس اوپن استرالیا، نوواک جوکوویچ و اندی ماری، نفرات اول و چهارم رده بندی جهانی با پیروزی بر حریفان‌شان به مرحله نیمه نهایی این مسابقات راه یافتند.

با این حساب با توجه به راهیابی راجرر فدرر و رافائل نادال به این مرحله در روز گذشته، چهار نفر نخست رده بندی جهان در نخستین گرند اسلم سال جدید میلادی در نیمه نهایی به رقابت خواهند پرداخت.

در مرحله یک چهارم نهایی ابتدا اندی ماری بریتانیایی در بازی نه چندان سختی در مقابل کی نیشوکوری (۲۴) قرار گرفت و توانست حریف ژاپنی اش را با اقتدار ۳ بر صفر از پیش روی بر دارد و برای سومین بار پیاپی به جمع چهار نفر برتر اوپن استرالیا راه یابد. ماری این بازی را با نتیجه ۱-۶، ۳-۶، ۳-۶ به سود خود به پایان برد.

نیشوکوری نخستین تنیس باز ژاپنی است که در ۸۰ سال گذشته این تورنمنت توانسته به جمع هشت نفر برتر راه پیدا کند.

در بازی آخر مرحله یک چهارم نهایی انفرادی مردان، نوواک جوکوویچ، مدافع عنوان قهرمانی مقابل داوید فرر (۵) اسپانیایی قرار گرفت.

او در ابتدای بازی به دلیل مصدومیت با دشواری با فرر مقابله می کرد، اما با این حال دو ست اول را با سختی (۶-۷، ۴-۶) به سود خود یه پایان برد و در ست سوم توانست کمی راحت‌تر ۱-۶ فرر را شکست دهد و بار دیگر برای دستیابی به سومین قهرمانی اش در اوپن استرالیا امیدوار شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption کیم کلایسترز سال گذشته قهرمان اوپن استرالیا شد

جوکوویچ برای رسیدن به فینال باید بتواند در روز جمعه ماری را شکست دهد. این دو در مجموع ده بار مقابل یکدیگر قرار گرفته اند که سهم جوکوویچ شش پیروزی بوده است.

ماری که تاکنون در هیچ گرند اسلمی قهرمان نشده است، در دو دوره گذشته اوپن نایب قهرمان اوپن استرالیا بوده است.

در بازی دیگر نیمه نهایی نادال و فدرر، نفرات دوم و سوم جهان که در روز سه شنبه مرحله یک چهارم نهایی را پشت سر گذاشتند، روز پنجشنبه مقابل هم قرار می گیرند.

همچنین در روز چهارشنبه در ادامه مسابقات انفرادی زنان پترا کویتووا (۲) از جمهوری چک در مقابل تنیس‍‎بازی از تایوان به پیروزی رسید و ماریا شاراپووا (۴) از روسیه با شکست دادن هم‌وطنش به نیمه نهایی راه یافتند. این دو روز پنجشنبه مقابل هم به میدان می روند.

در بازی دیگر نیمه نهایی زنان، کیم کلایسترز (۱۱) بلژیکی که سال گذشته به قهرمانی مسابقات رسید، مقابل ویکتوریا آزارنکا (۳) از بلاروس قرار می گیرد.

مطالب مرتبط