اوپن استرالیا؛ نادال در یک قدمی جام

حق نشر عکس AFP
Image caption رافائل نادال با پیروزی بر راجر فدرر برای دومین بار به فینال اوپن استرالیا راه یافت

راجر فدرر، بازیکن سوئیسی تنیس مردان و پرآوازه ترین قهرمان این ورزش برای هجدهمین بار در بیست و هفت رویاروئی، تسلیم قدرت برتر رافائل نادال، نفر دوم رده بندی جهانی از اسپانیا شد. در این مسابقه که در مرحله نیمه نهایی اوپن استرالیا انجام شد نادال با اینکه ست اول را به فدرر باخته بود با پیروزی در سه ست بعدی عازم فینال شد تا با برنده مسابقه نوواک جوکوویچ و اندی ماری نفرات اول و چهارم رده بندی جهانی روبرو شود.

رویارویی نادال و فدرر که برای علاقمندان تنیس پرهیجان ترین رقابت‌ها است، یکی از بهترین دیدارهای این دو نبود. تا دو سال پیش که این دو همواره به نوبت نفرات اول و دوم رده بندی جهانی بودند، دیدارهایشان همیشه در فینال تورنمنت‌ها انجام می‌شد و به خودی خود هیجان مسابقه را بیشتر می‌کرد، اما امسال که آنها نفرات دوم و سوم هستند طبق قرعه کشی در نیمه نهایی با هم روبرو شدند.

کارشناسان بر اساس عملکرد این دو در مرحله های قبلی اوپن استرالیا و آسیب دیدگی قبلی نادال، بخت فدرر را برای پیروزی بیشتر می‌دانستند، مسابقه هم با قدرت نمایی برق آسای او آغاز شد که سه گیم اول ست اول را از آن خود کرد. اما در گیم هفتم همان ست نادال توانست خود را به حریف برساند و ست را به تای برک برساند که با یک اشتباه نادال به نفع فدرر تمام شد.

از آن پس به غیر از تای برک ست سوم که فدرر توانست چهار امتیاز پی در پی کسب کند و خود را به یک قدمی حریف اسپانیایی اش برساند، مشخص بود که نادال نخواهد گذاشت رقیب قدیمی‌اش طعم پیروزی را بچشد.

آنچه که در این مسابقه چشمگیر بود، اشتباهات متعدد فدرر بود که در مقاطعی بسیار حساس به نادال اجازه داد از خطر بجهد. در اواخر مسابقه هم خستگی قهرمان سی ساله سوئیسی کاملا به چشم می‌خورد و مشخص بود که او برای رسیدن به بعضی از توپ‌ها دچار مشکل شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption فدرر از مجموع 27 باری که با نادال مسابقه داده تنها در 9 دیدار پیروز شده است

نادال که قبل از آغاز مسابقات استرالیا دچار آسیب دیدگی زانو شده بود پس از پیروزی گفت که دو هفته پیش حتی تصور هم نمی توانست بکند که به فینال خواهد رسید. او ضمن تجلیل از فدرر، او را به همراه راد لیور، بازیکن قدیمی استرالیایی، بزرگ ترین بازیکنان تاریخ تنیس نامید.

حالا چشم‌ها به مسابقه جوکوویچ صرب و ماری بریتانیایی دوخته شده است که تعیین می‌کند حریف نادال در فینال چه کسی خواهد بود. هواداران نادال بر این تصورند که پیروزی ماری بر جوکوویچ در نیمه نهایی بخت قهرمان شدن بازیکن بیست و پنج ساله اسپانیایی را بیشتر خواهد کرد.

این تصور چندان هم دور از ذهن نیست. جوکوویچ سال گذشته در دو فینال گرانداسلم و چهار فینال ماسترز با سهولت نادال را شکست داد و به گفته کارشناسان و مفسران تنیس تنها بازیکنی که در حال حاضر از پس نادال بر می‌آید جوکوویچ است. البته ماری هم در فینال تورنمنت توکیو نادال را شکست داد، اما به اعتقاد هواداران نادال، او در آن مسابقه به شدت خسته بود و بطور کلی برخلاف میلش و تنها به خاطر تعهداتی که داشت تن به بازی در توکیو داده بود.

اما در تنیس هم مانند دیگر ورزش‌ها هیچ قطعیتی وجود ندارد و نتیجه هر مسابقه بیشتر به وضع و شرایط بازیکنان در روز مسابقه بستگی دارد نه به آنچه قبلا اتفاق افتاده. بنابراین پیروزی نادال بر ماری و یا شکست او از جوکوویچ یک امر از پیش تعیین شده نیست و ربطی به آنچه که هوادارن بازیکنان یا کارشناسان و مفسران می‌گویند ندارد.

قدر مسلم این که فینال امسال اوپن استرالیا که صحنه رویارویی دو تن از قدرترین بازیکنان تنیس جهان، یعنی یا نفرات اول و دوم و یا دوم و چهارم جهان، خواهد بود یکی از مهم‌ترین رویدادهای تقویم سالانه تنیس است و باید امیدوار بود که کیفیت آن چند درجه از کیفیت بازی نادال و فدرر در نیمه نهایی بالاتر باشد.