نادال، شاراپوا و آزارنکا به فینال اوپن استرالیا رسیدند

ویکتوریا آزارنکا حق نشر عکس AP
Image caption خوشحالی ویکتوریا آزارنکا پس از غلبه بر کلایسترز

رافائل نادال در رقابت‌های مردان و ماریا شاراپوا و ویکتوریا آزارنکا در مسابقات زنان به فینال تنیس اوپن استرالیا راه یافتند.

در مرحله نیمه نهایی رقابت‌های مردان، رافائل نادال با پیروزی بر راجر فدرر برای دومین بار به فینال اوپن استرالیا راه یافت.

بخت دوم قهرمانی و نفر دوم رده‌بندی جهانی، با وجود اینکه ست نخست را باخته بود، با پیروزی در سه ست بعدی، بازی را با نتایج (۷-۵) ۷-۶، ۲-۶ (۵-۷)، ۶-۷ و ۴-۶ به سود خود پایان داد.

این رویارویی که بیست و هفتمین دیدار این دو در مسابقات مختلف بود، رکورد بردهای نادال را به ۱۸ مقابل ۹ برد فدرر رساند. نادال ۱۴ بازی خود مقابل فدرر را در زمین خاک رس که در آن تقریبا بی‌رقیب است برده است.

همچنین ۱۹ بازی آنها در فینال مسابقات مختلف بوده که ۹ بار آن در فینال گرند اسلم انجام شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption نادال در بیست و هفت دیدار خود مقابل فدرر در رقابت‌های مختلف، هجده بار پیروز شده است

در بازی فینال مردان که یکشنبه برگزار خواهد شد، نادال با برنده دیدار جوکوویچ و ماری مسابقه خواهد داد.

پرسروصداترین فینال تنیس

ماریو شاراپوا و ویکتوریا آزارنکا، دو تنیس‌بازی که به دلیل فریادهای بلندشان در حین بازی مشهورند، با غلبه بر پترا کویتوا و کیم کلایسترز به فینال اوپن استرالیا راه یافتند.

شاراپوا، قهرمان سال ۲۰۰۸ این تورنمنت، در بازی‌ای که دو ساعت طول کشید، پترا کویتوا، قهرمان ویمبلدون، و بخت دوم قهرمانی را در سه ست و با نتایج ۳-۶، ۶-۳ و ۴-۶ شکست داد.

کویتوای چک که در فینال سال ۲۰۱۱ ویمبلدون شاراپوا را شکست داد و نخستین گرند اسلم خود را برد، در ست سوم با سه "برک پوینت" در موقعیت بهتری برای پیروزی قرار گرفت.

اما شاراپوا هر سه برک پوینت را از آن خود کرد و از تنها شانس خود برای شکستن سرویس حریف به خوبی استفاده برد و بازی را به سود خود خاتمه داد.

شاراپوا بعد از بازی گفت: "من امروز نتوانستم بهترین بازیم را به نمایش بگذارم. اما وقتی خوب هم بازی نکنی، گاهی می‌توانی راهی برای برنده شدن پیدا کنی."

در بازی دیگر نیمه‌نهایی زنان، ویکتوریا آزارنکا، بخت سوم قهرمانی تورنمنت، در سه ست و با نتایج ۴-۶ ۶-۱ ۳-۶ کیم کلایسترز، مدافع عنوان قهرمانی را شکست داد.

با این نتایج، دیدار فینال رقابت‌های زنان این تورنمنت را ماریا شاراپوا از روسیه و ویکتوریا آزارنکا از بلاروس روز شنبه در ورزشگاه راد لیور شهر ملبورن برگزار خواهند کرد.

با توجه به حذف کارولین وزنیاکی، نفر اول رده بندی جهانی، شاراپوا و آزارنکا هر دو این شانس را دارند که در صورت قهرمانی به صدر رده‌بندی جهانی صعود کنند.