درخواست کنفدراسیون فوتبال آسیا برای رفع ممنوعیت روسری

ژانگ جیلونگ حق نشر عکس AFC
Image caption ژنگ جیلونگ، رئیس موقت کنفدراسیون فوتبال آسیا (عکس از سایت AFC)

رئیس موقت کنفدراسیون فوتبال آسیا، به منظور فراهم شدن اجازه حضور زنان با پوشش اسلامی در مسابقات رسمی فوتبال، خواستار تغییر قوانین شد.

ژانگ جیلونگ تصریح کرد که این موضع کنفدراسیون فوتبال آسیا، در نشست بورد اتحادیه بین‌المللی فوتبال (IFAB) در مارس آینده مطرح خواهد شد.

آقای جیلونگ در وبسایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا گفته است: "خیلی از زنان فوتبالیست در آسیا روسری سر می‌کنند. من از بورد اتحادیه بین‌المللی فوتبال تقاضا دارم که پیشنهاد فیفا را با حسن نیت در نظر گرفته و با بازنگری قوانین، اجازه استفاده از پوشش سر (که علاوه بر دارا بودن استانداردهای ایمنی، تا گردن ورزشکار را نیز بپوشاند) به زنان فوتبالیست داده شود."

ژانگ جیلونگ افزوده است: "به نظر من این مسئله در کل به سود همه زنان فوتبالیست دنیاست. من شخصا یک طرح جدید از روسری دیده‌ام که تا گردن را می‌پوشاند، و در صورت کشیده شدن باز می‌شود که بدین ترتیب نگرانی‌های موجود درباره ایمنی ورزشکاران دارای پوشش را نیز مرتفع می‌کند."

قانون چهارم فیفا درباره پوشش بازیکنان تصریح دارد که ورزشکار نباید از ابزار یا پوششی، شامل هر نوع جواهرات، استفاده کند که برای خود یا دیگر بازیکنان خطرناک باشد.

حق نشر عکس MEHR
Image caption ناراحتی اعضای تیم فوتبال زنان ایران بعد از ممانعت از دیدار با اردن در سال گذشته

در ژوئن سال گذشته، تیم فوتبال زنان ایران به دلیل ملاحظات ایمنی درباره نوع لباسشان، که مطابق قوانین حجاب اسلامی علاوه بر موی سر تمام بدن آنان را می‌پوشاند، از بازی در دیدار حساس انتخابی المپیک لندن منع شدند.

در نتیجه تیم اردن با نتیجه ۰-۳ برنده اعلام شد و به گفته مسئولان ایرانی، این اتفاق ممکن است به از دست رفتن امکان حضور تیم فوتبال زنان ایران در رقابت‌های المپیک ۲۰۱۲ منجر شود.

طبق قوانین فیفا برای المپیک ۲۰۱۲، "بازیکنان و مسئولان، مجاز به نمایش هیچگونه شعار یا پیغام سیاسی، مذهبی، تجاری، و شخصی به هر زبان و به هر شکلی نیستند".

بورد اتحادیه بین‌المللی فوتبال (IFAB) که در سال ۱۸۸۶ شکل گرفت، مرجع اصلی قانونگذاری فوتبال است. نشست بعدی این بورد، سوم مارس آینده در انگلستان برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط