گری اسپید شب قبل از 'خودکشی' با همسرش مشاجره کرده بود

گری اسپید حق نشر عکس Getty
Image caption پزشک قانونی ولز شواهد برای خودکشی بودن مرگ گری اسپید را کافی ندانسته است

لوئیز، بیوه گری اسپید، سرمربی پیشین تیم ملی ولز که خبر "خودکشی" او در ۲۷ نوامبر سال گذشته انعکاس وسیعی در رسانه‌ها داشت، گفته که شب قبل از حادثه با همسرش مشاجره داشته اند. که در نتیجه او (لوئیز) مجبور شده شب را در اتومبیل خود به صبح برساند، و بعدا متوجه شده که آقای اسپید در گاراژ خانه‌اشان - در نزدیکی چستر - خود را حلق‌آویز کرده است.

خانم اسپید به دادگاه گفته است که شغل همسرش، زندگی مشترکشان را با مشکل روبرو کرده بود.

پزشک قانونی ولز نیز اعلام کرده هنوز قانع نشده که گری اسپید خودکشی کرده است.

حق نشر عکس PA
Image caption گری اسپید و همسرش لوئیز

نیکلاس راینبرگ پس از شنیدن جزئیات واپسین ساعتهای زندگی بازیکن پیشین لیگ برتر از زبان همسرش، این نتیجه را اعلام کرده است.

پزشک قانونی پذیرفته است که مرگ گری اسپید در اثر حلق‌آویز شدن صورت گرفته است، اما شواهد را برای تعیین عمدی یا "تصادفی" بودن آن کافی و قانع‌کننده ندانسته است.

طبق گفته‌های خانم اسپید، همسرش هیچ یادداشتی از خود به جای نگذاشته است. پیتر لاولس، بازرس پرونده، نیز گفته پس از جستجوی تلفن و کامپیوتر شخصی آقای اسپید، هیچ یادداشتی از او به دست نیامد.

از سوی دیگر، آلن شیرر، دوست گری اسپید و کاپیتان پیشین تیم ملی انگلستان، که روز پیش از حادثه با او بوده گفته متوجه مشکلات او و همسرش شده بود، اما او به آقای اسپید گفته که بروز چنین مشکلاتی در روابط بلندمدت زناشویی طبیعی است.

شیرر که همراه خانواده‌هایشان با اسپید به تعطیلات هم رفته‌اند، آخرین بار او را روز قبل از حادثه و در برنامه فوتبال فوکوس بی‌بی‌سی دیده بود.

شیرر گفته که گری اسپید کاملا معمولی به نظر می‌رسید و همان بگو بخندهای همیشگی‌اش را نیز داشت. شیرر تاکید کرده که: "این اتفاق (خودکشی اسپید) نه آن موقع و نه الان برایم عادی و پذیرفتنی نبوده و نیست.".

حق نشر عکس Getty
Image caption آلن شیرر: این اتفاق (خودکشی اسپید) نه آن موقع و نه الان برایم عادی و پذیرفتنی نبوده و نیست.

همچنین، دکتر باب ماگلتون، عضو تیم پزشکی شفیلد یونایتد، باشگاهی که گری اسپید قبل از تیم ملی ولز آنجا مربیگری می‌کرد، به پزشک قانونی وارینگتون گفته که او تا سال ۲۰۱۰ که با گری اسپید کار می‌کرده، هرگز علائم روانی غیرعادی در او مشاهده نکرده بود.

پزشک قانونی در گزارش خود همچنین به مهمانی یکی از دوستان گری اسپید در شب قبل از مرگ او اشاره کرده است. اسپید در آن مهمانی کاملا سرحال بوده و با دیگر مهمانان با لباس به استخر خانه پریده و شوخی کرده بودند. او حتی درباره تصمیمش برای گذراندن تعطیلات کریسمس در دوبی با مهمانان دیگر صحبت کرده بود.

رابرت بیتمن، راننده تاکسی‌ای که اسپید را آن شب به خانه رسانده نیز گفته همه چیز عادی بوده است.

در گزارش پزشک قانونی آمده که در خون آقای اسپید الکل وجود داشته که میزان آن کمی بیش از ۸۰ میلی‌گرم- حد مجاز برای رانندگی در بریتانیا- بوده است.

خانم کارول، مادر گری اسپید، نیز در بیانیه‌ای گفته پسرش "مطمئنا آدم خوشبینی نبود ". او همچنین بدترین لحظه عمرش را شنیدن خبر مرگ پسرش از تلفن عروس خود دانسته است. مادر آقای اسپید از او نقل کرده که: "افتخاری بیش از این نیست که مربیگری تیم کشورم را در بازی محبوبم -فوتبال- به عهده دارم ".

بازی یادبود

انتشار خبر مرگ گری اسپید، در بریتانیا و محافل ورزشی دنیا با واکنش‌های زیادی مواجه شد.

بازی‌های فوتبال باشگاه‌های بریتانیا با دقیقه‌ای سکوت و تشویق او آغاز شد. هواداران او در تیم‌هایی که عضو آنها بوده (لیدز، اورتون و نیوکاسل) تصاویر و پرچم‌های یادبود برایش برپا کردند.

حق نشر عکس Getty
Image caption کریس کولمن هم‌تیمی اسپید در تیم ملی ولز، مربی جدید این تیم شده است

فدراسیون فوتبال ولز نیز یک بازی دوستانه با تیم کاستاریکا به افتخار او ترتیب داده که روز ۲۹ فوریه در کاردیف برگزار خواهد شد.

گری اسپید نخستین بازی ملی خود را در بیست سالگی و در سال ۱۹۹۰ در برابر این تیم آمریکای مرکزی انجام داده بود.

ستاره پیشین لیگ برتر انگلستان، بیشترین بازی ملی(۸۵ بازی) را برای ولز داشت و در ۴۴ بازی نیز کاپیتان این بوده و هفت گل نیز به ثمر رسانده است.

در آغاز این ماه (ژانویه ۲۰۱۲)، کریس کولمن، دوست و هم‌تیمی گری اسپید در تیم ملی، به عنوان جانشین او به سمت سرمربی تیم ملی ولز انتخاب شد.

مطالب مرتبط