حضور بسیروویچ در بسکتبال ایران و کار سخت آقای منضبط

مِهمِد بسیروویچ حق نشر عکس isna
Image caption مِهمِد بسیروویچ به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شد.

سرانجام و با گذشت پنج ماه از ناکامی تیم ملی بسکتبال ایران در جام ملت‌های آسیا و عدم راهیابی به المپیک ۲۰۱۲ لندن، مِهمِد بسیروویچ به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شد.

قرارداد این مربی اسلوونیایی در سکوت کامل خبری بسته شد. او در سفری یک روزه به تهران با محمود مشحون، رئیس فدراسیون دیدار کرد، سالن بسکتبال ورزشگاه آزادی را دید، به کمیته ملی المپیک رفت، قرارداد بست و بدون برگزاری کنفرانس خبری به کشورش بازگشت.

به گفته مسئولان فدراسیون او از ۲۰ فروردین ۱۳۹۱ و با شروع مرحله "پلی‌آف" لیگ برتر بسکتبال ایران، کارش را آغاز می‌کند. اولین محک جدی بسیروویچ، جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۱۳ است که رقابت‌های انتخابی قهرمانی جهان ۲۰۱۴ اسپانیا نیز به شمار می‌رود.

این مربی که سابقه سرمربی‌گری تیم ملی کشورش در رقابتهای قهرمانی جهان ترکیه را دارد، بیش از هر چیز به موفقیت در کار با تیم‌های پایه شهره است. گرچه رقم دقیق قرارداد بسیروویچ هنوز مشخص نیست، اما گفته می‌شود او کمی بیشتر از مربی قبلی تیم ملی حقوق می‌گیرد.

نگاهی به کارنامه بسیروویچ

"مِمی" پیش از این که در سال ۲۰۱۰ تیم ملی بزرگسالان کشورش را هدایت کند، مدت‌ها در تیم‌های پایه مشغول به کار بود. او بین سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۳ هدایت تیم‌هایی از رده‌های سنی مختلف اسلوونی را به عهده داشت. معروف‌ترین دست‌پرورده او در این دوارن "ساشا وویاچیچ" بازیکن باشگاه نیوجرزی نتز (که در گذشته با تیم لس‌آنجلس لیکرز قهرمان ان بی ای شده بود) و دوست پسر ماریا شاراپووا، تنیس‌باز معروف جهان است.

بسیروویچ که سابقه مربی‌گری در بیش از ده تیم در کشورهای اسلوونی، ایتالیا، اوکراین و بلژیک را در کارنامه داشت، برای اولین بار در رقابت‎‌های قهرمانی جهان ترکیه توانست سر‌مربی یک تیم ملی شود. بسیروویچ در این تورنمنت به همراه تیم ملی اسلوونی توانست با پیروزی برابر برزیل، کرواسی، استرالیا، ایران و تونس، هشتم جهان شود. او در این مسابقات ده لژیونر از جمله پسر خودش "سانی" را در اختیار داشت.

بسیروویچ تنها یکسال به عنوان سرمربی در اسلوونی باقی ماند و در دسامبر ۲۰۱۰، جایش را به "بوزیدار مالیکویچ" داد.

یازدهمین مربی خارجی

پس از هدایت تیم ملی ایران توسط دو مربی صربستانی به نام‌های "رایکو ترومن" و "وسلان ماتیچ" گفته می‌شد که این بار فدراسیون به دنبال مربی صرب‌تبار نمی‌رود. با این که اخیراً نام‌های بزرگ زیادی از آرژانتین، اسپانیا و ایتالیا مطرح می‌شد، اما بازهم قرعه به نام شخصی خورد که گرچه صرب نیست اما از مکتب بسکتبال اروپای شرقی آمده است.

حق نشر عکس no credit
Image caption محمود مشحون، رئیس فدراسیون بسکتبال ایران گفته که او دو ویژگی بسیار مهم دارد که اولی آن مسلمان بودنش است و به دلیل اعتقاداتی که دارد می‌تواند خیلی سریع با ایرانی‌ها رابطه نزدیک برقرار کند. ویژگی دیگر، اعتبار ورزشی این مربی است.

بسیروویچ، یازدهمین مربی خارجی تیم ملی بسکتبال ایران است. پیش از او و درطول چهار دهه اخیر "واسیلسکو" و "جرج شیرالیو" از رومانی، "والری لونیچکین" از شوروی سابق، "ویتالی زاستاکوف" از روسیه، "گری لمون" از آمریکا، "نناد تراکوویچ"، "ولادیمیر بوسنیاک"، "رایکو ترومن" و "وسلان ماتیچ" از صربستان و "فرد اونیکا" از نیجریه، خارجی‌هایی بودند که هدایت آسمان‌خراش‌های ایرانی را به عهده داشتند.

مشحون: مسلمان و معتبر

محمود مشحون، رئیس فدراسیون بسکتبال ایران در گفت و گو با خبرگزاری "ایسنا" به تمجید از مربی جدید تیم ملی بسکتبال پرداخت و از "دو ویژگی خاص" او صحبت کرد: "این سرمربی اروپایی با فرهنگ ایران آشناست. او دو ویژگی بسیار مهم دارد که اولی آن مسلمان بودنش است. او به خوبی با زندگی ایرانیان آشنا است و به دلیل اعتقاداتی که دارد می‌تواند خیلی سریع با ایرانی‌ها رابطه نزدیک برقرار کند. ویژگی دیگر، اعتبار ورزشی این مربی است. یک مربی بزرگ نمی‌خواهد نتایج کوچک بگیرد."

رئیس با‌سابقه فدراسیون بسکتبال نکته مهم قرارداد بسیروویچ را نیز نظارت او بر تیم‌های جوانان و نوجوانان ایران دانست: "نکته با اهمیت این است که در قرارداد ما تحت پوشش قرار گرفتن کل بسکتبال ایران ذکر شده است. با این شرایط این مربی اروپایی تمامی تیم‌های ملی را زیر نظر خواهد گرفت و پس از آن فعالیت خود را در بسکتبال تمام کشور آغاز می‌کند، البته این توافق به این معنا نیست که این مربی روی نیمکت تیم‌های ملی جوانان و نوجوانان بنشیند."

حق نشر عکس no crdit
Image caption به نظر می‌رسد مِهمِد بسیروویچ کار چندان آسانی در تیم ملی بسکتبال ایران پیش رو نداشته باشد.

مشحون همچنین دلیل برگزار نشدن کنفرانس مطبوعاتی برای بسیروویچ را ترس از بازتاب گفته‌های او در خارج از کشور اعلام کرد: "اجازه ندادیم این مربی در زمانی که به ایران آمده با مطبوعات ارتباط داشته باشد چرا که انعکاس صحبتهای او باعث می‌شود که شرایطی در خارج از کشور به وجود بیاورد ]بیاید[ که به ورزش کشور لطمه بزند."

کار سخت بسیروویچ

به نظر می‌رسد «مِمی» کار چندان آسانی در تیم ملی بسکتبال ایران پیش رو نداشته باشد. شاید در نظر اول بازگرداندن اعتماد به نفس به تیمی که در حال حاضر پنجم آسیا است، اولین چالش پیش روی مربی اسلوونیایی باشد.اما کنار آمدن با ستاره‌های ایران کار آسانی برای مربی سخت‌گیری مثل بچیرویچ نیست.

این مربی پیش از رقابت‌های قهرمانی جهان ترکیه، آن‌قدر روی نظرش برای نیمکت‌نشینی "بنو اودریه" پافشاری کرد که این بازیکن تیم "ساکرامنتو کینگز" در آستانه مسابقات از اردوی تیم ملی قهر کرد و به خانه رفت. بسیروویچ حالا باید با تیم ملی بسکتبال ایران کار کند.

باید منتظر ماند و دید مربی منضبط اسلوونیایی می‌تواند تمام حرف‌هایش را در تیمی که بسیاری اختلافات بازیکنان و مربی پیشین را دلیل اصلی ناکامی‌اش در رسیدن به المپیک لندن می‌دانند، به کرسی بنشاند.