نواک جووکویچ برنده جایزه لوریوس شد

نواک جوکوویچ و بوریس بیکر حق نشر عکس Getty
Image caption بوریس بیکر، مرد شماره یک پیشین تنیس جهان، جایزه نواک جوکوویچ را به دست او داد

نواک جوکوویچ، مرد شماره یک تنیس جهان، برنده جایزه معتبر لوریوس به عنوان بهترین ورزشکار مرد سال شد.

جایزه لوریوس، که این بار مراسم آن در لندن برگزار شد، هر سال با رای روزنامه نگاران ورزشی از سراسر جهان و اعضای آکادمی لوریوس، به ورزشکاران موفق اهدا می شود.

جوکوویچ با قهرمانی در ده تورنمنت بزرگ در سال گذشته، شامل ۳ قهرمانی گرند اسلم، حاکم بی رقیب تنیس مردان بود.

حق نشر عکس Getty
Image caption ویوین چرویوت، دونده استقامت کنیایی، برنده جایزه بهترین ورزشکار زن لوریوس شد

این ورزشکار صرب که مجموعا در ۵ گرند اسلم (اوپن استرالیا ۲۰۰۸، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲، ویمبلدون و اوپن آمریکا ۲۰۱۱) قهرمان شده، سال گذشته را با رده سومی آغاز کرد اما با درخشش فوق‌العاده و با غلبه بر رافائل نادال در شش فینال مختلف، او را به زیر کشید و در صدر ایستاد.

این نخستین بار است که جوکوویچ برنده این جایزه می‌شود. این جایزه که اهداء آن از سال ۲۰۰۰ آغاز شد، سال گذشته به رافائل نادال، نفر دوم رده‌بندی کنونی تنیس جهان، تعلق گرفت.

راجر فدرر، پرافتخارترین بازیکن تنیس جهان، چهار بار (۲۰۰۵،۲۰۰۶،۲۰۰۷،۲۰۰۸)، و تایگر وود، بازیکن پرآوازه گلف، در دو سال نخست (۲۰۰۰ و ۲۰۰۱) برنده این جایزه شده‌اند.

در بخش‌های دیگر نیز، جایزه بهترین ورزشکار زن سال به ویوین چرویوت، دونده استقامت کنیایی، و قهرمان ۵ هزار و ۱۰ هزار متر سال گذشته رسید.

اسکار پیستوریوس، اولین دونده دچار قطع عضو که در یک رقابت عادی مدال گرفته هم جایزه ورزشکار معلول را دریافت کرد.

او که به جای پا، روی دو تیغه از فیبر کربن می‌دود، سال گذشته با تیم آفریقای جنوبی، در چهار در صد متر امدادی، برنده مدال نقره قهرمانی جهان شد. پیستوریوس قرار است در لندن، هم در بازیهای المپیک و هم پاراالمپیک شرکت کند.

باشگاه فوتبال بارسلونای اسپانیا نیز جایزه لوریوس برای بهترین تیم سال را دریافت کرد. برنده سال گذشته این جایزه، تیم ملی اسپانیا بود.

مطالب مرتبط