فابیو کاپلو از مربیگری تیم ملی انگلستان استعفا کرد

فابیو کاپلو و جان تری حق نشر عکس Reuters
Image caption فابیو کاپلو تصمیم فدراسیون در برکناری جان تری از کاپیتانی را توهین به خودش تلقی کرد

تنها چهار ماه مانده به آغاز جام ملت‌های اروپا، فابیو کاپلو از سمت سرمربیگری تیم فوتبال انگلستان استعفا کرده است.

طبق اعلام رسمی فدراسیون فوتبال انگلستان، روز گذشته (هشتم فوریه) فابیو کاپلو پس از گفتگو با دیوید برنستاین، رئیس این فدراسیون، و الکس هورن، دبیرکل آن، تصمیم به کناره‌گیری گرفته که این مسئله مورد موافقت مسئولان این فدراسیون قرار گرفته است.

استعفای آقای کاپلو در پی بحث و جدل‌های دو هفته اخیر در رسانه‌ها و محافل ورزشی انگلستان پیرامون کنار گذاشتن جان تری از کاپیتانی تیم ملی صورت گرفت.

حق نشر عکس Getty
Image caption کنفرانس مطبوعاتی مسئولان فدراسیون فوتبال انگلستان درباره استعفای فابیو کاپلو

اوایل هفته گذشته، فدراسیون فوتبال انگلستان اعلام کرد که جان تری به دلیل متهم بودن به رفتار نژادپرستانه علیه آنتون فردیناند، بازیکن کوئینزپارک رنجرز، از کاپیتانی تیم ملی این کشور کنار گذاشته شده است.

فابیو کاپلو که ظاهرا از پیش در جریان این تصمیم نبوده، این اتفاق را توهین به خود تلقی کرد و ناراحتی خود را بصورت علنی در مصاحبه با رسانه‌های ایتالیا اظهار کرد. او گفت از نظر او جان تری هنوز کاپیتان است و تا زمانی که کسی در مراجع قضایی محکوم نشود، نباید از سوی مسئولان ورزشی تنبیه شود.

مخالفت آشکار کاپلو با تصمیم فدراسیون فوتبال انگلستان به شدت در رسانه‌ها و میان مسئولان پیشین فوتبال این کشور انعکاس داشت و عموما مورد حمله و انتقاد قرار گرفت.

پس از گمانه‌زنی‌های زیاد درباره احتمال لغو قرارداد کاپلو، نخستین واکنش رسمی فدراسیون این کشور تایید خبر استعفای این مربی سرشناس ایتالیایی بود.

آقای برنستاین، رئیس فدراسیون فوتبال انگلستان، پس از استعفای کاپلو گفت: در طول مذاکره و مجموعا در طول دوره مربیگری آقای کاپلو، او بسیار حرفه‌ای عمل کرد و ما از او قدردانی می‌کنیم.

بدین ترتیب دومین سرمربی خارجی تاریخ تیم ملی انگلستان نیز در بزنگاهی مهم از هدایت تیم این کشور کناره گرفت.

نکته جالب توجه این است که در عرض یازده سال گذشته، تیم ملی انگلستان به جز یک دوره کوتاه مدت، توسط دو مربی خارجی هدایت شده است. اسون گوران اریکسون سوئدی برای بیش از ۵ سال (۲۰۰۱-۲۰۰۶) مربی این تیم بود. سپس برای یکسال هدایت این تیم به استیو مک لارن سپرده شد که نتایج بسیار ضعیفی برای این تیم به بار آورد.

پس از آن بود که فدراسیون فوتبال این کشور دوباره چاره را در به خدمت گرفتن یک مربی سرشناس خارجی دانست و با فابیو کاپلو به توافق رسید. در میان کشورهای صاحب فوتبال در اروپا و آمریکای جنوبی، تنها انگلستان است که در مقاطعی نه چندان کوتاه، به استخدام مربی خارجی روی آورده است.

آمار مربیان مطرح انگلستان
مربی بازی برد مساوی باخت درصد برد
کاپلو 42 28 8 6 66.7
رمزی 113 69 27 17 61.1
هادل 28 17 6 5 60.7
گرین‌وود 55 33 12 10 60
اریکسون 67 40 17 10 59.7
وینترباتم 139 78 33 28 56.1

کنفرانس مطبوعاتی فدراسیون فوتبال انگلستان

پس از اعلام رسمی کناره‌گیری آقای کاپلو از هدایت تیم ملی انگلستان، فدراسیون این کشور اظهار نظر درباره جزئیات منتهی به این تصمیم‌گیری را موکول به کنفرانسی مطبوعاتی‌ کرد که امروز (چهارشنبه نهم فوریه) از ساعت ۱۲ به وقت لندن انجام شد.

سخنگویان این فدراسیون در پاسخ به سوالات متعدد خبرنگاران در مورد روند رسیدن به شرایط کنونی و استعفای فابیو کاپلو، تاکید کردند که سرمربی تیم مطابق قراردادش مجاز به انتقاد علنی از تصمیمات این فدراسیون نبوده و علاوه بر این، استعفای آقای کاپلو نیز تصمیم شخصی خود او بوده است.

البته شاید مهمترین نتیجه این کنفرانس، تایید رسمی سپردن موقتی هدایت تیم ملی به استیوارت پیرس، بازیکن پیشین تیم ملی و سر مربی کنونی تیم‌های پایه انگلستان بود. این تیم سه هفته دیگر (۲۹ فوریه) جهت آمادگی برای جام ملت‌های اروپا، در ورزشگاه ومبلی بازی دوستانه‌ای با تیم ملی هلند برگزار خواهد کرد که با این انتصاب، استوارت پیرس در آن بازی بر روی نیمکت تیم ملی انگلستان خواهد نشست.

هری ردنپ؛ گزینه اصلی

حق نشر عکس AFP
Image caption هری ردنپ گزینه اصلی جایگزینی فابیو کاپلو به شمار می‌رود

هری ردنپ، مربی موفق انگلیسی باشگاه تاتنهام، مدت‌هاست که در رسانه‌های مختلف به عنوان سرمربی بعدی تیم ملی انگلستان مورد اشاره قرار گرفته است، بویژه اینکه بعد از دو دوره حضور نه چندان موفق مربیان خارجی، کارشناسان و رسانه‌های این کشور بر لزوم سپردن سکان هدایت تیم ملی به یک مربی بومی تاکید دارند.

اما از سوی دیگر و در اتفاقی جالب، دقیقا در روز استعفای فابیو کاپلو، پرونده پنج ساله اتهام تخلف مالیاتی هری ردنپ، که در هفته‌های اخیر مجددا در دادگاه به جریان افتاده بود، با رای بی‌گناهی او بسته شد.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد، همه شرایط برای سپرده شدن هدایت تیم ملی انگلستان به هری ردنپ ۶۴ ساله آماده باشد. البته برای محقق شدن این مسئله، فدراسیون فوتبال این کشور راه دشواری در پیش خواهد داشت، چراکه تاتنهام، تیم فعلی آقای ردنپ، در حال حاضر در وضعیت حساسی در رقابت‌های لیگ برتر قرار دارد و موافقت‌ مسئولان این باشگاه با رفتن هری ردنپ آسان به نظر نمی رسد.

مطالب مرتبط