تیم فوتبال تاجیکستان از بوسنی سرمربی دعوت کرد

فوتبال حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کارشناسان تا حال وضع فوتبال تاجیکستان را نگران‌کننده ارزیابی می‌کنند

تاجیکستان برای رهبری تیم منتخب فوتبال خود موربیی را از بوسنی دعوت کرده است.

قرار است کمال آلیسپاخیچ، روز ۲۹ فوریه ‌بازی تیم منتخب تاجیکستان با کره شمالی در شهر خجند را که در چارچوب مرحله سوم مسابقات برای به دست آوردن راه‌خط به بازی‌های نهایی جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۴ برگزار می‌شود، رهبری کند.

فدراسیون فوتبال تاجیکستان به علی جان رفیق‌اف که برای نیم سال رهبری این تیم را بر عهده داشت، عرض سپاس کرده است. با این وجود، آقای رفیق‌اف سمت سرمربی تیم "استقلال" دوشنبه را حفظ کرده است.

تیم منتخب تاجیکستان در سال گذشته به صورت "غیر منتظر" وارد مرحله سوم مسابقات برای به دست آوردن راه‌خط به بازی‌های نهایی جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۴ شد، ولی کلیه بازی‌ها را باخت.

از جمله، تیم تاجیکستان دو بازی را با تیم ژاپن به حساب ۰:۳ و ۰:۸، با تیم ازبکستان به حساب ۰:۱ و ۰:۳ و یک بازی را با تیم کری شمالی به حساب ۰:۱ باخت و شانس پیروز‌ی برای ادامه‌ مسابقات را ندارد.

وضع ‌بازی فوتبال تاجیکستان را بیشتر کارشناسان ورزش وخیم ارزیابی می‌کنند. شاید به این دلیل در اواسط ماه گذشته رستم امامعلی، پسر بزرگ پرزیدنت رحمان، به سمت رئیس فدراسیون فوتبال این کشور انتخاب شد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بعد از انتخاب رستم امامعلی به سمت رئیس فدراسیون فوتبال تاجیکستان، دعوت مربی خارجی به تیم منتخب این کشور امکان‌پذیر شده است

برخی از صاحب‌نظران می‌گویند، که با رهبری رستم امامعلی، ‌بازی حرفه‌ای فوتبال در تاجیکستان بیشتر سرمایه‌گذاری خواهد شد. دعوت سرمربی تیم منتخب از بوسنی نیز ظاهراً این ادعا را تأیید می‌کند.

هرچند تا حال در باره میزان حق‌الزحمه این موربی خارجی اطلاعی پخش نشده است، ولی معمولاً دعوت مربی از کشورهای خارجی هزینه زیادی می‌خواهد.

کمال آلیسپاخیچ در گذشته از تجربه غنی تربیت تیم‌های مختلف فوتبال برخوردار بوده است. آقای الیسپاخیچ به عنوان بازیگر در تیم‌های فوتبال ترکیه، بوسنی، سوئیس، صربستان و آلمان ‌بازی کرده است.

در فهرست تیمهایی که آقای آلیسپاخیچ مربی بود، "لوزان" و "اتاگنیئره" سوئیس، "ایدینستوو"، "سارایوو" و "ژلزنیچار" بوسنی و هرزگوین صبا"ی ایران، "مغان" جمهوری آذربایجان و "الاتحاد" سوریه هستند.

گفته می‌شود که کمال آلیسپاخیچ زبان‌های آلمانی، ترکی، فرانسوی و روسی را بلد است و به این دلیل میان بازیگران تاجیک و سرمربی مشکلات زبانی وجود نخواهد داشت.