استقلال احیا شده در مقابل الاتفاق ناشناخته

استقلال حق نشر عکس ISNA
Image caption استقلال با الاتفاق عربستان دیدار خواهد کرد

استقلال که این روزها درگیر مسایل زیادی در ارتباط با کادر فنی و مصدومیت بازیکنان کلیدی خود است باید روز شنبه درمقایل تیمی از لیگ عربستان سعودی قرار گیرد که سابقه چندانی دربازیهای آسیایی ندارد و این دومین تجربه آنها در لیگ قهرمانان آسیاست.

استقلال در بازی با ذوب آهن نشان داد با اتکا به توانایی دیگر بازیکنانش می تواند بدون ستاره ها و بازیکنان کلیدی خود پیروز از میدان خارج شود .در بازیهای اخیر استقلال سعی کرد که از سیستم 4-2-3-1 دور شده و به سیستم عملی تر 4-1-3-2 روی آورد.البته 4-2-3-1 سیستم پیشرفته و انعطاف پذیری در فوتبال امروز است، اما استقلال توانایی و ابزار لازم را برای اجرای آن ندارد.

خط دفاعی استقلال را در بیشتر مواقع علی حمودی، مهدی امیر آبادی، حنیف عمران زاده و پژمان منتظری تشکیل می دهند. دو مدافع میانی یعنی عمران زاده و منتظری با اینکه حدود دو سال است در کنار همدیگر بازی می کنند، اما متاسفانه به درک کافی از یکدیگر نرسیده اند و پاشنه آشیل استقلال به حساب می آیند.

در جلوی خط دفاع، کیانوش رحمتی- بازیکن مورد علا قه پرویز مظلومی سرمربی استقلال- معمولا به عنوان هافبک دفاعی به کار گرفته می‌شود. این بازیکن با تواناییهای فنی‌اش، می‌تواند تاکتیک تیم استقلال را به تیم مقابل دیکته کند.

اما در شیوه بازی رحمتی دو ضعف عمده مشهود است: عدم پوشش مناسب در زمانی که دفاع چهار نفره ازهم باز می شود، و مشارکت اندک او در زمان حمله.

نیمه تهاجمی استقلال

حق نشر عکس ISNA
Image caption برانکو، مربی الاتفاق، سابقه مربیگری تیم ملی ایران را دارد

جلوتر از کیانوش رحمتی 3 بازیکن به نام‌های خسرو حیدری، فریدون زندی و ساموئل قرار می‌گیرند، که تجربه ساموئل و زندی در بازی با ذوب آهن به کمک استقلال آمد. مخصوصا زندی که در غیاب جباری و آندرانیک تیموریان گاهی ناجی استقلال بوده است.

اما خسرو حیدری در این فصل به خوبی گذشته بازی نمی کند. البته این فقط به افت این بازیکن مربوط نمی شود؛ حیدری برای ارسالهایش نیاز به فضا در جناح راست دارد که نه تاکتیک تیمی استقلال و نه بازیکنان کناری او این موقعیت را برایش فراهم نمی کنند.

بنابراین او محبور به حرکت به سمت مرکز زمین می‌شود و این از تاثیر گذاری او بسیار کم می‌کند.

در نوک حمله استقلال، در نبود میداودی از آرش برهانی و یرکوویچ استفاده شده که شناختی از بازی یکدیگر ندارند و کارهای ترکیبی و از پیش تمرین شده از آنها دیده نمی شود. به ویژه اینکه برهانی بیشتر به عنوان مهاجم گوش بازی می کند نه به عنوان سانترفوروارد.

الاتفاق: کم تجربه در آسیا

اما در مورد الاتفاق باید گفت که نسبت به دیگر تیمهای عربستان سعودی تجربه آسیایی چندانی ندارد و فقط در سال 2009 در لیگ قهرمانان آسیا حضور داشت.

این تیم در آن دوره با سپاهان هم گروه بود و در مرحله حذفی از دور مسابقات کنار رفت. الاتفاق که در عربستان به کماندوها شهرت دارد به آشنایی سرمربی کروات خود (برانکو ایوانکویچ ) با فوتبال ایران امید دارد.

به احتمال زیاد الاتفاق سعی می کند با از کار انداختن سرعت بازی استقلال مسابقه را به وقت اضافی و یا پنالتی بکشاند. اگر استقلال در اوایل بازی به گل برسد این نقشه خنثی می شود.

اما اگر استقلال در گل زدن به مشکل بخورد با توجه به نوع بازی سعودی ها و اینکه آنها در طول بازی به جو ورزشگاه آزادی عادت می کنند، ممکن است استقلال دچار مشکل شود.