گفت‌وگو با مدیر برگزاری مسابقات کشتی المپیک لندن

دانیل روبن
Image caption دانیل روبن، کشتی‌گیر پیشین تیم ملی فرانسه، مسئول برگزاری مسابقات کشتی المپیک لندن است

کشتی از قدیمی ترین ورزش‌های المپیک است و ۱۸ مدال طلای این رشته در المپیک می تواند کشورهای مدعی را در جدول مدالها بالا یا پایین ببرد.

دانیل روبن مدیر برگزاری مسابقه های کشتی المپیک ۲۰۱۲ لندن، خود از نابغه های کشتی و آخرین کشتی گیری است که توانسته هم در مسابقه های آزاد و هم در فرنگی مدال بیاورد. او که هم‌دوره‌ منصور برزگر و علی محمد مومنی بوده می گوید مدال‌های المپیکش را مدیون یک کشتی گیر ایرانی است: عبداله موحد. به گفته دانیل روبن این عبداله موحد بود که به او یاد داد چگونه تمرین کند تا مدال آور شود.

پوریا ژافره، خبرنگار ورزشی بی‌بی‌سی فارسی، درباره نحوه برگزاری مسابقه‌های کشتی در المپیک لندن، با دانیل روبن گفت‌وگوی اختصاصی انجام داده است:

آقای روبن می‌دانید که کشتی در بریتانیا ورزشی ناشناخته است، آیا این مساله در المپیک لندن برای شما دردسرساز نخواهد شد؟

- انگلیسی‌ها خیلی هم با کشتی نا آشنا نیستند، آنها قبلا در سال ۱۹۶۵ میزبان مسابقه‌های قهرمانی جهان بوده‌اند. در ضمن در دوران باستان در بعضی مناطق شمالی انگلستان و اسکاتلند مردم کشتی می گرفته‌اند.

برای ما این المپیک هم مثل دوره‌های گذشته است و هدفمان این است که یکی از قدیمی‌ترین ورزش‌های المپیک را آبرومندانه برگزار کنیم. می‌دانید که مسابقه‌های کشتی المپیک در هجده وزن برگزار می‌شوند و این یعنی در این مسابقه‌ها ۱۸ مدال طلا داده خواهد شد: هفت طلا در فرنگی و هفت طلا در آزاد مردان و چهار طلای زنان. برای همین موضوع است که کشتی در المپیک اهمیت زیادی دارد. تلاش ما این است که نشان بدهیم این ورزش چقدر جذاب است و بیننده های تلویزیونی بیشتری جذب کنیم.

در ضمن باید جهانی بودن آن را به کمیته بین المللی المپیک نشان بدهیم. اگر این طوری شود ما به هدفمان رسیده ایم. و البته در شرایط خوبی هستیم چون به احتمال زیاد بیش از شصت کشور در مسابقه های کشتی المپیک امسال حضور خواهند داشت.

بعضی از مردم، از جمله ایرانی ها در مورد بلیت‌های مسابقات کشتی المپیک از ما می پرسند. لطفا در این مورد بیشتر توضیح دهید و بگویید چه تعداد از بلیت‌ها فروش رفته اند؟

- البته من فقط مسئول فنی برگزاری مسابقه‌ها هستم ولی از قول کمیته بین المللی المپیک باید بگویم که آنها از این استقبال شگفت زده شده‌اند. من با افتخار اعلام می کنم که تمام بلیت‌ها فروش رفته اما کمیته برگزار کننده المپیک لندن هنوز تقاضای بلیت دریافت می‌کند. البته تعدادی بلیت بعد از تعیین سهمیه‌ها به کمیته‌های ملی المپیک کشورهای شرکت کننده می‌رسد.

مثلا یکی از کشورهایی که شدیدا دنبال بلیت‌های بیشتر می‌گردد ژاپن است. همانطور که می‌دانید زنان ژاپنی از مدعیان اصلی مسابقه‌ها هستند.

سعی کردیم در این زمینه هم عدالت را رعایت کنیم.

در مسابقه‌های جهانی استانبول خیلی از تیم‌ها به داوری‌ها و سیستم قضاوت اعتراض داشتند آیا در المپیک لندن سیستم داوری عوض خواهد شد؟

- من فکر می کنم شکل فعلی قضاوت کشتی درست است. ما چهار سال است که داریم این سیستم را اجرا می کنیم و همیشه بازنده‌هایی وجود دارند که معترضند. برنده همیشه خوشحال است و بازنده دنبال بهانه می‌گردد. این مساله را در سراسر دنیا و در تمام ورزش‌ها می توانید ببینید. اعتراض به نتایج مسابقه‌های ورزشی مسئله رایجی است.

ما فعلا قصد نداریم چیزی را عوض کنیم. در فاصله کوتاهی تا المپیک عوض کردن نحوه داوری تصمیم هوشمندانه‌ای نیست. ورزشکارها فعلا دارند طبق همین قوانین تمرین می کنند، و باید بگویم که فدراسیون جهانی خیلی زحمت کشیده تا قوانین منصفانه‌ای وضع کند، قوانینی که طبق آن عدل و انصاف برای همه رعایت بشود؛ مثل همین قانون اعتراض. با این قانون ورزشکارها فرصت این را دارند که نارضایتی خودشان را از تصمیم داور اعلام کنند و داور بعد از مرور ویدیویی، آن هم جلوی تماشاگران، تصمیم خواهد گرفت.

همه می توانند ببینند که چه اتفاقی افتاده و فکر نمی‌کنم بتوانیم قضاوت را از این شفاف‌تر کنیم. البته قوانین دیگری هم گذاشته‌ایم تا از قانون اعتراض سو استفاده نشود؛ مثل جریمه برای اعتراض های بی‌دلیل.

از همین رو چه ورزشکارها و چه کادر فنی تیم‌ها قبل از اعتراض همه چیز را سبک و سنگین می‌کنند. می‌دانیم که اعتراض ناوارد یعنی یک امتیاز به سود حریف و گاهی اوقات نتیجه یک مسابقه با همین یک امتیاز مشخص می‌شود. در هرصورت این تصمیم خیلی کمک کرده حق به حق‌دار برسد ولی باز هم بی‌نقص نیست. همانطور که هیچ انسانی کامل نیست و همیشه اشتباه وجود دارد. داور هم یک انسان است و ممکن است دچار اشتباه بشود.

فکر می‌کنید که مجموعه اکسل که بازی‌های کشتی در آن برگزار می شوند، تمامی امکانات لازم را دارد؟ فاصله اش با دهکده المپیک مناسب هست؟

- اکسل یکی از هیجان‌انگیزترین سالنها در المپیک ۲۰۱۲ خواهد بود. بعد از ورزشگاه اصلی یعنی المپیک پارک بیشترین جایی که در طول بازی‌ها از آن دیدن خواهد شد اکسل خواهد بود.

پنج ورزش مبارزه‌ای شامل شمشیربازی، بوکس، تکواندو ، جودو و کشتی به علاوه وزنه برداری و تنیس روی میز اکسل را زنده خواهند کرد. در طول ۱۵ روز صدها هزار نفر به این مجموع می‌آیند.

فاصله اکسل تا دهکده المپیک زیاد نیست. با ماشین حداکثر ده تا پانزده دقیقه است. من خودم قبلا در المپیک شرکت کرده‌ام ؛ در بازی‌های ۱۹۶۸ مکزیکو سیتی و رسیدن به محل مسابقات ساعت‌ها طول می‌کشید. در ضمن باید به این نکته اشاره کنم که در طول بازی‌های المپیک و پارالمپیک سال آینده در لندن مسیرهای ویژه المپیک وجود خواهند داشت که فقط ماشینهای مربوط به المپیک و دارای مجوز می‌توانند از آنها عبور کنند. برای همین ترافیک لندن وقت کسی را نخواهد گرفت.

معمولا در طول بازیهای المپیک مردم سعی می کنند تا با ورزش‌های جدید آشنا شوند. توجه آنهایی را که از کشتی سر رشته ندارند چطور جلب می کنید؟ مثلا چرا باید مردم، کشتی را به جودو یا تکواندو ترجیح بدهند؟

- من نمی‌توانم برای مردم تصمیم‌گیری کنم. اما خودم کشتی را انتخاب کردم چرا که این ورزش در نظرم حماسی آمد. ورزشی که در آن دو حریف همواره به هم احترام می‌گذارند.

ولی به عنوان یک ورزش مبارزه‌ای تفاوتی که کشتی با ورزش‌های رزمی دارد این است که فنون آن باعث نمی‌شود کسی به صورت جدی آسیب ببیند یا ضرب بخورد.

در ضمن فدراسیون جهانی هم تمام سعی خودش را می‌کند تا سلامت کشتی‌گیران مد نظر باشد. مثلا تشک مسابقه طبق استانداردهای بالایی ساخته می شود تا کسی ضرب نخورد. تشک‌هایی که ما الان داریم بهترین هستند. شما می توانید یک تخم مرغ را چند متر به بالا پرتاب کنید و ببینید وقتی روی تشک فرود می‌آید نمی‌شکند. من این آزمایش را در حضور مسولان المپیک لندن انجام دادم و همه آنها بعد از سالم ماندن تخم مرغ شگفت‌زده شدند. این یعنی این تشک می تواند سنگین‌ترین ضربه‌ها را تحمل کند و به بدن کشتی گیرها فشار نمی‌آید.

نکته دیگر این است که تمام فنون خطرناک از این ورزش حذف شده‌اند. همه قوانین ما بر اساس سلامت کشتی‌گیرها وضع شده‌اند. برای همین کشتی با بقیه ورزش‌ها فرق دارد و ورزشی مبارزه‌ای است که خطری ندارد. البته احتمال صدمه خوردن همیشه وجود دارد. شما حتی ممکن است در خیابان زمین بخورید و صدمه ببینید. در هر صورت کشتی ورزش کم خطری است و من افتخار می‌کنم که مسئول برگزاری آن در المپیک لندن هستم.

می‌دانید من در همه سطوح و در شغل‌های مختلف در کشتی کار کرده‌ام. از کودکی مسئول تدارکات بودم و بعدا در نوجوانی شروع کردم به مسابقه دادن. سپس در بازی‌های المپیک شرکت کردم و بعد از آن مربی شدم و در فدراسیون کشتی فرانسه هم مسئولیت گرفتم.

حتی در مقطعی گزارشگر تلویزیون شدم. ولی این اولین باری است که چنین مسئولیتی به من داده شده و از مردم می‌خواهم به من و مجموعه زیر نظرم اطمینان کنند. چرا که ما کشتی‌گیر و عاشق کشتی هستیم. کشتی زندگی ماست. قلب ما برای کشتی می‌تپد و امیدوارم که با این شور و شوق بتوانیم بهترین مسابقات را برگزار کنیم؛ نه فقط برای آنهایی که به لندن می‌آیند، بلکه برای تمام مردم دنیا که از تلویزیون کشتی ها را تماشا می‌کنند. من امیدوارم که جوان‌های بیشتری جذب این ورزش بشوند.