الکس فرگوسن: تا سالم هستم به مربیگری ادامه می‌دهم

سر الکس فرگوسن حق نشر عکس AFP
Image caption الکس فرگوسن بیست و شش سال پر موفقیت را با باشگاه منچستر یونایتد پشت سر گذاشته است

سر الکس فرگوسن می‌گوید هنوز به بازنشسته شدنش دستکم دو یا سه سال دیگر مانده است، و می‌خواهد با قهرمانی در لیگ برتر از منچستر یونایتد کناره بگیرد.

او می‌گوید اگر سلامتی‌اش اجازه دهد به کارش ادامه می دهد و دو یا سال سه دیگر به او لطمه‌ای نخواهد زد.

فرگوسن همچنین مایل است بعد از کناره‌گیری از مربیگری، در سمت دیگری به فعالیت خود در باشگاه ادامه دهد، بویژه اینکه او به احتمال زیاد در تعیین گزینه بعدی مربیگری تیم موثر خواهد بود.

اگرچه فرگوسن هیچگونه زمانبندی خاصی برای پایان دوره مربیگریش در یونایتد نداده، اما اذعان دارد که اینکه او تا کی در سمت خود باقی می‌ماند اولین سوالی بازیکنانی است که می‌خواهند با این تیم قرارداد ببندند یا قرارداد خود را تمدید کنند.

آقای فرگوسن که در یک گفت‌وگوی طولانی با رادیو فایو لایو بی‌بی‌سی (BBC Radio 5 live) شرکت کرده بود گفت: "بازیکنان یا وکلایشان از مدیر اجرایی باشگاه در این باره می‌پرسند، و جواب او (دیوید گیل) این است که (فرگوسن) در حال حاضر تصمیمی برای بازنشستگی ندارد. ما هرگز در این باره صحبت نکردیم اما بدون تردید ما به یک مربی با تجربه نیاز خواهیم داشت".

فرگوسن پیش از این در سال ۲۰۰۲ اعلام کرد که می‌خواهد از مربیگری استعفا دهد و یک شغل مدیریتی بگیرد، اما بر سر کار باقی ماند و گفت که همسرش او را متقاعد کرده به کارش ادامه دهد. او از آن پس ۵ بار دیگر لیگ برتر را برد و در لیگ قهرمانان اروپا هم یونایتد را برای بار دوم قهرمان کرد.

Image caption فرگوسن، گاسکوئین را بهترین استعداد انگلیسی بعد از 1966 می‌داند

فرگوسن که پس از دوره‌ای موفقیت‌آمیز از باشگاه آبردین در اسکاتلند، به منچستر یونایتد آمد می‌گوید: "اگر من می‌خواستم الان به این تیم بیایم قطعا با مشکل روبرو می‌شدم. وقتی من آمدم لیورپول قدرت برتر بود و همه عناوین را می‌برد. یونایتد خیلی عقب بود و ما مجبور بودیم تیم و باشگاه را بازسازی کنیم. کار آسانی نبود و زمان زیادی هم برد. سابقه آبردین، اعتماد به نفس لازم برای موفقیت را به من داده بود".

الکس فرگوسن در این گفت‌وگو درباره موضوعات دیگری نیز صحبت کرده است. از جمله اینکه اعتراف کرده که در سال ۲۰۰۶ می‌توانسته تنها با ۱۰۰.۰۰۰ پوند، جو هارت، دروازه‌بان ملی‌پوش منچسترسیتی، را به استخدام یونایتد درآورد اما این کار را نکرده است. فرگوسن معتقد است جو هارت بهترین دروازه‌بان بیست سال اخیر فوتبال انگلستان است و در ده سال آینده شماره یک تیم ملی این کشور خواهد بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption فرگوسن: به فردیناند گفتم تو دیگر بازیکن پنج سال پیش نیستی، خودت را با شرایط تطبیق بده

فرگوسن همچنین در رابطه با وضعیت ریو فردیناند گفته: وقتی بازوبند کاپیتانی تیم ملی انگلستان را از فردیناند گرفتند به او گفتم نباید بگذاری این موضوع بر تو تاثیر بگذارد. در نظر داشته باش که در یونایتد هم کاپیتان نخواهی بود چرا که دیگر نمی توانی هر هفته در ترکیب اصلی باشی. تو دیگر همان بازیکن ۵ سال پیش نیستی و باید خودت را با شرایط جدید منطبق کنی". فرگوسن می‌افزاید: "با بازیکنی که پا به سن می‌گذارد باید اینطور برخورد کرد. فردیناند حالا با همان روحیه همیشگی بازی می‌کند".

پس از ۲۶ سال کار در اولدترافورد و در استخدام داشتن بازیکنانی مختلف، فرگوسن از نخریدن یک بازیکن خاص اظهار پشیمانی می‌کند: " من سعی کردم پل گاسکوئین را جذب کنم. از سال ۱۹۶۶ او تنها استعدادی است که انگلستان تولید کرده. گاسکوئین باور نکردنی بود. ای کاش او را به یونایتد آورده بودم. او توانایی بازی برای برزیل را هم داشت. اشتباهی او که کرد این بود که در در سال‌های آغاز بعد از بیست سالگی‌اش به لندن رفت. برایان رابسون یا بابی رابسون می‌توانستند در اینجا کمکش کنند".

مطالب مرتبط