اسکات پارکر کاپیتان انگلستان شد

اسکات پارکر حق نشر عکس AFP
Image caption اسکات پارکر پیش از انتخاب بعنوان کاپیتان انگلستان فقط ده بار با پیراهن این تیم به میدان رفته بود

اسکات پارکر، بازیکن ۳۱ ساله تیم تاتنهام، بعنوان کاپیتان تیم ملی فوتبال انگستان در دیدار دوستانه با هلند انتخاب شد.

پارکر در آغاز این فصل در ازاء مبلغی حدود نه میلیون دلار به تاتنهام پیوست و صعود این تیم تا رتبه سوم لیگ برتر انگلستان و موفقیت این فصل تیم لندنی تا حد زیادی به بازی موثر پارکر نسبت داده شده است؛ بازیکنی که بعنوان مبارزی خستگی ناپذیر در میانه زمین شناخته می شود و بخاطر تکلهایش شهرت یافته.

پارکر بعد از اعلام این خبر گفت:"کاپیتان باید در ترکیب اصلی تیم باشد، مورد احترام دیگر بازیکنان باشد، خودخواه نباشد و تیم را بر شخص خود ارجح بداند. این ویژگیها برای کاپیتانی ضروری هستد."

با توجه به صحبتهای پارکر می توان احتمال داد که استیون جرارد، از گزینه های مطرح کاپیتانی تیم ملی انگلستان، در بازی با هلند در ترکیب یازده نفر اصلی قرار ندارد.

منتخب تماشاگران

اسکات پارکر سابقه بازی در چارلتون، چلسی و نیوکسل را دارد. او فصل پیش در وستهم بازی می کرد، اما تیمش به دسته پایینتر یعنی لیگ قهرمانی سقوط کرد.

بازیهای خوب او در فصل پیشش باعث شد از سوی اتحادیه بازیکنان حرفه ای نامزد دریافت جایزه بهترین بازیکن شود. او این جایزه را نبرد اما جایزه اتحادیه فوتبال نویسان به او تعلق گرفت.

در روزهای گذشته هم تماشاچیان او را بعنوان بهترین بازیکن لیگ برتر در سال 2011 انتخاب کردند.

با وجود سابقه زیاد در لیگ برتر ، پارکر از فصل پیش نگاهها را بخود جلب کرد؛ یکسال پیش در بازی با دانمارک، فابیو کاپلو -مربی وقت تیم ملی انگلستان- او را بعنوان بازیکن تعویضی به زمین فرستاد که چهارمین بازی ملی اش بود.

بعد از آن بازی جایگاه او خود بعنوان یکی از یازده بازیکن اصلی فابیو کاپلو را تثبیت کرد.

بحران برای انتخاب کاپیتان

حق نشر عکس PA
Image caption گرفتن بازوبند کاپیتانی از جان تری باعث کناره گیری فابیو کاپلو از سمت مربی تیم ملی انگلستان شد

موضوع کاپیتانی تیم ملی انگستان در سالهای اخیر بسیار بحث برانگیز بوده است.

پیش از جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی، افشای روابط جان تری با دوست دختر وین بریج -همبازی سابقش- باعث شد تا فابیو کاپلو بازوبند را به ریو فردیناند بدهد.

ریو فردیناند به علت مصدومیت جام جهانی را از دست داد و در آن رقابتها استیون جرارد کاپیتان تیم ملی انگلستان بود.

سال گذشته تقریبا در همین روزها بود که کاپلو دوباره جان تری را به کاپیتانی منصوب کرد.

اما شکایت آنتون فردیناند، مدافع کوئینز پارک رنجرز، از جان تری بعلت توهین نژادپرستانه، که به یک پرونده حقوقی تبدیل شده، باعث شد فدراسیون فوتبال انگلستان جان تری را دوباره از کاپیتانی برکنار کند.

فایبو کاپلو این تصمیم را ناموجه و مداخله بی مورد در کارش دانست و تصمیم فدراسیون فوتبال انگلستان به کناره گیری او از سرمربیگری تیم ملی انگلستان منتهی شد.

سایر گزینه ها

استوارت پیرس سرمربی موقت تیم ملی انگستان قرار بود دیروز (سه شنبه، 28 فوریه) کاپیتان تیم ملی را معرفی کند اما این تصمیم را به امروز (روز بازی با هلند) موکول کرد.

این بازی دوستانه قرار بود در ماه اوت سال 2011 و در زمانی که فابیو کاپلو مربی انگلستان بود، برگزار شود اما نا آرامیهای لندن باعث تعویق آن شد.

پیرس که بعد از استعفای کاپلو سرمربی موقت انگستان برای این بازی شد، چند گزینه برای کاپیتانی داشت، که مطرحترین آنها استیون جرارد کاپیتان لیورپول بود.

از جو هارت و جیمز میلنر، دروازه بان و هافبک منچستر سیتی هم بعنوان گزینه های مطرح نام برده می شد.

با اینحال کنار گذاشتن استیون جرارد و انتخاب پارکر تا حدی غیره منتطره بود هر چند بسیاری پارکر را بعنوان گزینه ای مناسب مطرح کرده بودند.

به نظر می رسد مصدومیت طولانی استیون جرارد و دور بودن او از شرایط آرمانی بعد از بازگشت به میادین، دلیل اصلی تصمیم پیرس باشد.

سرمربی آینده انگلستان کیست؟

حق نشر عکس Getty
Image caption بسیاری معتقدند هری ردنپ، مربی کنونی تاتنهام، بهترین گزینه برای هدایت تیم ملی فوتبال انگلستان است

هر چند استوارت پیرس اعلام آمادگی کرده در جام ملتهای اروپا هدایت تیم ملی انگستان را برعهده بگیرد فدراسیون فوتبال انگلستان اعلام کرده هنوز مذاکره ای با کسی برای این سمت صورت نگرفته است.

در انگستان بین هواداران و کارشناسان اجماع وجود دارد که بهترین گزینه، هری ردنپ سرمربی تاتنهام است.

اما قرارداد ردنپ با تاتنهام و شانس بسیاری که این تیم برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا دارد، عقد قرارداد با ردنپ را دشوار می کند.

ردنپ که علاقه اش به سرمربی گری تیم انگستان را مخفی نمی کند از شایستگی پارکر برای کاپیتانی تیم ملی سخن گفته بود.

بنابراین اگر فدراسیون فوتبال انگستان دو گزینه اصلی انگلیسی برای سرمربیگری یعنی استوارت پیرس یا هری ردنپ را برای جام ملتهای اروپا انتخاب کند به نظر می رسد بازوبند بر دستهای پارکر باقی ماند، مگر آنکه سر مربی دیگری به این سمت منصوب شود و او فردی دیگر را در نظر بگیرد.

مطالب مرتبط