بالاگرفتن جدال لفظی فیفا و برزیل بر سر آماده‌سازی جام جهانی ۲۰۱۴

آلدو ربلو، وزیر ورزش برزیل حق نشر عکس AP
Image caption آلدو ربلو، وزیر ورزش برزیل واکنش تندی نسبت به انتقادات دبیرکل فیفا نشان داده است

آلدو ربلو، وزیر ورزش برزیل گفته است که این کشور دیگر جروم والک، دبیرکل فیفا را به عنوان سخنگوی این سازمان به رسمیت نمی‌شناسد.

سخنان آقای ربلو واکنشی است به انتقاد تند جروم والک از مراحل آماده‌سازی جام جهانی ۲۰۱۲ برزیل در روز جمعه (چهارم مارس) که گفته بود: "برگزارکنندگان احتیاج به یک اردنگی دارند".

وزیر ورزش برزیل سخنان دبیر کل فیفا را "نامناسب"، "توهین‌آمیز" و "بی‌ربط" خوانده و گفته است که تصمیم دارد با سپ پلاتر، رئیس فیفا تماس گرفته و عدم تمایل کشورش برای ادامه گفتگو با جروم والک را به اطلاع او برساند.

آقای ربلو افزوده است که اگر آقای والک به برزیل بیاید، او را نخواهند پذیرفت. او معتقد است صحبت‌های آقای والک نشانگر این است که بین فیفا و برزیل درک متقابل لازم برای برگزاری تورنمنتی در این سطح وجود ندارد.

اما آقای والک نیز به سخنان وزیر ورزش برزیل واکنش نشان داده و آن را بچه‌گانه توصیف کرده و بر قصد سفر آتی خود به برزیل در ۱۲ مارس تاکید کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption جروم والک، دبیر کل فیفا، گفته برگزارکنندگان برزیلی برای پیش بردن کارها احتیاج به اردنگی دارند

در طول چهار ماه گذشته فیفا در ابعاد مختلف نسبت به نحوه آماده‌سازی و تدارکات نخستین جام جهانی در برزیل بعد از ۱۹۵۰ اظهار نگرانی کرده است.

جروم والک فرانسوی در صحبت‌های روز جمعه خود پیشرفت وضعیت را بسیار کند خواند، اما تصریح کرد که برزیل با هیچ خطری برای از دست دادن مسابقات مواجه نیست.

او گفت: "من نمی فهمم چرا کارها جلو نمی‌رود. ورزشگاه‌ها آماده نیست. برنامه‎ریزی نیست و چرا این همه تاخیر در کارها هست؟"

آقای والک افزود: "مردم بسیاری به برزیل خواهند آمد اما نگران کننده است که هیچ کاری انجام نشده و چیزی آماده نیست. متاسفم که بگویم کارها در برزیل با مشکل مواجه است. الان ۲۰۱۲ است و بحث‌های بی‌پایانی درباره مسائل مالی جام جهانی در جریان است، در حالیکه که مدارک مالی تا سال ۲۰۰۷ بایستی امضا می شد. شما باید به خودتان اردنگی بزنید و کارها را جلو ببرید تا جام جهانی را برگزار کنید".

دبیرکل فیفا همچنین گفت: "الویت برزیل بیشتر بردن [امتیاز] مسابقات بوده تا برگزاری یک جام جهانی خوب."

حق نشر عکس AP
Image caption روماریو لحن دبیرکل فیفا را توهین‌آمیز خوانده اما انتقادهای او را وارد دانسته است

این سخنان برای وزیر ورزش برزیل بسیار گران آمد: "ارزیابی دبیرکل به هیچ وجه با واقعیت تطابق ندارد. جام جهانی در برزیل برگزار می‌شود چون ما انتخاب شدیم برای این کار، نه اینکه این نتیجه از کلاه بیرون آمده باشد."

آقای ربلو گفته از دیدار اعضای فیفا از برزیل، به جز جروم والک، استقبال می‌کنند.

از سوی دیگر، روماریو، ستاره پیشین برزیل و عضو تیم برنده جام جهانی ۱۹۹۴ که اکنون عضو پارلمان برزیل است، در توئیتر خود به این موضوع واکنش نشان داده است.

روماریو که خود از منتقدان عملکرد برگزارکنندگان برزیلی جام جهانی است، نحوه بیان جروم والک را توهین‌آمیز و آزاردهنده خواند، اما انتقادهای او را درباره عقب بودن برزیل از برنامه‌ها، صددرصد وارد دانسته است.