نگاهی به هفته ۲۷ لیگ برتر فوتبال ایران

حق نشر عکس fars

نگاهی به هفته ۲۷ لیگ برتر فوتبال ایران: آیا معادله های بالای جدول ساده تر می شود یا پیچیده تر؟

پس از سه هفته که لیگ برتر فوتبال ایران تعطیل بوده است این بازی ها دوباره از سر گرفته می شود. لیگ به دلیل دو بازی تیم ملی ایران و همچنین اولین بازی باشگاه های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا بطور موقت تعطیل شده بود. در هشت هفته مانده به پایان، باید انتظار داشته باشیم که جنگ برای فرار از سقوط نفس گیر تر و رقابت برای قهرمانی فشرده تر شود.

استقلال- راه آهن

استقلال در دو بازی انتخابی لیگ قهرمانان آسیا و اولین بازی مرحله گروهی پیروز شده است و باید توجه کرد که دراین بازی ها، استقلال بازیکنان کلیدی خودش را نداشته است. برای همین تصور می کنم که شرایط روحی این تیم باید آرمانی باشد و این شرایط می تواند کمک کتد تا استقلال پس از سه هفته، بازگشت مقتدرانه ای به لیگ برتر داشته باشد. استقلال در پنج بازی آخر خود در لیگ، فقط هفت امتیاز گرفته و صدر نشینی را به سپاهان واگذار کرده است و این برای مدعی قهرمانی روندی مطلوب نیست. برای همین بازی برابر راه آهن می تواند نقطه عطفی برای استقلال باشد و بهترین فرصت برای این که فاصله اش را با رقیب صدرنشین یعنی سپاهان کمتر کند.

راه آهن در جدول رده بندی، به منطقه سقوط نزدیک است و به امتیاز احتیاج دارد تا از جایگاه کنونی اش فاصله بگیرد. برای این کار این تیم ابزار لازم را دارد: کادر فنی به سرمربیگری علی دایی و بازیکن های مستعد . راه آهن فصل را خوب شروع نکرده است، اما نسبت به ابتدای فصل بهتر نتیجه می گیرد. با این که همچنان در جدول صاحب بیشترین تعداد تساوی است، اما هشت هفته است مساوی نکرده ، البته روشن است که در این مدت همیشه دچار نوسان بوده ، گاهی خوب بوده گاهی بد.

سپاهان - تراکتور سازی

روز دوشنبه تراکتورسازی – سپاهان مهم ترین بازی این هفته است و می تواند دیدنی ترین هم باشد. "بازی بزرگ تبریز" می تواند معادله های بالای جدول را ساده تر یا پیچیده تر کند. اگر سپاهان میزبانش را ببرد، بیش از پیش به تکرار عنوان قهرمانی نزدیک می شود و اگر تراکتور سازی ببرد، باید این تیم راهم یک مدعی جدی قهرمانی تصور کرد.

از بازی آخر سپاهان برابر النصر در لیگ قهرمانان آسیا ، می توانم نتیجه بگیرم که بهترین آرایش برای این تیم ۴-۴-۲ دیاموند است . ۴-۴-۲ ای با یک خط میانی که به شکل لوزی چیده می شود. سپاهان این بازی را ۴-۳-۳ شروع کرد و با آمدن محرم نوید کیا به زمین در یک ربع پایانی بازی، آرایش به ۴-۴-۲ همیشگی تغییر کرد و در پی آن روش بازی عوض شد و نتیجه هم داد و سپاهان را به پیروزی رساند.

برای بازی با تراکتور سازی پیش بینی می کنم که سپاهان در درون دروازه از رحمان احمدی استفاده کند، بازیکنی که بعد از حضور ناموفق در تیم پرسپولیس بهترین دوران ورزشی خود را در این تیم می گذراند. خط دفاع چهار نفره از سید جلال حسینی و محسن بنگر، دو بازیکن مرکزی، و حسن اشجاری و حسین جعفری ، بازیکنهای کناری چپ و راست، تشکیل می شود که به جرات می توانم این خط چهار نفره را بهترین خط دفاع لیگ بنامم. اما همین خط دفاع در بازی اخر تیم در لیگ برابر سایپا به کریم انصاری فر فرصت داد تا با حرکت به عمق خط دفاع و استفاده از فضای بین مدافعان مرکزی گل سایپا را به ثمر برساند.

در خط میانی چهارنفره سپاهان به نظرم امید ابراهیمی، هافبک دفاعی ، و محرم نوید کیا ، هافبک نفوذی، از فابیو جانواریو و مهدی کریمیان که در دو جناح بازی می کنند، نقشی پر رنگ تر دارند .

سپاهان در خط حمله مهدی سید صالحی، عماد رضا، سزار و جواهیر سوکای را که به تازگی به این تیم پیوسته را در اختیار دارد. بنابراین دست زلاتکو کرانچار، مربی سپاهان، برای چیدن ترکیب های متفاوت دو نفره باز است. احتمال می دهم زوج سید صالحی و سزار خط حمله سپاهان را در این بازی تشکیل دهند، چرا که عماد رضا از آمادگی همیشگی فاصله دارد و سوکای با لیگ ایران خیلی آشنا نیست .

تراکتورسازی تبریز سومین سال حضور خود را در لیگ برتر ایران سپری می کند، در این مدت تماشاگران تیم نشان داده اند که تا چه اندازه در رشد این تیم موثرند. درشرایطی که فوتبال ما با پدیده "قهر تماشاگران" با ورزشگاه ها روبروست، تماشاگران تبریزی استثنا بوده اند

آرایش تراکتور دقیقا مانند آرایش سپاهان است: ۴-۴-۲ دایموند. امیرقلعه نویی، مربی تراکتور سازی، علاقه خاصی به این آرایش دارد. او از اولین مربیانی بوده که با استفاده از این آرایش توانسته است دو بار متوالی با سپاهان به قهرمانی لیگ برتر ایران برسد.

تراکتورسازی در درون دروازه از محسن فروزان استفاده می کند. این دروازبان ۲۳ ساله به تازگی به تیم ملی ایران دعوت شده است و می تواند جانشین مهدی رحمتی باشد.

امیر حسین صادقی به همراه محسن حسینی دو دفاع میانی و احسان حاج صفی و میلاد فخرالدینی دو مدافع کناری چپ و راست تیم اند، حاج صفی و فخر الدینی در حمله می توانند نقطه برتری سپاهان بر تراکتورسازی باشند، البته به شرطی که دو مدافع میانی آنها را خوب پوشش بدهند. بازگشت مهدی کیانی و قرار گرفتن او در کنار فلاویو ، قاسم حدادی و سیاوش اکبرپور خبر خوبی برای تراکتور سازی است و باید انتظار داشت که با حضور دوباره این هافبک دفاعی، توان دفاعی تراکتور سازی بیشتر می شود.

فرزاد حاتمی، بازیکن پیشین سپاهان، در کنار محمد ابراهیمی خط حمله تراکتور سازی را تشکیل می دهند. با این که تراکتورسازی تهاجمی ترین تیم لیگ برتر است، اما خطرناک ترین زوج خط حمله را ندارد. حاتمی تا به حال گل نزده است و ابراهیمی فقط پنج گل زده.

پرسپولیس – مس کرمان

پرسپولیس در جام باشگاههای آسیا با تیمی نسبتا متفاوت در مقابل الهلال قرار گرفت. مصطفی دنیزلی، مربی تیم پرسپولیس در این بازی از شیث رضایی ، مهرداد پولادی، محمد نصرتی و دروازه‌بان بوسنیای، آسمیر آودوکیچ، استفاده کرد. با اضافه شدن این بازیکنان، تا حدودی معایب دفاعی پرسپولیس کمتر از قبل به چشمم آمد، اما برای من بزرگترین سوال این است "با توجه به محرومیت این سه مدافع در لیگ برتر ایران آیا خط دفاع پرسپولیس به اندازه بازی بازی با الهلال کم اشتباه خواهد بود"؟

پرسپولیس در بازی با الهلال گوشه هایی از " پرسپولیس" بزرگ را به نمایش گذاشت، هر چند که در پنج بازی آخر خود در لیگ فقط پنج امتیاز گرفته اند و تنها یک بار برده اند، آن هم برابر رقیب دیرینه همشهری، استقلال.

به نظر من پرسپولیس وقتی می برد که انگیزه زیادی داشته باشد و فقط در این مواقع شبیه آن تیمی می شود که طرفدارانش انتظار دارند، بنابراین سوال این است که آیا پرسپولیس برابر مس کرمان انگیزه خواهد داشت؟

مس کرمان بعد از اینکه میروسلاو بلازویچ را از مربیگری برکنار کرد، دست به دامان ابراهیم قاسم پور شده است. قاسم پور دراین فصل در پنج ماه حضورش در داماش گیلان موفق بوده است و تجربه و دانش او می تواند به مس کرمان برای بقا کمک کند. من تصور نمی کنم کرمانی ها در ورزشگاه آزادی برابر پرسپولیس به راحتی امتیاز بگیرند، حتی اگر پرسپولیس میانه جدولی خیلی برای بازی های لیگ برتر انگیزه نداشته باشد.