داربی لیورپول و اورتون در دهمین سال حضور دیوید مویز

دیوید مویز حق نشر عکس PA
Image caption هواداران اورتون حضور ده ساله دیوید مویز در این باشگاه را به او تبریک می‌گویند

لیورپول که سه شکست پی در پی در لیگ برتر داشته، امروز (۱۳ مارس) از ساعت ۲۰ به وقت لندن میزبان همشهری خود اورتون بود که بازی را 3-0 برد.

هر سه گل‌ این بازی را استیون جرارد در دقایق 34، 51 و 90 به ثمر رساند. این بازی چهارصدمین حضور جرارد در لیگ برتر با پیراهن لیورپول بود.

لیورپول با وجود قهرمانی در جام اتحادیه، در لیگ برتر حال و روز خوشی ندارد و با این پیروزی 42 امتیازی شده و در رده هفتم است. این تیم با یک بازی کمتر، با تیم چهارم جدول- آرسنال- 10 امتیاز فاصله دارد و امیدشان برای حضور در لیگ قهرمانان سال آینده بسیار کم است.

داربی امروز همزمان بود با دهمین سال حضور دیوید مویز در سمت سرمربیگری اورتون. در سال ۲۰۰۲ وقتی اورتون در خطر سقوط به دسته پایین‌تر بود، دیوید مویز ۳۸ ساله از باشگاه پرستون نورس اند به این تیم آمد و با موفقیت تیم را در لیگ برتر حفظ کرد.

ده سال حضور موفق

حق نشر عکس Getty
Image caption کنی دالگلیش امیدوار است حساسیت داربی امروز زنجیره شکست‌های اخیر لیورپول را پاره کند

در ده سالی که دیوید مویز هدایت اورتون را بر عهده داشته، این تیم در مقایسه با تیم ‌های مطرح لیگ برتر از بودجه بسیار پایینی برخوردار بوده و هیچگاه امکان خرید بازیکنان نامدار و بزرگ را نداشته و ستاره‌های پرورش یافته در این تیم نظیر وین رونی نیز خیلی زود به باشگاه‌های متمول فروخته شده‌اند. با این وجود دیوید مویز در حفظ انسجام و رشد استعدادهای اورتون بسیار موفق عمل کرده و موقعیت این تیم را در میانه بالای جدول تثبیت کرده است.

موفقیت دیوید مویز در اورتون از نگاه کارشناسان و رسانه‌ها نیز به دور نمانده و گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال حضور او در تاتنهام، در صورت جدایی هری ردنپ از این تیم به قصد تیم ملی انگلستان، مطرح شده است. برخی نیز او را فرد مناسبی برای جایگزینی آندره ویلاش بواش اخراج شده از چلسی و یا حتی برای بر عهده گرفتن هدایت تیم ملی انگلستان می‌دانند.

اما با وجود این روند موفق، دیوید مویز در این ده سال یک کار را نتوانسته بکند و آن شکست لیورپول در انفیلد است.

از سال ۱۹۹۹ که اورتون با هدایت والتر اسمیت توانست با گل کوین کمبل، تیم ژرار هولیه را شکست دهد، دیگر در زمین لیورپول پیروز نشده و از ۹ رویارویی اخیر در زمین این تیم ۵ تساوی و چهار شکست به دست آورده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption برخی دیوید مویز را گزینه جایگزینی هری ردنپ در تاتنهام می‌دانند

اگر اورتون در بازی امروز پیروز می‌شد، در جدول رده‌بندی لیگ برتر به مکانی بالاتر از لیورپول صعود می‌کرد.

آخرین بار ۷ سال پیش بود که در این موقع فصل اورتون توانست از لیورپول پیشی بگیرد و نهایتا هم با کسب رتبه چهارمی لیگ برتر، یک پله بالاتر از همشهری پرآوازه خود، به لیگ قهرمانان اروپا راه یابد.

با شکست آخر هفته مقابل ساندرلند، سومین باخت پیاپی لیورپول در لیگ برتر رقم خورد و به نظر می‌رسد داربی مرسی‌ساید دقیقا چیزی بود که بازیکنان کنی دالگلیش برای بازیابی تمرکز خود لازم داشتند.

یکی از شکست‌های اخیر لیورپول، مقابل آرسنال بوده که عملا موجب از دست رفتن امید این تیم برای کسب جایگاه چهارم لیگ و حضور در لیگ قهرمانان سال آینده شد.

استیون جرارد کاپیتان لیورپول که از مصدومیت در بازی ملی مقابل هلند بطور کامل رهایی یافته و امروز چهارصدمین بازی لیگ برتر خود را انجام داد، از بازیکنان تیم خواسته بود که انسجام بیشتری به خرج بدهند تا تیم از شکست‌های پی در پی دور شود.

آمار بازی

این دو تیم تا پیش از بازی امروز ۲۱۶ بار با هم روبرو شده بودند که ۸۵ بار لیورپول و ۶۶ بار اورتون پیروز بوده‌اند. در همین روز در سال ۱۹۹۴ یان راش و رابی فاولر تنها گل دیو واتسون را تلافی کردند و لیورپول را به برتری ۱-۲ رساندند.

در ۳۹ بازی لیگی اخیر دو تیم ۲۰ بازیکن از زمین اخراج شده‌اند که سهم استیون جرارد و فیل نویل، کاپیتان‌های دو تیم، هر یک دو کارت قرمز بوده است.

آمار لیورپول

کنی دالگلیش از مجموع ۲۲ داربی (تا پیش از این بازی) خود در سمت سرمربیگری لیورپول، ۱۲ پیروزی، ۷ تساوی، و ۳ شکست کسب کرده است. مهمترین نتایج دالگلیش با لیورپول در مقابل اورتون پیروزی در دو فینال جام حذفی در سال‌های ۱۹۸۶ و ۱۹۸۹ بوده است.

پس از باخت ۱-۰ در خانه حریف در سال ۱۹۸۸، دالگلیش در ۱۱ دیدار اخیر لیورپول با اورتون شکست نخورده است

تا پیش از این دیدار، لیورپول از ۱۳ دیدار خانگی خود در این فصل لیگ برتر تنها ۴ پیروزی بدست آورده بود و از ۳۳ امتیاز ممکن فقط ۱۰ امتیاز گرفته بود که ضعیف‌ترین نتیجه لیگی این تیم در ۵۰ سال گذشته است.

استیون جرارد با بازی امروز ۴۰۰ بار حضور لیگی خود را ثبت کرد. او بیست و پنجمین بازیکنی شد که به این رکورد می‌رسد و بعد از رایان گیگز (۵۹۲)، جیمی کاراگر (۴۷۶)، پل اسکولز (۴۷۴)، و گری نویل (۴۰۰) پنجمین بازیکنی است که این تعداد بازی را برای یک باشگاه انجام داده است.

آمار اورتون

تا پیش از این بازی، دیود مویز از ۱۹ داربی در سمت سرمربیگری اورتون، سه پیروزی و ۱۱ شکست بدست آورده بود که هر سه برد در گودیسون پارک، ورزشگاه خانگی اورتون، حاصل شده است.

این تیم در هفت بازی گذشته خود شکست نخورده و تنها تیمی است در این فصل که به تیم‌های پایین‌تر از خود در جدول نباخته است.

.

مطالب مرتبط