فدراسیون فوتبال انگلستان در فکر آزمایش های بیشتر روی بازیکنان

همدردی بازیکنان با فابریس موامبا حق نشر عکس Getty
Image caption بلزیکنان تیم‌های مختلف اروپا برای هافبک بولتون آرزوی سلامتی کردند

حادثه ایست قلبی فابریس موامبا، هافبک ۲۳ ساله باشگاه بولتون، که شنبه گذشته (۱۷ مارس) در جریان بازی با تاتنهام پیش آمد، فدراسیون فوتبال انگلستان را به این فکر انداخته که آزمایش های بیشتر و مرتب‌تری را روی قلب بازیکنان شاغل در لیگ برتر انجام دهد.

در حال حاضر باشگاه ها موظفند از سن ۱۶ سالگی هر سال حد اقل یک بار قلب بازیکنانشان را مورد آزمایش قرار دهند تا از وجود بیماری‌ها و یا نقایص مادرزادی احتمالی آگاه شوند.

البته اکثر باشگاه‌ها پیش از امضای قرارداد با بازیکنان تازه از آنها تست پزشکی می‌گیرند.

اما قرار است پزشکان باشگاه‌ها در جلسه‌ای در مورد افزایش تعداد معاینات اجباری به بحث بپردازند.

دکتر ایان بیزلی، رئیس بخش خدمات پزشکی فدراسیون فوتبال انگلستان، می‌گوید: "این احساس در جامعه فوتبال وجود دارد که باید آزمایش‌های بیشتری از بازیکنان گرفته شود."

کدام آزمایش ها مد نظر هستند؟

متخصصان قلب و عروق می‌توانند اکثر نارسایی‌های قلبی را با استفاده از روش الکترو کاردیوگرافی تشخیص دهند. برای تشخیص دقیق‌تر می‌توان از اکو‌کاردیوگرافی استفاده کرد.

البته دکتر بیزلی به سرویس ورزشی بی‌بی‌سی گفت که حتی اگر در جلسه کارشناسان پزشکی فدراسیون فوتبال، که روز ۳ ماه مه آینده برگزار می‌شود، بر سر تغییر در آزمایش‌ها توافقی حاصل شود، باید هزینه این اقدامات از جایی تأمین شود.

او می‌گوید: "این که خود لیگ برتر باید این هزینه را تأمین کند، یا هزینه آن بر دوش نهادی ملی خواهد بود، مسأله ایست که باید بعدا در مورد آن تصمیم گیری شود. مسأله تأمین هزینه موضوع کم اهمیتی نیست و فقط هم به فوتبال مربوط نمی شود. این موضوع کل جامعه ورزشکاران را در برمی‌گیرد."

دکتر بیزلی قبلا به مدت شش سال برای باشگاه آرسنال کار می‌کرد و در دسامبر ۲۰۰۸ به فدراسیون فوتبال انگلستان پیوست.

او می‌گوید انجام آزمایش‌های بیشتر به این معنی نیست که در آینده هیچ حادثه‌ای رخ نخواهد داد.

تیم‌های ملی انگلستان برای شرکت در مسابقات تحت نظارت فیفا و یوفا باید آزمایش‌های قلب را انجام داده باشند.

به گفته دکتر بیزلی، قلب فابریس موامبا هم در ماه اوت ۲۰۱۱ اسکن شده بود و این آزمایش هیچ مشکلی را در قلب او نشان نداده بود.

او می‌گوید: "ما سالانه ۸۰۰ آزمایش انجام می‌دهیم و تنها به یکی دو نفر توصیه می‌کنیم که فوتبال را کنار بگذارند."

مطالب مرتبط