لیگ برتر انگلستان؛ جدال در صدر جدول

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وین رونی در رده دوم جدول گلزنان لیگ برتر قرار دارد

در فاصله نه هفته به پایان فصل لیگ برتر انگلستان رقابت در همه سطوح جدول به اوج رسیده و هر هفته این مسابقه‌ها پر از نتایج غیرمنتظره است.

وضعیت لیگ در این روزها به گونه ای است که تیم‌ها برای سه هدف متفاوت به زمین می روند: دو تیم برای قهرمانی می‌جنگند، بعضی تیم‌ها برای گرفتن مجوز حضور در بازی‌های اروپایی رقابت می‌کنند، و در آخر هم بعضی از تیم‌ها مشغول مبارزه برای بقا در پردرآمدترین لیگ دنیا هستند.

نبرد منچستر

هر سه تیم مدعی لندنی (چلسی ، تاتنهام و آرسنال) در این فصل فراز و نشیب زیادی داشته اند و همین مسأله باعث شده همه کارشناسان مطمئن باشند قهرمان امسال از منچستر می‌آید.

منچستر یونایتد که تقریبا مثل همیشه در وقت مناسب روی فرم آمده دوشنبه شب در مسابقه‌ای که یک بازی آسان به نظر می‌رسد میزبان فولام خواهد بود.

اما منچسترسیتی که بعد از برد حساس در دقایق پایانی مقابل چلسی روحیه بالایی دارد، در یک بازی فیزیکی مهمان استوک سیتی خواهد بود. سه امتیاز از این بازی می تواند سیتی را موقتا (حداقل تا دوشنبه شب) به صدر جدول بفرستد.

نگاه کلی به بازی‌های باقی‌مانده دو تیم منچستری می‌گوید که روی کاغذ منچستر یونایتد بازی‌های آسان‌تری در پیش دارد. اما اگر فرض کنیم که هر دو تیم از بازی‌های آخر فصل خود تقریبا یک مقدار امتیاز کسب کنند، در آن صورت جواب معمای قهرمانی در داربی منچستر داده خواهد شد.

به همین دلیل در انگلستان علاقمندان فوتبال از حالا نیم نگاهی به مسابقه یازدهم اردیبهشت ماه دارند که در ورزشگاه اتحاد، خانه منچسترسیتی، برگزار می‌شود. برای هواداران منچستریونایتد نتیجه بازی رفت لازم به یادآوری نیست. شکست سنگین ۶-۱ می‌تواند در بازی برگشت هم دست بالاتر را به آبی‌ها بدهد.

لندن شهر بی‌دفاع

Image caption آرسنال در شش بازی آخر خود در لیگ برنده میدان بوده است

در پایان هفته بیست و نهم، آرسنال تیم سوم جدول با ۵۵ امتیازی که گرفته با منچسترسیتی که در جایگاه دوم است چهارده امتیاز اختلاف دارد.

تاتنهام و چلسی که در رده‌های بعدی هستند، بترتیب با ۵۴ و ۴۹ امتیاز در فاصله یک و شش امتیازی آرسنال قرار دارند. نیوکاسل و لیورپول هم در رتبه‌های بعدی هستند.

برای این تیم‌ها اولویت اصلی حضور در لیگ قهرمانان اروپاست. نه فقط به دلیل اعتباری که حضور در این مسابقه ها به باشگاه ها می‌دهد، بلکه بخاطر درآمد حاصل از حضور در این تورنمنت. حق پخش تلویزیونی و درآمدهای ناشی از تبلیغات برای هر کدام از تیم‌های حاضر در مرحله گروهی نزدیک به هفتاد میلیون دلار خواهد بود.

"ضریب اعتبار لیگ" اتحادیه فوتبال اروپا برای انگلستان چهار سهمیه در لیگ قهرمانان در نظر گرفته است. با توجه به اینکه منچستری‌ها دو سهمیه اول را خواهند گرفت، سه تیم لندنی آرسنال، تاتنهام و چلسی باید برای دو جای باقی مانده رقابت کنند.

در این رقابت اسب آرسنال فعلا جلو افتاده است. توپچی‌های لندن که شش مسابقه آخر خود در لیگ برتر را برده اند، با آمادگی کامل در ورزشگاه امارات پذیرای استون ویلا خواهند بود.

اما بازی مهمتر ظهر شنبه پنجم فروردین در غرب لندن برگزار می شود، و در آن چلسی میزبان تاتنهام خواهد بود. پیش بینی برنده این مسابقه سخت به نظر می‌رسد. چلسی و تاتنهام هر دو از پنج مسابقه آخر خود سه تا را باخته اند. دروگبا و تورس با آن مهاجم نوک خطرناکی که طرفداران چلسی می‌خواهند بسیار فاصله دارند. از سوی دیگر دفاع تاتنهام طی ماه گذشته ده گل خورده و استحکام لازم را ندارد.

در جنگ میانه جدول، اورتون به غرب مسافرت می‌کند تا با تنها نماینده ولز، یعنی سوانزی، روبرو شود. سوانزی که در رده هشتم جدول است، امسال در بازی‌های خانگی خود به کمتر تیمی باج داده است.

بولتون بی‌روحیه یا باانگیزه؟

حق نشر عکس PA
Image caption فوتبال انگلستان در هفته گذشته تحت تأثیر حادثه ایست قلبی فابریس موامبا بازیکن بولتون قرار داشت.

فوتبال انگلستان در هفته گذشته تحت تأثیر حادثه ایست قلبی فابریس موامبا بازیکن بولتون قرار داشت. مسأله‌ای که به گفته اوون کویل، سرمربی بولتون، روی سایر بازیکنان این تیم تأثیر داشته‌است.

در هر صورت بولتون این هفته در یک مسابقه به اصطلاح شش امتیازی میزبان تیم همسایه بلکبرن خواهد بود. سه امتیاز این مسابقه تأثیر زیادی روی بقای تیم برنده در لیگ برتر خواهد داشت.

جنگ سقوط لیگ برتر امسال بین پنج تیم ولورهمپتون، ویگان، بولتون، کوئینز پارک رنجرز و بلکبرن خواهد بود. در حال حاضر بلکبرن با دو برد پیاپی، که یکی از آنها در زمین رقیب مستقیم این تیم ولورهمپتون به دست آمد، توانسته کمی خود را از ته جدول دور کند.

کوئنیز پارک رنجرز که این هفته بردی معجزه آسا مقابل لیورپول کسب کرد، مهمان ساندرلند خواهد بود. برای رنجرز که صاحبان ثروتمند آن هزینه زیادی کرده اند، سقوط به دسته پایین‌تر می‌تواند باشگاه را در لبه پرتگاه ورشکستگی قرار دهد.

ویگان، تنها تیم انگلیسی که از زمان صعود به بالاترین دسته تابحال به دست پایین‌تر سقوط نکرده، در انفیلد بازی سختی مقابل لیورپول خواهد داشت.

سرانجام آخرین تیم جدول یعنی ولورهمپتون در شرق انگلستان با نوریچ سیتی بازی می کند. گرگ‌های ولوز اگر می خواهند که در دسته برتر بمانند باید با قربانی کردن قناری‌های نوریچ شروع کنند.

مطالب مرتبط