فرگوسن: پیروزی در دقایق پایانی شگرد همیشگی منچستریونایتد است

حق نشر عکس Getty
Image caption فرگوسن: تجربه به من می گوید که برای قهرمانی مهم نیست که چند امتیاز داری، آنچه اهمیت دارد بازی بعدی است

الکس فرگوسن گل‌های دیرهنگام منچستریونایتد مقابل بلکبرن را، سنت همیشگی این تیم دانست.

شب گذشته ۱۴ فروردین (دوم آوریل) هنگامی که به نظر می‌رسید یونایتد در زمین بلکبرن سرنوشتی جز تساوی ندارد، آنتونیو والنسیا و اشلی یانگ در فاصله ۱۰ دقیقه پایانی بازی دو بار برای این تیم گل زدند تا فاصله صدرنشین لیگ برتر را با منچسترسیتی به ۵ امتیاز برسانند.

فرگوسن بعد از باز گفت: "شبی طولانی بود. ما مجبور شدیم صبر کنیم و در نهایت پاداش خود را گرفتیم. گل‌ها خیلی دیر به ثمر رسیدند که این خود نمایانگر شگرد تاریخی این تیم است".

اگر منچستریونایتد یکشنبه بازی بعدی خود مقابل کوئینز پارک رنجرز را در اولدترافورد ببرد، منچسترسیتی که از ابتدای فصل تا چند هفته پیش در صدر جدول بود، بازی خود را در زمین آرسنال که چند ساعت بعد برگزار می شود با ۸ امتیاز کمتر از رقیب همشهری آغاز خواهد کرد.

اما الکس فرگوسن که تاکنون ۱۲ بار قهرمان لیگ برتر شده می‌گوید هنوز رقابت برای قهرمانی ادامه دارد: "هفت بازی باقی مانده، و تجربه من می‌گوید که برای قهرمانی مهم نیست که چند امتیاز داری، آنچه اهمیت دارد بازی بعدی است. همه بازی‌های باقی مانده مهم هستند و بازیکنان برای پیروزی درتک تک این مسابقه‌ها آماده اند تا لحظه آخر مبارزه کنند".

یونایتد با وجود بازی گروهی خوب و مالکیت بالای توپ، این پیروزی را تا حدودی مدیون دروازه‌بان جوان اسپانیایی خود داوید ده خیا است. او که در بازی رفت این دو تیم در اولدترافورد نمایش ضعیفی داشت و در آن شکست خانگی مقصر بود، در دیدار شب گذشته با مهار سه فرصت گل‌ بلکبرن، شوت‌های جونیور هویلت و مارکوس اولسن و ضربه سر گرانت هانلی، دروازه این تیم را بسته نگه داشت.

فرگوسن ضمن تقدیر از عملکرد ده خیا گفت: "پیشرفت او کاملا آشکار است. ده خیا در نیمه نخست ۳ بار دروازه را حفظ کرد و موجب انسجام تیم در روند بازی شد. اعتماد به نفس او در حال افزایش است. ما همواره به توانایی او ایمان داشتیم".

دیگر بازیکن سرنوشت‌ساز منچستریونایتد در این بازی آنتونیو والنسیا بود. او که شاید آماده‌ترین و موثرترین بازیکن این فصل یونایتد بوده است، موتور محرک این تیم در طول بازی بود و بارها با ارسال‌های خطرناک مهاجمان یونایتد را در موقعیت گل قرار داد.

گل دقیقه ۸۱ والنسیا که کاملا بر اساس یک حرکت فردی و شوت دقیق او وارد دروازه میزبان شد گره بازی را برای یونایتد گشود و موثرترین نقش را در کسب یک پیروزی شیرین ایفا کرد. والنسیا با دوازده پاس گل در این فصل به همراه داوید سیلوا، هافبک منچسترسیتی بهترین گلساز لیگ برتر در این فصل بوده، در حالیکه والنسیا ده بازی کمتر از سیلوا انجام داده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption منچسترسیتی بر سر اختلاف شدید روبرتو مانچینی با کارلوس ته وز برای هفته‌ها دچار بحران بود

گل دوم منچستر یونایتد هم پس از سی و هفت پاس به ثمر رسید که برای این فصل لیگ برتر رکورد محسوب می شود.

هرچه منچستر یونایتد این روزها شرایط خوبی دارد اوضاع در تیم رقیب چندان مساعد به نظر نمی رسد. منچسترسیتی با سرمایه‌گذاری زیاد و در اختیار گرفتن جمعی از بهترین بازیکنان انگلستان و دنیا، به دنبال اولین قهرمانی خود در لیگ (برتر) بعد از بیش از چهل سال است. این تیم در در هفته‌های اخیر نتایج خوبی نگرفته و در آخرین دیدار در زمین خود به سختی مقابل ساندرلند ۳ بر ۳ مساوی کرد و دو امتیاز حساس دیگر را نیز از دست داد.

منچسترسیتی بر سر اختلاف شدید روبرتو مانچینی، سرمربی، با کارلوس ته وز برای هفته‌ها دچار بحران بود. اما با وجود بازگشت او ، این تیم با بحران دیگری نیز روبرو است.

ماریو بالوتلی، مهاجم ایتالیایی این تیم که به دلیل رفتار نامتعارفش همواره مورد توجه رسانه‌ها بود و گاه به گاه برای این تیم مشکل ‌ساز بوده، درهفته‌های اخیر در زمین و رختکن با برخی از بازیکنان تیم درگیر شده و نظم گروهی این تیم را دچار مشکل کرده است.

در آخرین مورد، هنگامیکه در بازی سیتی مقابل ساندرلند کولاروف پشت یک ضربه ایستگاهی قرار گرفت، بالوتلی اصرار داشت که باید او ضربه را بزند و برای لحظاتی اختلاف آنها بالا گرفت.

برخی از کارشناسان فوتبال بریتانیا از جمله آلن هانسن، کارشناس برنامه "مچ آو د دی" بی‌بی‌سی معتقدند حضور بالوتلی در منچسترسیتی جز اخلال در نظم گروهی و ایجاد مشکل سودی برای این تیم نخواهد داشت.