هفته ۲۹ لیگ برتر فوتبال ایران؛ جدال برای رده چهارم

سپاهان حق نشر عکس mehr
Image caption سپاهان به دلیل آمادگی بالا، در لیگ برتر و رقابت‌های آسیا وضعیت مناسبی دارد

هفته بیست و نهم لیگ برتر فوتبال ایران بعد از حدود سه هفته تعطیلی، امروز (جمعه ۱۸ فروردین، ۶ آوریل) از سر گرفته می‌شود . تعطیلات مقطعی لیگ برتر ایران تا حدی اثر منفی بر تیمها گذاشته است. بیشتر تیمهای حاضر در لیگ برتر به برنامه ریزی انتقاد دارند اما تا به این لحظه هیچ پاسخ قانع کننده‌ای به این گلایه ها داده نشده است.

نکته قابل ذکر درباره هفت هفته پایانی لیگ، انگیزه تازه‌ای است که برای تیمهای میانه جدولی بوجود آمده است.

با قهرمانی استقلال در جام حذفی و کسب مستقیم سهمیه آسیایی و با در نظر گرفتن اینکه استقلال به احتمال زیاد یکی از سه تیم بالای جدول خواهد بود، کسب مقام چهارمی برای تیمهایی مانند صبا، نفت تهران، ذوب آهن، فولاد خوزستان یا حتی پرسپولیس می‌تواند راهی برای رسیدن به بازی پلی آف و کسب سهمیه آسیایی باشد. بدین جهت حساسیت زیادی در میانه جدول وجود خواهد داشت که جذابیت مسابقات را بالا می‌برد.

استقلال – مس سرچشمه کرمان

استقلال بعد از قهرمانی در جام حذفی دچار رخوت و سستی شده است. این روزها این تیم اصلا مانند یک مدعی قهرمانی بازی نمی‌کند. چند روز پیش هم در جام باشگاه‌های آسیا، در تهران از الجزیره شکست خورد؛ نتیجه ای که حتی بدبین ترین کارشناسان فوتبال نیز انتظار آن را نداشتند.

با توجه به این شرایط، پیروزی مقابل مس سرچشمه می‌تواند نقش مهمی در بازیابی روحیه از دست رفته داشته باشد. استقلال برای اینکه بتواند تا پایان فصل نتایج قابل قبولی کسب کند باید به بازیکنان نیمکت نشین خود اعتماد کند و در بازی با مس با استراحت دادن به بازیکنان اصلی با یک تیر دو نشان بزند .

نخست اینکه با فرصت دادن به بازیکنانی مثل زرین ساعد، شیر زاد و عزیز زاده پشتوانه‌ای برای دیگر بازیکنان پیدا کند و دوم اینکه به بازیکنانی مانند زندی، ساموئل و یا حتی رحمتی فرصت کافی برای استراحت بدهد. با توجه به این که مس سرچشمه شرایط اصلا خوبی ندارد، این بهترین فرصت برای کادر فنی استقلال است تا برای بازیکنانی که در این فصل اصلا شانس حضور در میدان نداشته اند فرصت تازه‌ای فراهم کند.

سپاهان – ملوان

سپاهان که مثل استقلال درگیر جام باشگاههای آسیا بوده و تعطیلی لیگ فرصتی برای استراحت برایش فراهم نکرده، یکشنبه (۲۰ فروردین، ۸ آوریل) در مقابل ملوان قرار می گیرد. این تیم در روز بازی با استقلال نشان داد که یک تیم استخواندار و با کیفیت است. این تیم اصفهانی با تقویت روحیه، ترمیم نقاط ضعف فنی، و با بهره‌گیری از مربی با تجربه و بازیکنان تاثیر گذار مانند سزارو سوکای، توانسته خود را به عنوان مدعی قهرمانی مطرح کند.

نقطه مثبت سپاهان این روزها روح تیمی و میل به پیروزی این تیم است که معمولا در تیمهایی که قهرمان ایران می‌شوند، در فصل بعد کمتر دیده می شود. از سوی دیگر، تنها کمبود تجربه و تا حدی مشکلات مالی مانع نتیجه گیری بهتر ملوان در این فصل بوده است.

سپاهان بعد از باخت مقابل تراکتور سازی خیلی خوب خود را جمع و جور کرد، و با پیروزی مقابل راه‎آهن و نتیجه گیری در جام باشگاههای آسیا خیلی زود آن باخت را به فراموشی سپرد. ملوان در زمین خود تیمی بسیار سرسخت است و سپاهان کار بسیار مشکلی را پیش رو دارد اما این تیم توانایی‌ گرفتن سه امتیاز بازی را دارد.

صبای قم – صنعت نفت آبادان

صبا بعد از پیروزی مقابل شهرداری تبریز، به جایگاه چهارمی جدول صعود کرد و حالا می تواند امیدوار باشد تا خود را در بازی پلی آف ببیند که افتخاری بزرگ برای این تیم و مربی جوانش خواهد بود.

از این رو این بازی برای صبا اهمیت زیادی دارد. با توجه به حضور بازیکنانی مانند رضا عنایتی که این روزها دوباره به عنوان گل زن احیا شده، به نظر می‌رسد شانس نتیجه گرفتن صبا بیشتر از نفت است.

ذوب‌آهن – شهرداری تبریز

حق نشر عکس ISNA
Image caption پرسپولیس با نتیجه گرفتن در لیگ برتر می‌تواند نشان دهد که نتایج درخشان این تیم در آسیا تصادفی نیست

ذوب‌آهن در بازی عقب افتاده در مقابل استقلال نتوانست از دو گل خود دفاع کند، حالا باید مقابل شهرداری تبریز نتیجه بگیرد. ذوب آهن بر خلاف سالهای قبل که از مدعیان قهرمانی به شمار می‌رفت، در این فصل در میانه جدول به دنبال مقامی در خور است. ذوب آهن هم نگاهش به رده چهارم است تا موقعیت حضور در آسیا را از دست ندهد.

بنابراین ذوب آهن با تمام قوا به مصاف تیم بحران زده شهرداری تبریز می‌رود و با حمایت تماشاگران اصفهانی، به نظر نمی‌رسد شهرداری تبریز شانس زیادی برای کسب امتیاز داشته باشد.

پرسپولیس – داماش

پرسپولیس این روزها پوست انداخته و تیمی بسیار خطرناک شده است. این تیم که با درخشش در جام باشگاهها چشمها را خیره کرده، برای اینکه نشان دهد این پیروزی‌ها تصادفی نیست سعی می‌کند با تمام قوا در مقابل داماش قرار گیرد.

سرخپوشان پایتخت اگر بتوانند تمام بازیهای خود را با پیروزی پشت سر بگذارند، با کمی شانس و اقبال می‌توانند تا رتبه چهارم نیز بالا بیایند. به همین دلیل داماش روز بسیار سختی را در آزادی پیش رو خواهد داشت. نکته مثبت پرسپولیس علاوه بر پیشرفت در کار حمله و دفاع، حرکت‌های ترکیبی دو یا سه نفره است که در بازی با الغرافه مشهود بود.

مطالب مرتبط