واکنش‌ها به ناتمام ماندن بازی پرسپولیس-داماش به دلیل توهین به داور

محمود رفیعی حق نشر عکس MEHR
Image caption بازی پرسپولیس و داماش به دلیل توهین تماشاگران به محمود رفیعی داور مسابقه ناتمام ماند

واکنش‌های رسمی و غیر رسمی به ناتمام ماندن بازی روز گذشته (یکشنبه ۲۰ فروردین، ۸ آوریل) پرسپولیس و داماش به دلیل توهین تماشاگران به داور مسابقه، همچنان ادامه دارد.

روز گذشته در آخرین بازی هفته بیست و نهم لیگ برتر ایران، در ورزشگاه آزادی دو تیم پرسپولیس تهران و داماش گیلان با هم مسابقه دادند که این دیدار در آخرین دقایق با تصمیم داور ناتمام رها شد.

در لحظات پایانی این بازی در حالیکه نتیجه دو بر یک به سود داماش بود، داور که چند دقیقه قبل مازیار زارع را با دادن کارت زرد دوم اخراج کرده بود، محمد نصرتی را نیز اخراج کرد.

این تصمیم با اعتراض شدید و فحاشی تماشاگران پرسپولیس به محمود رفیعی، داور مسابقه، همراه شد که منجر به توقف موقت بازی شد.

بعد از اینکه علی کریمی، کاپیتان پرسپولیس، پادرمیانی کرد داور مجددا بازی را از سر گرفت، اما وقتی شعارهای تماشاگران متوقف نشد، آقای رفیعی تنها دو دقیقه مانده به پایان، بازی را قطع کرد.

واکنش‌های رسمی

اسماعیل حسن‌زاده، رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران، گفته است که تا فردا (سه‌شنبه ۲۲ فروردین، ۱۰ آوریل) رای این کمیته درباره اتفاقات بازی پرسپولیس و داماش پس از بررسی گزارش ناظران و فیلم بازی اعلام خواهد شد.

آقای حسن‌زاده که در حین این بازی در ورزشگاه آزادی حاضر بود از اینکه "فحاشی‌ها" در حضور کودکان و نوجوانان علاقمند به فوتبال صورت گرفته اظهار تاسف کرده و آن را در شان فوتبال ایران ندانسته است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption حمایت علی کریمی از داور در حین بازی و بعد از آن در محافل ورزشی مورد ستایش قرار گرفته است

از سوی دیگر حسین عسگری، نایب رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال، ضمن اینکه داوری محود رفیعی در بازی پرسپولیس - داماش را ضعیف توصیف کرده از محرومیت او به دلیل گفتگو با رسانه‌ها خبر داده است: "داوران فوتبال بدون اجازه کمیته داوران مجاز به گفتگو با رسانه‌ها نیستند و آقای رفیعی به دلیل مصاحبه با یکی از خبرگزاری‌ها نقض قانون کرده است".

آقای عسگری گفته داورانی که به دلیل اشتباهاتشان در این کمیته محروم می‌شوند، احکامشان علنی نمی‌شود، اما در این مورد خاص "شرایط فرق می‌کند و محرومیت داور دیدار پرسپولیس- داماش به اطلاع عموم خواهد رسید".

حسین عسگری که به عنوان ناظر داوری در استادیوم آزادی حضور داشت، خواستار برخورد مسئولان اجرایی با تماشاگرانی شد که توهین می‌کنند و از علی کریمی به دلیل "رفتار مسئولانه‌اش" تقدیر کرد.

دیگر واکنش‌ها

علی کریمی، کاپیتان پرسپولیس، که در حین بازی نیز با پادرمیانی به دنبال تغییر جو ورزشگاه و توقف توهین تماشاگران بود، بعد از اتمام بازی قضاوت محمود رفیعی را خوب توصیف کرد و خواستار برخورد جدی با کسانی شد که به او توهین کردند. علی کریمی همچنین داماش را مستحق پیروزی دانست و تصمیمات داور را علت نتیجه نگرفتن پرسپولیس ندانست.

اما محمد رویانیان، مدیر عامل باشگاه پرسپولیس، گفته است که "اشتباهات مکرر داوری و بی‌عدالتی‌های او باعث تحریک هوداران شده است".

آقای رویانیان گفته داور می‌توانست با بزرگواری ۲ یا ۳ دقیقه دیگر تحمل کند تا بازی ناتمام نماند.

مدیر عامل پرسپولیس اظهار امیدواری کرده که با توجه به حضور این تیم در لیگ قهرمانان آسیا، کمیته انضباطی "با درایت و طمانینه با این مسئله برخورد کند".

از سوی دیگر مسعود مرادی، کارشناس داوری، گفته عدم برخورد قاطع کمیته انضباطی با مسئله توهین به داوران باعث شده که "رفیعی خودش نقش کمیته انضباطی را ایفا کند".

آقای مرادی گفته یک ماه قبل قرار بود داوران تا حل نشدن مسئله برخوردهای اهانت‌آمیز با آنها قضاوت نکنند، اما وعده‌هایی در این زمینه داده شد که در عمل محقق نشد.

این کارشناس داوری اظهار امیدواری کرده که قطع بازی توسط داور موجب سوءاستفاده تماشاگران تیم‌هایی که در جریان بازی از حریف عقب می‌افتند نشود تا با توهین به دنبال توقف بازی باشند.

آقای مرادی گفته "اگر داور تصمیمات اشتباهی نیز بگیرد دلیل نمی‌شود مورد توهین قرار بگیرد".

پرویز سیار، کارشناس داوری، نیز معتقد است داور می‌تواند بازی را در چنین شرایطی قطع کند اما "می‌بایستی پیش از آن با هماهنگی با داور چهارم، ناظر بازی و مسئولان ورزشگاه از طریق بلندگو به تماشاگران اطلاع دهد که بازی را متوقف کرده و در صورت ادامه وضعیت، مسابقه را تعطیل خواهد کرد". آقای سیار می‌گوید تعیین سرنوشت بازی بستگی مستقیم به گزارش داور از روند اتفاقات رخ داده دارد.

علی ابراهیمی، از داوران لیگ یک و دو انگلستان، تصمیم محمود رفیعی در قطع بازی را مطابق قوانین نادرست می‌داند.

آقای ابراهیمی در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی با اشاره به بازی بولتون با تاتنهام که به دلیل ایست قلبی فابریس موامبا، بازیکن بولتون، با تصمیم داور ناتمام ماند، گفت: "تنها در صورتی که امنیت بازیکنان، تماشاگران یا داوران به خطر بیافتد، داور می‌تواند بازی را قطع کند".

علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال نیز تنها به بیان این نکته اکتفا کرده است: "یک اتفاق در بازی پرسپولیس و داماش با اشتباه داور تن ما را لرزاند، اگر این اتفاق در فدراسیون می‌افتاد چه بلایی سر ما می‌آمد".

علی پروین، عضو هیئت مدیره پرسپولیس و بازیکن و سرمربی سال‌های دور این تیم، "اشتباهات داوری" را در اتفاقات آخر بازی موثر دانسته و خواستار خویشتن‌داری تماشاگران پرسپولیس شده است. آقای پروین هم از رفتار علی کریمی در این دیدار ستایش کرده است.

مطالب مرتبط