هفته سی ام لیگ برتر ایران، مشکلات داوری و حساسیت در صدر جدول

پرسپولیس، داماش حق نشر عکس MEHR
Image caption اوج مسایل داوری در بازی پرسپولیس و داماش اتفاق افتاد

با نگاهی به بازیهای هفته گذشته لیگ برتر، می توان مهمترین ویژگی آن را مشکلات و مسایل داوری دانست. صرف نظر از اشتباه محرز کمک داور در گل اول استقلال به مس، اوج مسایل داوری در بازی پرسپولیس و داماش اتفاق افتاد.

اعتراض تماشاگران به تصمیمهای داور، حوادث ناخوشایندی را رقم زد که نگران کننده بود. کارشناسان داوری همگی بر این اعتقاد هستند که اشتباهات داور جزیی از بازیست و همه باید نسبت به تصمیمات داور مطیع و صبور باشند. اما متاسفانه یکی از مشکلات جدی فوتبال باشگاهی ایران این است که مدیران باشگاهها، مربیان و بازیکنان بعد از شکست داور را مقصر اصلی قلمداد می کنند و این می تواند از دلایل اصلی تنش در بین تماشاگران باشد.

با توجه به شرایطی که تماشاگران برای محمود رفیعی، داور بازی پرسپولیس- داماش به وجود آوردند، تصمیم او برای ناتمام گذاشتن بازی را می توان نماد اعتراض جامعه داوری به جو ورزشگاههای ایران دانست، بنابراین مسئولان فوتبال ایران باید برای این معضل راه حلی قاطع و ریشه ای بیندیشند.

با توجه به نتایج هفته گذشته، نتایج نه چندان مطلوب تیمهای میانه جدول و نتیجه گیری نسبتا خوب تیمهای صدر و انتهای جدول، تغییر قابل ملاحظه ای در رده بندی جدول به وجود نیامده است. مساوی تراکتور در مقابل فجر این موقعیت را به استقلال داد که با برد در مقابل مس سرچشمه به مکان دوم جدول صعود کند. اما کار بزرگ را سپاهان انجام داد که در خانه حریف و در یک بازی هیجان انگیز و پر گل ملوان را شکست داد و مانع از کاهش اختلاف امتیازش با تیم دوم جدول شد.

نگاهی به مهمترین بازیهای پیش رو :

سپاهان و پرسپولیس

حق نشر عکس ISNA
Image caption سپاهان در بهترین شرایط تیمی در مقابل پرسپولیس قرار می گیرد

روز پنج شنبه ۱۲ آوریل (۲۴ فروردین ) سپاهان صدرنشین در اصفهان در مقابل پرسپولیس قرار می گیرد. با نگاهی به شرایط دو تیم به نظر می رسد که سپاهان در بهترین شرایط تیمی، در مقابل پرسپولیس قرار می گیرد. پرسپولیس که در لیگ امیدی ندارد، در این بازی نیمی از بازیکنانش را هم در اختیار ندارد. از نظر تاکتیکی سپاهان معمولا چهار هافبک را به صورت لوزی قرار می دهد و سعی می کند میانه زمین را از آن خود کند. خط هافبک سپاهان نقطه برتری این تیم در این فصل بوده است.

به علاوه، دو مدافع کناری این تیم هم در هجوم شرکت می کنند بنابراین سپاهان معمولا کناره های زمین را نیز در اختیار می گیرد. مدافعان مرکزی سپاهان، دفاعهای کناری را خوب پوشش می دهند، بنابراین سپاهان در کار دفاعی هم موفق عمل می کند. اما این روزها خط حمله سپاهان هم یکی از نقاط برتری این تیم است، جایی که سزار برزیلی بازی می کند. با نگاهی به عملکرد این بازیکن می توان گفت مسئولان سپاهان خیلی به موقع این بازیکن را به تیم اضافه کردند زیرا او بیشترین نقش را در پیروزیهای اخیر داشته است.

در مورد پرسپولیس اما باید گفت که این تیم با توجه به محرومیت سه بازیکن اصلی و مسایل حاشیه ای، در بدترین شرایط ممکن در مقابل سپاهان قرار می گیرد. پرسپولیس همواره با سیستم ۳-۳-۴ بازی می کند، بنابراین به نظر می رسد سه هافبک این تیم در مقابل چهار هافبک دونده و طراح سپاهان کار بسیار سختی را پیش رو داشته باشند. خط دفاعی پرسپولیس هم با محرومیت نصرتی بعید است آنقدر محکم باشد که در مقابل زوج سید صالحی و سزار طاقت بیاورد. با توجه به این نکات، سپاهان برای اینکه هر چه بیشتر به قهرمانی نزدیک شود با تمام قوا در مقابل پرسپولیس ضعیف شده قرار می گیرد .

استقلا ل و صبای قم

حق نشر عکس ISNA
Image caption استقلال اگر می خواهد در کورس قهرمانی باقی بماند باید صبا را در تهران شکست دهد

استقلال از مساوی تراکتورسازی بیشترین سود را برد و توانست با برتری در مقابل مس سرچشمه خود را به رتبه دوم جدول برساند. این تیم اگر می خواهد در کورس قهرمانی باقی بماند باید صبا را در روز جمعه ۱۳آوریل ( ۲۵ فروردین ) در تهران شکست دهد. استقلال که با بازگشت تیموریان تا حدودی خیالش از پست هافبک دفاعی راحت شده است این روزها با یک مشکل بزرگ روبه رو است و آن گل نزدن مهاجمانش است. مهاجمان استقلال در چند هفته گذشته چندین موقعیت حتمی گل را هدر دادند و ادامه این روند تاثیر منفی در نتیجه گیری این تیم خواهد داشت.

صبا در بازی آخرش در مقابل نفت آبادان در دقایق آخر بازی موفق به کسب یک امتیاز شد. این تیم خیلی خوش شانس بود که تیمهای تعقیب کننده اش نیز نتایج خوبی کسب نکردند، بنابراین صبا رتبه چهارم را از دست نداد. مهمترین نقطه ضعف صبا، نداشتن تجربه کافی است که باعث می شود این تیم گاهی تحت تاثیر فشار بازی قرار بگیرد. صبا که تا به این لحظه نتایج درخشانی را گرفته است برای اینکه بتواند امیدهایش را برای کسب مقام چهارمی و راهیابی به بازی پلی آف لیگ قهرمانان آسیا حفظ کند باید استقلال را ببرد. اما آیا این تیم می تواند مانع از این شود که فشار روانی آسیایی شدن تاثیر منفی بر کارش نگذارد؟ به نظر می رسد استرس در هفته گذشته در بازی این تیم با نفت آبادان تاثیر داشت. از این رو برد در مقابل استقلال می تواند خیلی به تقویت روحی این تیم کمک بسزایی کند. در هر حال هر دو تیم باید بدنبال سه امتیاز این بازی باشند زیرا مساوی و یا باخت جایگاه آنها را در جدول به خطر می اندازد .

تراکتورسازی و فولاد

تراکتور سازی که در بازی خانگی درمقابل فجر دو امتیاز حساس را از دست داد روز ۱۳ آوریل (۲۴فروردین) در یک بازی خانگی دیگر در مقابل فولاد قرار می گیرد. مساوی با فجر تا حدی مسیر تراکتورسازی را برای قهرمانی سخت کرده است و به نظر می رسد کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا با بازی پلی آف دست یافتنی تر باشد. حضور تیم پرطرفدار تبریزی در رقابتهای قاره ای تجربه بزرگی برای این تیم و تماشاگرانش خواهد بود که می تواند به آنها برای قهرمانی در فصل بعد کمک کند.

با اینکه تراکتورسازی به تدریج آموخته چگونه بر اضطراب بازیهای حساس غلبه کند، به علت نداشتن یک بازیکن تاثیر گذار و گلزن در این بازیها به مشکل می خورد. بازیکنی که بتواند در شرایطی که بازی گره خورده قفل دروازه حریف را باز کند. هر چند فرزاد حاتمی برای تراکتورسازی خوب گل زده اما به نظر می رسد این تیم نیاز به بازیکنانی مثل سزار و یا کریم انصاری فرد دارد که چهار چوب دروازه را خوب بشناسند. در اختیار داشتن این بازیکنان تمام کننده برای این تیم ضروری است.

در طرف دیگر فولاد قرار دارد که در فصل آینده تعدادی از بازیکنانش را به علت خدمت سربازی از دست می دهد و این می تواند انگیزه این بازیکنان را در لیگ امسال کم کند. فولاد یکی از تاکتیکی ترین تیمهای حال حاضر لیگ برتر ایران است و با هدایت مجید جلالی به یک تیم خوب و با کیفیت تبدیل شده است که می تواند باعث افتخار فوتبال خوزستان باشد. با توجه به این که فولاد زیبا و با برنامه بازی می کند و تراکتور نیز تیمی هجومی و با انگیزه است به احتمال زیاد تماشاگران بازی پر هیجانی را خواهند دید. برد تراکتور می تواند امیدهای این تیم را برای قهرمانی زنده نگه دارد و مساوی یا باخت این تیم را از جمع مدعیان قهرمانی خارج خواهد کرد.