با وجود فشارها، مسابقات 'فرمول یک' بحرین برگزار می‌شود

 فرمول یک حق نشر عکس AFP
Image caption فرمول یک بحرین با وجود فشارهای زیاد فعالان حقوق بشر لغو نشده است

با وجود فشار سازمان‌های حقوق بشری و هشدار معترضان بحرینی، فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی تاکید کرده که مسابقه جایزه بزرگ بحرین مطابق برنامه در ۲۲ آوریل برگزار خواهد شد.

فیا، فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی، به دلیل نگرانی‌های امنیتی تحت فشار بود که این رقابت را لغو کند اما با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تمام تمهیدات امنیتی برای انجام فرمول یک قهرمانی جهان لحاظ شده است.

برنی اکلستون، رئیس مسابقات فرمول یک، در گفتگو با بی‌بی‌سی گفته بسیار متعجب خواهد شد اگر مشکلی پیش بیاید.

این رقابت که با حمایت خانواده سلطنتی بحرین برگزار می‌شود، با اعتراض مخالفان در این کشور مواجه شده است. معترضان که متعلق به اکثریت شیعه بحرین هستند از فوریه ۲۰۱۱ با حکومت درگیر بوده‌اند. آنها دولت بحرین را متهم می کنند که حقوق بشر را نقض می‌کند و نسبت به اکثریت شیعه‌نشین رفتاری تبعیض‌آمیز دارد.

در هفته‌های اخیر با تداوم اعتراضات در مناطق شیعه‌نشین فشار برای لغو فرمول یک بحرین بالا گرفته است.

سازمان عفو بین‌الملل جمعه گذشته (۶ آوریل) در بیانیه‌ای گفته که "نباید بر نقض مداوم حقوق بشر در بحرین چشم بست. حکومت ممکن است برگزاری فرمول یک در بحرین به این معنی تلقی کند که شرایط کشور عادی شده".

اما برنی اکلستون، رئیس مسابقات فرمول یک، گفته: "من هرگز چیزی نشنیدم که مرا مجاب کند که شرایط برای انجام مسابقه امن نیست. مردمی که آنجا کار و زندگی می‌کنند به من می‌گویند همه چیز عادی است. وضعیت در همه‌جا و در همه وقت ممکن است تغییر کند، اما تصور نمی‌کنم مسئله‌ای پیش بیاید. من امروز با تیم‌های شرکت کننده ملاقات کردم، و هیچکدام مشکلی برای انجام رقابت در هفته آینده نداشتند. اعتراض مردم به فرمول یک نیست. اگر ما آنجا نرویم آیا مشکل آنها حل خواهد شد؟ معلوم است که نه".

با وجود این، روز گذشته (۱۲ آوریل) بی‌بی‌سی باخبر شد که برخی از تیم‌ها خواستار لغو این رقابت شده‌اند.

چهره‌های اصلی فرمول یک از بحث عمومی در این باره اجتناب کرده‌اند، اما در حالی که شرایط بحرین قابل پیش‌بینی نیست، بسیاری، فرستادن چندین هزار نفر را برای این رقابت عقلانی نمی‌دانند.

شیخ عبدالعزیز بن مبارک، یکی از اعضای خانواده سلطنتی بحرین، به رادیو ۵ بی‌بی‌سی گفته که این رویداد فقط باید ورزشی باشد: "ورزش و موسیقی نباید با مذهب و سیاست تداخل داشته باشند. من در تمام کشورهایی که میزبان فرمول یک بوده‌اند می‌توانم مشکلی پیدا کنم. ۹۵ درصد مناطق بحرین آرام است.در جاهای محدودی خشونت وجود دارد که تحت کنترل است. وضعیت از سال گذشته بهتر است".

اما پیتر هین، عضو پیشین پارلمان انگلستان، به بی‌بی‌سی گفته برگزاری فرمول یک در بحرین "اشتباهی جدی" است. پذیرفتنی نیست که با وجود نگرانی‌های حقوق بشری فیا بگوید وضعیت امنیتی قابل قبول است. ورزش در سیاره ای جدا از سیاست قرار ندارد. این دو با هم مرتبط هستند.

مطالب مرتبط