داوری باز هم دردسرساز شد؛ قانونگذاران چه زمانی با فناوری آشتی می کنند؟

خوان ماتا هافبک اسپانیایی چلسی دروازه تاتنهام را هدف می‌گیرد حق نشر عکس Getty
Image caption مارتین اتکینسون، داور مسابقه، در شلوغی جلوی دروازه تاتنهام، ضربه خوان ماتا را گل اعلام کرد

اشتباهات داوری در صحنه‌های سرنوشت سازی مثل عبور توپ از خط دروازه و یا زده شدن گل در موقعیت‌های مشکوک به آفساید، در هفته‌های اخیر بحث‌های زیادی در فوتبال انگلستان به راه انداخته، و بحث کمک گرفتن از فناوری در داوری مسابقات، بخصوص برای تشخیص رد شدن یا نشدن توپ از خط دروازه، را دوباره مطرح کرده است.

اما بعد از بازی دیشب (یکشنبه ۱۵ آوریل) چلسی و تاتنهام، این مسأله به عمده ترین موضوع فوتبال انگلستان تبدیل شده‌است.

این دو تیم لندنی در نیمه نهایی جام حذفی انگلستان در ورزشگاه ومبلی با هم روبرو شدند.

در حالی که چلسی یک گل از حریف پیش بود، مارتین اتکینسون، داور بازی، در شلوغی جلوی دروازه تاتنهام ضربه خوان ماتا، هافبک اسپانیایی چلسی را گل اعلام کرد.

این تصمیم در حالی گرفته شد که تصاویر تلویزیونی نشان می داد که ضربه ماتا از خط دروازه عبور نکرده است.

اما اعتراض بازیکنان تاتنهام به جایی نرسید و گل چلسی پابرجا ماند.

تاتنهام در نیمه دوم یکی از گل های خورده را جبران کرد، اما نهایتا ۳ گل دیگر هم خورد و بازی را ۵-۱ واگذار کرد و از صعود به فینال بازماند.

بعد از بازی هری ردنپ، سرمربی تاتنهام، گفت خود داور به او گفته که در اعلام آن گل اشتباه کرده است. البته ردنپ اضافه کرد که اشتباه داور به هیچ وجه عمدی نبوده است.

ردنپ که تصمیم داور را در نتیجه بازی سرنوشت ساز می دانست، گفت: "ما باید از فناوری خط دروازه استفاده کنیم. دیگر وقتش است. چنین وضعیتی قابل ادامه نیست."

اما هری ردنپ تنها کسی نبود که دیروز به عدم استفاده از فناوری خط دروازه اعتراض می کرد.

بسیاری از بازیکنان و مربیان هم در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی خواهان استفاده از این فناوری برای کمک به داوران فوتبال شدند.

از جمله، مایکل اوون، مهاجم سابق تیم ملی انگلستان، در توییترخود نوشت: "همین الان به خانه برگشتم و گل دوم چلسی را دیدم. نمی دانم چند اتفاق دیگر از این دست باید بیفتد تا مسئوولان به کمک داوران بیایند. این روزها سرخط اخبار همیشه در مورد چیزی به غیر از خود مسابقه است."

رود گولیت، ستاره سابق تیم ملی هلند و بازیکن و سرمربی سابق چلسی، هم در توییتر نوشت: "اشتباه داور باورنکردنی بود. چنین چیزی نباید دیگر اتفاق بیفتد. باید از فناوری خط دروازه استفاده شود."

فدراسیون فوتبال انگلستان بعد از بازی دیشب بیانیه‌ای صادر کرد و در آن تأکید کرد که "بیش از ده سال است که از بورد بین‌المللی فوتبال می‌خواهد اجازه استفاده از فناوری برای کمک به داوران را بدهد."

فدراسیون فوتبال انگلستان در بیانیه‌اش تأکید کرده که بیش از هر نهاد دیگری برای این موضوع تلاش کرده و خود را مسئوول صدور اجازه استفاده از فناوری خط دروازه نمی داند.

فیفا همیشه در مورد استفاده از فناوری برای کمک به داوران اکراه داشته است.

اما بعد از اتفاقی که در جام جهانی ۲۰۱۰ در بازی آلمان و انگلستان افتاد، موضع مقامات این سازمان، دستکم در مورد استفاده از فناوری خط دروازه، کمی تلطیف شده است.

در بازی آلمان و انگلستان در دور یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۱۰، ضربه فرانک لمپارد، بازیکن انگلستان، بعد از برخورد به تیر افقی دروازه پشت خط دروازه فرود آمد، اما تیم داوری این صحنه را ندید و گل انگلستان قبول نشد.

فیفا قرار است در ژوئیه آینده، بعد از مسابقات جام ملت های اروپا، در مورد استفاده از فناوری خط دروازه تصمیم گیری کند و احتمال زیادی وجود دارد که از شروع فصل جدید لیگ های اروپایی از این فناوری در داوری مسابقات استفاده شود.

البته اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا، در مورد استفاده از این فناوری از فیفا هم سختگیرتر است و رئیس این اتحادیه، میشل پلاتینی، مخالفت خود را با آن ابراز کرده است.

مخالفان استفاده از فناوری خط دروازه می گویند موارد بحث برانگیز بسیار نادر هستند و ورود فناوری به فوتبال را توجیه نمی کنند.

آنها اصرار دارند که فوتبال باید سادگی خود را حفظ کند و قوانین آن طوری باشد که امکان اجرای یکسان آن در تمام نقاط جهان، از جمله کشورهای فقیرتر، وجود داشته باشد.

میشل پلاتینی طرفدار استفاده از داوران بیشتر در کنار محوطه جریمه تیم هاست.

در نتیجه حتی در صورتی که در ماه ژوئیه فیفا، با استفاده از فناوری خط دروازه موافقت کند، اما به کارگیری آن را الزامی نکند، ممکن است یوفا در مسابقاتش از آن استفاده نکند.

در این صورت، کشورهای اروپایی در مسابقات داخلی خود از این فناوری استفاده خواهند کرد. این فناوری در جام های جهانی هم به کار گرفته خواهد شد اما در لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا از آن استفاده نخواهد شد.

اما صرف اینکه مقامات فیفا گامی هر چند کوچک در جهت استفاده از فناوری در داوری مسابقات بردارند، به خودی خود قدم بزرگی است و قطعا مورد استقبال کسانی قرار خواهد گرفت که طرفدار استفاده از فناوری برای کم شدن اشتباهات داوری هستند.

مطالب مرتبط