پرتاب کوکتل مولوتوف، فرمول یک بحرین را دچار مشکل کرد

بحرین حق نشر عکس Reuters
Image caption ناآرامی‌های سیاسی مانع برگزاری فرمول یک بحرین در سال گذشته شد

پرتاب کوکتل مولوتوف به سوی خودروی اعضای تیم "فورس ایندیا" در مسیر بازگشت از پیست گرند پری بحرین آنها را مجبور به فرار کرد.

مکانیک‌ها در بازگشت از پیست فرمول یک، در بزرگراه اصلی منامه، پایتخت بحرین، با درگیری پلیس و معترضان مواجه شدند.

هیچکدام از کارکنان تیم فورس ایندیا آسیب ندیدند اما دو نفر از اعضا خواستار بازگشت به کشورشان شده‌اند.

نیکو هولکنبرگ، یکی از رانندگان فورس ایندیا، در گفتگو با بی‌بی‌سی از تصمیم به برگزاری مسابقه بزرگ بحرین انتقاد کرد و گفت "ما نباید در این شرایط قرار می گرفتیم". اما هم‌تیمی او پل دی‌رستا با اینکه این اتفاق را "ناراحت کننده" خوانده از حضور خود در رقابت یکشنبه آینده (در صورت انجام مسابقه)خبر داده است.

اعتراضات ضد دولتی در بحرین موجب لغو این رقابت در سال ۲۰۱۱ شد و تعدادی از تیم‌ها به دلیل نگرانی‌های امنیتی، همین پیش بینی را برای رقابت امسال کرده بودند.

اما جمعه گذشته (۱۳ آوریل) فیا اعلام کرد که تمهیدات لازم امنیتی برای برگزاری رقابت فرمول یک در بحرین لحاظ شده است و این مسابقه طبق برنامه انجام خواهد شد.

گفته می‌شود که تیم‌ها و راننده‌ها نسبت به برگزاری رقابت بحرین با وجود ناآرامی‌های امنیتی در این کشور در جلسات خصوصی ابراز نگرانی کرده‌اند، هرچند که هیچکدام از آنها تاکنون بصورت رسمی علیه این تصمیم سخن نگفته‌اند.

چهار نفری که در این حادثه گرفتار شده بودند ظاهرا به شدت عصبانی و نگران بوده و به برگزاری این رقابت معترض بودند.

زاید الزیانی، رئیس پیست بحرین، گفت: "آنها مورد هدف نبودند و بصورت تصادفی در آن شرایط قرار گرفته‌اند. من فکر می‌کنم این اتفاق بدشانسی بوده. گیر افتادن در یک شورش یا دعوا اتفاقی است که واقعا ممکن است در هر جای دیگر دنیا هم پیش بیاید."

دولت بحرین و مسئولان فرمول یک، فیا مرتب تاکید کرده اند که این کشور حوزه خلیج فارس از نظر امنیتی مشکلی ندارد.

با این حال تیم ام‌-آر-اس که در سری سوپرکاپ پورشه شرکت دارد از مسابقه نخست فصل این رقابت در یکشنبه آینده کناره گیری کرده است. این تیم اعلام کرده که قادر نیست امنیت اعضایش را تضمین کند.

سخنگوی تیم مک‌لارن هم گفته که "ما همیشه تمهیدات امنیتی لازم را به فراخور محل برگزاری در نظر می‌گیریم و در اینجا (بحرین) هم همان کار را خواهیم کرد".

الزیانی، رئیس پیست بحرین، گفته احتمالا خشونت‌های دیگری هم رخ خواهد داد: "من نمی‌توانم درمورد میزان خشونت‌های احتمالی نظر بدم. من چنین اطلاعاتی را در اختیار ندارم. اما فکر نمی‌کنم در مسیر مسابقه یا نزدیک ان اتفاقی بیافتد. مسابقه بدون مشکل برگزار خواهد شد. توصیه من به تماشاگران این است که نگران نباشند و از آخر هفته خود لذت ببرند".

کمیته برگزاری در بیانیه ‌ای که صادر کرده گفته: تیم فورس ایندیا در حین رانندگی با "معترضان غیرقانونی که با پلیس در گیر شده بودند" مواجه شده که در این حادثه "یک کوکتل مولوتوف به خودروی آنها اصابت کرد. بعد از حدودا دو دقیقه راه باز شد و خودروی آنها به مسیر خود ادامه داد. هیچ کسی آسیب ندید و شاهدان می‌گویند که آنها هدف نبودند".

وزارت خارجه بریتانیا نیز گفت با وجود نگرانی های امنیتی به هواداران توصیه نمی‌کند که از مسافرت به این کشور خودداری کنند. تعدادی از شبکه‌های تلویزیونی، این رقابت را تحریم کرده‌اند اما قرار است این رقابت در بریتانیا از تلویزیون پخش می شود.

اسکای اسپورت که فرمول یک را در بریتانیا پخش می کند از اظهار نظر در این مورد خودداری کرد اما بی‌بی‌سی که قرار است خلاصه مسابقه را پخش کند گفت این مسابقه رقابت رسمی فیا است بنابراین طبق قرارداد، بی بی سی آن را پوشش خواهد داد: "ما سلامتی کارکنانمان را جدی می‌گیریم و نکات امنیتی را به دقت زیر نظر خواهیم داشت".

مطالب مرتبط