استقلال در انتظار لغزش سپاهان، تراکتور به امید لغزش هر دو

حق نشر عکس ISNA
Image caption بازی شهرداری تبریز و نفت آبادان با نتیجه دو بر یک به سود شهرداری تبریز پایان یافت

هفته ۳۱ لیگ برتر ایران از روز جمعه ۲۰ اوریل ( ۱ اردیبهشت) با تک بازی شهرداری تبریز و نفت آبادان در شهر تبریز آغاز شد، مسابقه ای که پیروزی تیم تبریزی - با نتیجه دو بر یک- برای این تیم که به شدت در خطر سقوط قرار داشت، دارای اهمیت ویژه بود.

اما حساس ترین بازی ها در صدر جدول است، سپاهان در مقابل فولاد ضعیف شده قرار می گیرد، استقلال با شاهین در حال سقوط مسابقه می دهد و تراکتورسازی با راه آهن تازه اوج گرفته بازی می کند. با توجه به اینکه سپاهان و استقلال درگیر بازی های لیگ قهرمانان آسیا هستند، به نظر می رسد حساسیت بازی های لیگ برتر ایران بر روند این دو تیم در لیگ قهرمانان آسیا تاثیر گذار بوده است چون هر دو تیم در بازی آخرشان در آسیا نتایج خوبی کسب نکردند.

سپاهان بعد از مساوی با پیروزی که می توان آن را از معدود بازی های بد این تیم دانست، در مقابل لخویا بازی خوب انجام داد اما در دقایق آخر، نتیجه را واگذار کرد. البته این باخت به احتمال زیاد بر صعود تیم سپاهان از گروهش تاثیرگذار نیست و سپاهان را می توان یکی از تیمهای صعود کننده دانست اما این باخت می تواند در نتیجه گیری سپاهان در لیگ برتر تاثیرمنفی بگذارد.

بردهای اخیر استقلال در لیگ برتر و بازی نسبتا خوب این تیم با الجزیره در ابوظبی- هر چند که بازی مساوی شد- این تیم را تا حدی از شرایط بحرانی خارج کرده و فشار روانی را بر سپاهان افزایش داده است. یک لغزش کوچک سپاهان در بازیهای باقیمانده می تواند استقلال را به قهرمانی برساند.

اما تیم پرطرفدار تبریزی، تراکتورسازی، با پیروزی بر فولاد خود را در کورس قهرمانی نگهداشت. این تیم که سومی خود را تقریبا قطعی کرده است، منتظر لغزش سپاهان و استقلال است تا با کمی خوش شانسی قهرمان غیر منتظره لیگ برتر شود، اما این فقط در صورتی مقدور خواهد که تراکتورسازی بازیهای آینده اش را با موفقیت پشت سر بگذارد. نگاهی می اندازیم به بازی های این هفته.

تراکتورسازی – راه آهن تهران

تراکتورسازی در روز یکشنبه ۲۲ آوریل (۳ اردیبهشت) در ورزشگاه تختی تهران با راه آهن مسابقه می دهد.

این بازی سختی برای تراکتورسازی خواهد بود، با اینکه این تیم حتی بیرون خانه هم از پشتیبانی طرفدارانش سود می برد، اما راه آهن این روزها شرایط بسیار خوبی دارد و با دو برد اخیر توانسته خود را از انتهای جدول جدا کند.

با این حال تیم علی دایی برای اینکه خیالش از سقوط راحت شود، نیاز به سه امتیاز این بازی دارد. به همین دلیل این تیم سعی می کند تا با بازی هجومی، خود را به تراکتورسازی تحمیل کند. اما ساختار دفاعی این تیم استحکام کافی ندارد و تراکتورسازی می تواند از این نقطه ضعف استفاده کند. به نظر من تراکتور سازی باید با تمرکز کامل و انتخاب یک تاکتیک مناسب به راه آهن ضربه بزند و بهترین تاکتیک با توجه به ضعف دفاعی راه آهن، ضد حمله است.

سپاهان – فولاد

سپاهان باید در روز یکشنبه ۲۲ آوریل (۳ اردیبهشت) در اهواز مقابل تیم مجید جلالی، فولاد خوزستان قرار گیرد. مساوی سپاهان در مقابل پرسپولیس تا حدی معمای قهرمانی را پیچیده تر کرد. با اینکه به نظر می رسید سپاهان به راحتی پرسپولیس نصف و نیمه را در اصفهان شکست دهد، خوش شانس بود که از آن بازی به یک امتیاز رسید.

سپاهان از معدود تیمهای لیگ است که معمولا نوسان زیادی ندارد؛ بنابراین نتیجه گیری نه چندان خوب این تیم در چند بازی اخیر می تواند به علت استرس ناشی از حساسیت بازیها باشد. سپاهان اگر می خواهد قهرمان شود، چاره ای جز پیروزی مقابل فولاد ندارد. سپاهان با در اختیار داشتن مهره های کلیدی در تمام نقاط زمین توان غلبه بر فولاد را دارد اما سوال این است که آیا سپاهان می تواند بر فشار روانی بازی فائق آید؟

فولاد که همواره به دنبال یک بازی با برنامه و هدفمند است این روزها حال و هوای خوبی ندارد. قرمزهای خوزستان در سال ۱۳۸۸ با پیروزی بر ذوب آهن نقش حیاتی در قهرمانی استقلال ایفا کردند آیا این بار نیز می توانند فرشته نجات استقلالی ها باشند ؟

استقلال – شاهین

استقلال در روز یکشنبه ۲۲ آوریل ( ۳ اردیبشهت ) در بوشهر به دیدار شاهین می رود . این بازی را شاید بتوان حساس ترین بازی این هفته دانست، استقلال در پی قهرمانی و شاهین به دنبال فراراز سقوط است . با توجه به چند بازی گذشته استقلال و اضافه شدن تیموریان و جباری به نظر می رسد استقلال در شرایط نسبتا خوبی قرار دارد و کادر فنی این تیم تمام بازیکنان را در اختیار خواهند داشت . استقلال هم برای آنکه سپاهان را زیر فشار قرار دهد و مدعی قهرمانی بماند چاره ای جز پیروزی ندارد . سال قبل در چنین شرایطی استقلال می توانست با برد در مقابل شاهین خود را در کورس قهرمانی نگهدارد اما فقط برای نباختن بازی کرد. آیا امسال نیز چنین خواهدشد ؟

اما شرایط تیم شاهین با سال قبل بسیار متفاوت است. شاهین در صورت باخت به استقلال تقریبا امید خود را برای بقا در لیگ برتر از دست می دهد. آب و هوای شرجی بوشهر و زمین ناهموار بر کیفیت فنی بازی استقلال اثر منفی خواهد گذاشت و تیم بوشهری باید از این دو عامل، نهایت استفاده را ببرد.

نفت تهران – صبای قم

یکی از بازی های مهم اما بی سر و صدای این هفته لیگ برتر ایران را تیم های نفت تهران و صبای قم در روز شنبه ۲۱ آوریل ( ۲ اردیبهشت ) در شهر قم برگزار می کنند. برد برای هر دو تیم می تواند به منزله رسیدن به بازی پلی آف لیگ قهرمانان آسیا باشد.

هر کدام از دو تیم که به پلی آف راه پیدا کنند، افتخاری بزرگ برای بازیکنان گمنام و مربیان شایسته آنها خواهد بود.

مطالب مرتبط