کفاشیان: تیم‌های بدون مجوز حرفه‌ای از لیگ برتر کنار گذاشته می‌شوند

علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال ایران حق نشر عکس FARS
Image caption رئیس فدراسیون فوتبال ایران می‌گوید تیم‌هایی که مجوز حرفه‌ای نگیرند از لیگ برتر کنار گذاشنه می‌شوند

علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران می‌گوید که باشگاه‌هایی که نتوانند مجوز فعالیت حرفه‌ای بگیرند از لیگ برتر کنار گذاشته خواهند شد.

آقای کفاشیان که در نشست مشترک فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ برتر شرکت کرده بود، گفت: "می‌خواهیم کارهایمان را قانونمند کنیم و باشگاه‌ها را به سوی حرفه‌شدن پیش ببریم."

او اضافه کرد که کار اعطای مجوز فعالیت حرفه‌ای را به اتحادیه باشگاه‌ها واگذار کند.

این در حالی است که لیگ برتر ایران از سال ۱۳۸۰ رسما حرفه‌ای شده و امسال یازدهمین فصل لیگ حرفه‌ای در حال برگزاری است.

اما اکثریت قریب به اتفاق باشگاه‌های ایرانی فاقد امکانات حرفه‌ای مورد نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا هستند.

آقای کفاشیان در نشست امروز از تصمیم فدراسیون فوتبال برای برخورد با باشگاه‌هایی که معیارهای حرفه‌ای را رعایت نمی‌کنند خبر داد و گفت: "بهترین تصمیم برای باشگاه‌هایی که نتوانند خودشان را با حرفه‌ای شدن هماهنگ کنند این است که آنها را در مسابقات راه ندهیم. وقتی باشگاهی نتواند حرفه‌ای شود، باید برود تا یک باشگاه لیگ یکی که حرفه‌ای است جایش را بگیرد."

عزیزالله محمدی، رئیس سازمان لیگ ایران هم به خبرگزاری ایسنا گفت: "از این پس شرایط باشگاه‌های دسته اولی که بنا بر نتایجشان امکان حضور در لیگ برتر را پیدا می‌کنند، باید در اتحادیه فوتبال تأیید شود تا این باشگاه‌ها در این رقابت‌ها حضور یابند."

محمدی همچنین گفت که در صورت حل نشدن مشکلات موجود باشگاه‌های ایرانی، تنها سه باشگاه مجوز فعالیت حرفه‌ای را دریافت می‌کنند.

لزوم اعطای مجوز به باشگاه‌های حرفه‌ای در قالب برنامه‌ای از سوی فیفا به کنفدراسیون‌های قاره‌ای ابلاغ شده و فیفا از کنفدراسیون‌ها خواسته این برنامه را در کشورهای عضو به اجرا بگذارند.

شاهین رحمانی، عضو کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی گفت: "کنفدراسیون فوتبال آسیا اجرای این برنامه را از سال ۲۰۱۱ میلادی در برنامه‌اش گنجانده، و ایران به‌همراه چند کشور دیگر برای اجرای این برنامه اعلام آمادگی کرده‌اند."

البته شاهین رحمانی می‌گوید که فدراسیون‌ها تنها موظف به فراهم کردن زمینه پیاده شدن برنامه در کشورشان هستند و اجرای برنامه برعهده خود باشگاه‌هاست.

کنفدراسیون فوتبال آسیا فهرست مفصلی از معیارهای مورد نظرش را برای کشورها ارسال کرده است.

این معیارها در پنج سرفصل اصلی دسته‌بندی شده‌اند. این سرفصل ها عبارتند از معیارهای ورزشی، معیارهای زیرساختی، معیار‌های اداری، زیرساخت‌های حقوقی و زیرساخت‌های مالی.

ناظران کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار است در شش ماه آینده برای بازدید از امکانات باشگاه‌های ایرانی به ایران سفر کنند.

این کنفدراسیون سال گذشته دو سهمیه از چهار سهمیه قطعی ایران در لیگ قهرمانان آسیا را کم کرد و دلیل آن را نمره پایین این کشور در زمینه مدیریتی اعلام کرد.

مطالب مرتبط