جان تری می‌تواند جام قهرمانی اروپا را بالای سر ببرد

جان تری کاپیتان چلسی حق نشر عکس AP
Image caption تری در بازی برگشت مرحله نیمه‌نهایی مقابل بارسلونا بخاطر لگد زدن به بازیکن حریف کارت قرمز گرفت

اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) به بی‌بی‌سی گفته جان تری، کاپیتان چلسی، که از حضور در فینال لیگ قهرمانان اروپا محروم است، می‌تواند به‌عنوان کاپیتان جام را بالای سر ببرد.

فینال لیگ قهرمانان اروپا روز ۱۹ مه (۳۰ اردیبهشت) در ورزشگاه آلیانتس آره‌نای مونیخ بین چلسی و بایرن مونیخ برگزار می‌شود و جان تری بخاطر کارت قرمزی که در بازی برگشت مرحله نیمه نهایی دریافت کرد، از شرکت در بازی نهایی محروم است.

تری در بازی با بارسلونا بدلیل لگد زدن به الکسیس سانچز، مهاجم شیلیایی این تیم، از بازی اخراج شد.

یوفا می‌گوید مطابق قوانین این اتحادیه، بازیکنان محروم فقط حق نشستن روی نیمکت تیمشان را ندارند اما می‌توانند در مراسم بعد از بازی، و از جمله دریافت جوایز، شرکت کنند.

این بدان معنیست که جان تری به‌همراه سه هم تیمی دو اخطاره‌اش، یعنی رائول میرلش، رامیرز و برانیسلاو ایوانوویچ، فینال را از روی سکوها تماشا خواهد کرد، اما در صورت پیروزی تیمش می‌تواند به‌عنوان کاپیتان تیم قهرمان، جام را از مسوولان مسابقات تحویل بگیرد.

در میان بازیکنان بایرن هم لوییز گوستاوو، دیوید آلابا و هولگر بادشتوبر بدلیل دو اخطاره بودن از حضور در فینال محرومند.

یک سخنگوی یوفا می‌گوید: "مقررات در ابتدای مسابقات وضع می‌شوند و تا پایان فصل ثابت می‌مانند."

این در حالیست که در سال ۱۹۹۹ که منچستر یونایتد با پیروزی بر بایرن مونیخ فاتح لیگ قهرمانان شد، روی کین، کاپیتان این تیم (که از شرکت در بازی نهایی محروم بود)، به‌عنوان کاپیتان روی سکو نرفت.

در آن زمان پیتر اشمایکل، دروازه بان دانمارکی که آخرین بازی‌اش با پیراهن منچستریونایتد را انجام داده بود، بجای روی کین جام را بالای سر برد.

قوانین یوفا در مورد محرومیت بازیکنان دو اخطاره در جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲ با لیگ قهرمانان متفاوت است.

در جام ملت‌های ۲۰۱۲ تنها بازیکنانی از حضور در فینال محروم می‌شوند که در مراحل یک‌چهارم نهایی یا نیمه‌نهایی کارت قرمز گرفته باشند.

فیفا هم در جام جهانی ۲۰۱۰ در مقررات تغییراتی ایجاد کرد که بعد از مرحله یک‌چهارم نهایی اخطارهای بازیکنان پاک می‌شد.

اتحادیه بین‌المللی فوتبالیست‌ها (FIFPro) از یوفا خواسته در مورد فینال لیگ قهرمانان اروپا هم مقررات مشابهی وضع کند.

سایمون بارکر، سخنگوی این اتحادیه می‌گوید: "هر کس که در نیمه‌نهایی خطای فاحشی مرتکب شود، باید کارت قرمز بگیرد و محروم شود، اما بخاطر خطایی که جریمه‌اش یک کارت زرد است، نباید بازیکنی را از حضور در مهمترین بازی زندگی‌اش محروم کرد.

من با قانون محرومیت از فینال بخاطر دو اخطاره شدن مخالفم، چرا که فرصت بازی در فینال بندرت پیش می‌آید، و وقت آن رسیده که در این مورد فکری شود."

البته کنار گذاشتن قانون محرومیت بازیکنان دو اخطاره از حضور در فینال مخالفانی هم دارد.

نیکی بات، بازیکن سابق منچستریونایتد، می‌گوید: "بعضی خطاها باید محرومیت به‌دنبال داشته باشند. اگر بازیکنی نیم ثانیه دیر به سمت توپ برود، و بخاطر آن از مهمترین بازی عمرش محروم شود، این خیلی سختگیرانه است. اما بعضی اخطارها باید منجر به محرومیت بازیکن شوند."

مطالب مرتبط