گواردیولا در پایان فصل از بارسلونا جدا می‌شود

پپ گواردیولا حق نشر عکس Reuters
Image caption پپ گواردیولا پس از چهار سال حضور چشمگیر، در پایان فصل از بارسلونا جدا می‌شود

پپ گواردیولا سرمربی بارسلونا اعلام کرده در پایان فصل جاری از این تیم جدا خواهد شد.

گواردیولا روز گذشته (۲۶ آوریل) در یک جلسه سه ساعته با ساندرو راسل، رئیس باشگاه بارسلونا، که قرار بود درباره تمدید قراردادش با باشگاه باشد، درباره جدایی خود به گفتگو نشست و این تصمیم را در یک کنفرانسی مطبوعاتی امروز و در حضور بازیکنان تیم علنی کرد: "ما اکنون از دو رقابت اصلی حذف شده‌ایم و زمان خوبی است برای اعلام کناره‌گیری. من نمی‌خواستم باشگاه را در سردرگمی ترک کنم. اما دلیل من خیلی ساده است. جهار سال کافی است. قرار گرفتن برابر رسانه‌ها هر سه روز یک بار به مدت چهار سال کافی است. مربی جدید کارهایی را که من نتوانستم به پیش خواهد برد".

گواردیولا از تیتو ویلانوا، دستیارش در تیم‌های آ و ب بارسلونا، به عنوان جانشینی مناسب یاد کرد که می‌تواند این باشگاه بزرگ را به پیش ببرد و از عهده انتظارات بربیاید: "باشگاه در انتخاب تیتو تصمیم درستی گرفته. او بسیار تواناست. بازیکنان هم او را به خوبی می‌شناسند. من گرجه بطور فیزیکی اینجا نخواهم بود اما هرگاه تیتو نیاز داشته باشد در کنارش خواهم بود".

گواردیولا از سال ۲۰۰۸ هدایت تیم بارسلونا را بر عهده گرفت و در این مدت ۱۳ عنوان قهرمانی را برای این تیم بدست آورد. او که با سه بار قهرمانی در لالیگا، دو بار قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، و یک بار فتح جام حذفی اسپانیا موفق‌ترین مربی تاریخ بارسلونا است. بعنوان بازیکن گواردیولا از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۰۱، ۴۷۹ با با پیراهن بارسلونا به زمین رفته و در مقاطعی کاپیتان تیم بود.

حق نشر عکس Getty
Image caption "دلیل من خیلی ساده است: چهار سال کافی است"

گواردیولا در حضور چهار ساله خود در بارسلونا در موفقیت کم نظیر بازیکنانی چون لیونل مسی، ژاوی هرناندز، و آندرس اینیستا نقش محوری داشته است. مسی که در سه سال گذشته بهترین بازیکن جهان بوده، رابطه بسیار نزدیکی با گواردیولا داشته و همواره او را عامل اصلی موفقیت‌های بارسلونا دانسته است.

گواردیولا نیز مسی را "بهترین بازیکن تاریخ" توصیف کرده است.

گفته می‌شود که ساندرو راسل، برای متقاعد کردن گواردیولا به ماندن در باشگاه به او پیشنهاد کرده که می‌تواند در سرمایه‌گذاری و خرید بازیکنان در تابستان قدرتی نامحدود داشته باشد، اما این مربی ۴۱ ساله گفته تصمیمش ارتباطی با مسائل مالی ندارد.

دلایل کناره‌گیری

گواردیولا در کنفرانس مطبوعاتی در برابر سولات متعدد خبرنگاران، دلیل جدایی خود از بارسلونا را اینگونه پاسخ داد: "من هر چه می‌توانستم انجام داد و چهار سال کافی است. چهار سال، هفته‌ای سه روز قرارگرفتن در مقابل رسانه‌ها کافی است". گواردیولا تاکید کرد که تصمیم ندارد به این زودی مربیگری کند.

پپ گواردیولا در تمام مدت حضورش در بارسلونا، چه به عنوان بازیکن و چه مربی، همواره تصریح کرده که مصلحت و منافع بارسلونا برای او الویت اصلی است. او قراردادش را با این باشگاه سال به سال تمدید کرده تا در صورت نیاز "بارسلونا معذوریتی برای کنار گذاشتن او نداشته باشد". نقل قول‌هایی هم مطرح شد که گواردیولا از فشار روانی هدایت تیم بزرگی چون بارسلونا به تنگ آمده و تمایل دارد مدتی را به دور از فوتبال سپری کند.

حق نشر عکس Getty
Image caption تیتو ویلانوا دستیار گواردیولا در تیم آ و ب بارسلونا، جانشین او می‌شود. گواردیولا او را فردی مناسب برای مربیگری بارسلونا می‌داند

بحث بر سر آینده گواردیولا از ابتدای فصل جاری در رسانه‌ها مطرح شد، بویژه وقتی تمدید قراردادش را مرتبا به تعویق انداخت. با اینکه اخراج ویلاش بواش از سرمربیگری تیم چلسی وکناره گیری فاپلو کاپلو از تیم ملی انگلستان شایعات زیادی درباره پیوستن گواردیولا به این تیم ها را براه انداخته است اما به نظر می رسد گواردیولا حداقل مدتی را دور از فوتبال سپری کند.

دوره مربیگری

گواردیولا در ۲۱ ژوئن ۲۰۰۷ به سمت مربیگری تیم ب بارسلونا گماشته شدو موفق شد با قهرمانی در لیگ دسته سه، این تیم را به لیگ دسته دوم اسپانیا برساند. در پی این موفقیت، خوان لاپورتا، رئیس وقت باشگاه بارسلونا، پیش از پایان فصل ۰۸-۲۰۰۷ اعلام کرد که از فصل بعدی گواردیولا جایگزین فرانک رایکارد هلندی خواهد شد و هدایت تیم اصلی بارسلونا را بر عهده خواهد گرفت.

گواردیولا در نخستین سال حضورش با فروش رونالدینیو، ستاره برزیلی، این تیم و به خدمت گرفتن چند نفر از بازیکنان تیم ب بارسلونا نظیر بوسکتس و پدرو تغییرات نسبتا بزرگی در تیم داد.

درخشش خیره کننده گواردیولا در آن فصل (قهرمانی در لالیگا، لیگ قهرمانان اروپا، جام حذفی و جام باشگاه‌های جهان) با موفقیت‌های دیگر در دو سال آینده ادامه یافت.

بارسلونا در سه سال اول مربیگری گواردیولا از ۱۶ عنوان ممکن به ۱۳ قهرمانی در فوتبال اسپانیا، اروپا و جهان رسید. دست‌آوردی که این مربی جوان را تبدیل به موفقت‌ترین مربی تاریخ این باشگاه کرد.

بارسلونا در فصل جاری (چهارمین سال) حضور گواردیولا نیز تا دو هفته پیش شانس قهرمانی در لالیگا و لیگ قهرمانان را داشت. آنها که هفته‌های پر افت خیزی را سپری کرده بودند با شکست ناباورانه مقابل چلسی از رسیدن به فینال لیگ قهرمانان اروپا بازماندند. در لالیگا در حالی که ۱۰ امتیاز فاصله خود با رئال را با درخشش مسی به ۴ امتیاز کاهش داده بودند، در نیوکمپ دو بر یک مغلوب یاران ژوزه مورینیو شدند و عملا با قهرمانی وداع کردند.

بارسلونا هنوز در این فصل امید به یک جام را دارد و گواردیولا می‌تواند با پیروزی در فینال جام حذفی مقابل اتلتیکو بیلبائو، یک عنوان دیگر را نیز به افتخارات خود بیافزاید.

دوره بازیگری

جوزپه گواردیولا در محله سانتاپدرو بارسلونا در ایالت کاتالونیا به دنیا آمد. در ۱۳ سالگی به لاماسیا، مدرسه فوتبال بارسلونا پیوست و در سال ۱۹۹۰ اولین بازی خود برای تیم اصلی این باشگاه را انجام داد.

او که با شاگردی در مکتب یوهان کرویف، اسطوره فوتبال هلند و باشگاه‌های آژاکس و بارسلونا، به تدریج جایگاه محکم خود را در ترکیب اصلی یافت، در ۱۲ فصل حضور در بارسلونا، موفق با کسب ۱۶ عنوان قهرمانی شامل شش بار قهرمانی در لیگ و یک بار قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا شد.

حق نشر عکس Getty
Image caption پپ گواردیولا با کسب سیزده عنوان قهرمانی در چهار سال، موفق‌ترین مربی تاریخ باشگاه بارسلوناست

گواردیولا هافبکی نسبتا کند اما فوق‌العاده تکنیکی و خلاق بود. او به ندرت گل می‌زد اما در موقعیت‌های دشوار نقشی سازنده داشت.

او تا سی سالگی‌اش (سال۲۰۰۱) در بارسلونا بازی کرد و در حالیکه باشگاه‌های متعددی نظیر منچستریونایتد، لیورپول، تاتنهام، اینتر و آث میلان خواستار به خدمت گرفتن او بودند به ایتالیا رفت و در برشیا و سپس رم بازی کرد.

گواردیولا بعد از دوره‌ای ناکامی در سری آ به تعدادی از ستارگان پیشین جهان چون گابریل باتیستوتا در الاهلی قطر ملحق شد. او آخرین سال بازیگری خود را در سال ۲۰۰۶ در باشگاه دورادوس مکزیک سپری کرد.

گواردیولا در بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۱، ۴۷ بازی برای تیم ملی اسپانیا انجام داد و ۵ گل به ثمر رساند.

علاوه بر این، گواردیولا در المپیک ۱۹۹۲ بارسلون، کاپیتان تیم فوتبال المپیک اسپانیا بود. این تیم با پیروزی سه بر دو مقابل لهستان در بازی فینال، دهمین مدال طلا را نصیب اسپانیا کرد.

مطالب مرتبط