روی هاجسون در آستانه سرمربیگری تیم ملی انگلستان

روی هاجسون حق نشر عکس Getty
Image caption سرمربی 64 ساله وست‌برومویچ در آستانه منصوب شدن به سرمربیگری تیم ملی انگلستان قرار دارد

روی هاجسون، سرمربی باشگاه وست برومویچ آلبیون، در آستانه در دست گرفتن سکان هدایت تیم ملی انگلستان قرار دارد.

مقامات فدراسیون فوتبال انگلستان امروز (دوشنبه ۳۰ آوریل) در استادیوم ومبلی در مورد انتصاب این مربی ۶۴ ساله با او به مذاکره نشسته‌اند و گفته می‌شود هاجسون شانس بسیار بالایی برای جانشینی فابیو کاپلو دارد.

کاپلوی ۶۵ ساله بعد از ۴ سال سرمربیگری تیم ملی انگلستان، ۸ فوریه گذشته از این سمت کنار رفت.

هیأت ۴ نفره‌ای که از طرف فدراسیون فوتبال انگلستان با هاجسون مذاکره ‌می‌کنند، از ۴ نفر تشکیل شده است.

این ۴ نفر عبارتند از: دیوید برنستاین (رئیس فدراسیون فوتبال انگلستان)، الکس هورن (دبیرکل فدراسیون)، ترور بروکینگ (مدیر توسعه فوتبال فدراسیون) و آدریان بوینگتون (مدیرعامل "کلاب انگلند").

دیوید برنستاین، رئیس فدراسیون فوتبال انگلستان، می‌گوید این فدراسیون با هیچ گزینه دیگری غیر از هاجسون مذاکره نکرده است.

انتظار می‌رود قرارداد او برای سرمربیگری تیم ملی ۴ ساله باشد.

پیش از این از هری ردنپ، سرمربی تاتنهام هاتسپرز، به‌عنوان بخت اصلی بدست گرفتن هدایت تیم ملی نام می‌برد.

ردنپ ۶۵ ساله گزینه مورد علاقه اکثر بازیکنان و هواداران تیم ملی انگلستان بود و برخی بازیکنان تیم ملی روی شبکه‌های اجتماعی علاقه‌شان به کار کردن با او را ابراز کرده بودند.

اما بنظر می‌رسد فدراسیون فوتبال انگلستان هاجسون را به او ترجیح داده است.

گفته می‌شود یکی از دلایل عمده این تصمیم تفاهم بیشتر مقامات فدراسیون با هاجسون بر سر نحوه استفاده از "مرکز ملی فوتبال" انگلستان است.

مرکز ملی فوتبال انگلستان که با هزینه‌ای حدود ۱۵۰ میلیون دلار تأسیس شده، آموزش مربیان و بازیکنان جوان را در دستور کار دارد.

علاوه بر این، گمان می‌رود مسأله هزینه بالای استخدام هری ردنپ هم دلیل دیگری است که مقامات فدراسیون فوتبال انگلستان را به انتخاب هاجسون بیشتر ترغیب کرده است.

دستمزد فعلی ردنپ در تاتنهام از دستمزد هاجسون در وست برومویچ بیشتر است و علاوه بر آن، فدراسیون فوتبال برای استخدام او باید مبلغی را به‌عنوان غرامت فسخ قرارداد او به تاتنهام بپردازد.

دستمزد بالای فابیو کاپلو، سرمربی قبلی انگلستان، و مبلغی که او برای جدایی از تیم ملی این کشور دریافت کرد، باعث شده فدراسیون فوتبال در موضوعات مالی حسابگری بیشتری به‌خرج دهد.

هری ردنپ بعد از دریافت خبر مذاکره فدراسیون فوتبال با هاجسون به خبرنگاران گفت: "من برای او بهترین‌ها آرزو را می‌کنم. او مرد فوق‌العاده‌ایست و من هم در تاتنهام شغل بسیار خوبی دارم. هیچ کینه‌ای در کار نیست."

علاوه بر مسائل مالی، هاجسون مزیت داشتن تجربه بالای بین‌المللی را هم دارد.

او مربیگری را در سوئد آغاز کرده، و علاوه بر آن در کشورهای سوییس، ایتالیا، دانمارک، نروژ و فنلاند هم در رده باشگاهی مربیگری کرده، و سابقه هدایت تیم‌های ملی سوییس (۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵)، امارات متحده عربی (۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴) و فنلاند (۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷) را هم دارد.

هاجسون در لیگ برتر انگلستان هم علاوه بر وست برومویچ، سرمربیگری بلکبرن، فولام و لیورپول را برعهده داشته است.

او در سال ۲۰۱۰ در میان شگفتی با فولام تا فینال لیگ اروپا پیش رفت.

هاجسون در دو مقطع هم هدایت اینتر میلان را در دست داشته و در سال ۱۹۹۷ با این تیم نایب قهرمان جام یوفا شده است.

در صورت قطعی شدن این انتصاب، او تنها ۶ هفته دیگر باید در جام ملت‌های اروپای ۲۰۱۲ با تیم ملی انگلستان مقابل فرانسه قرار گیرد.

مطالب مرتبط