داربی سرنوشت‌ساز منچستر

روبرتو مانچینی و الکس فرگوسن حق نشر عکس AFP
Image caption سرمربیان دو تیم بزرگ منچستری تیم‌هایشان را برای بزرگترین بازی فصل آماده می‌کنند

در حساس‌ترین بازی این فصل لیگ برتر انگلستان، امشب (۳۰ آوریل) منچستر سیتی در ورزشگاه اتحاد، میزبان منچستریونایتد است.

داربی شهر منچستر این بار از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، چرا که در فاصله سه هفته به پایان فصل لیگ برتر، یونایتد با ۸۰ امتیاز صدرنشین است و سیتی با ۳ امتیاز کمتر و تفاضل گل بهتر در جای دوم است.

منچستر یونایتد در صورت پیروزی قهرمانی خود را تقریبا قطعی می کند.

اما سیتی که بازی رفت را با نتجه ای خیره کننده برده، در صورت پیروزی در بازی امشب با یونایتد هم‌امتیاز می‌شود و با توجه به تفاضل گل بهترش به صدر جدول صعود می‌کند.

باخت خانگی ۶-۱ یونایتد در بازی رفت مقابل سیتی، سنگین‌ترین شکست آنها از زمان به‌راه افتادن لیگ برتر انگلستان در این مسابقات بود.

یونایتد قبل از آن بازی از سال ۱۹۳۰ در ورزشگاه اولدترافورد از حریفی ۶ گل دریافت نکرده بود.

اما آمار بازی‌های رو در روی دو تیم به سود یونایتد است.

در ۱۶۱ داربی شهر منچستر که تاکنون برگزار شده، یونایتد ۶۷ بار برنده شده، و ۴۴ بازی را واگذار کرده. ۵۰ بازی هم مساوی شده است.

سیتی در حالی پا به بازی امشب می‌گذارد که بعد از چند نتیجه نامطلوب، که باعث از دست رفتن صدرنشینی این تیم شد، ۳ مسابقه اخیرش را برده و در این ۳ بازی ۱۳ گل هم زده است.

تیم روبرتو مانچینی در این فصل لیگ برتر ۱۶ بازی‌ از ۱۷ بازی خانگی‌اش را برده اما یونایتد هم در بازی‌های خارج از خانه بهترین تیم بوده و در ۱۷ بازی ۱۲ برد داشته است.

اهمیت بازی امشب در رسیدن یونایتد به بیستمین قهرمانی لیگ برتر حتی سر الکس فرگوسن، سرمربی کهنه‌کار این تیم را هم تحت تأثیر قرار داده است. او می‌گوید: "این بازی مهم‌ترین داربی در بین همه داربی‌هایمان است. ما با تیم همشهری‌مان رقابت می‌کنیم و همین باعث می‌شود توقع همه از این بازی یک درجه بالاتر برود."

حساسیت بالای بازی امشب نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.

روبرتو مانچینی، سرمربی ایتالیایی سیتی هم اذعان کرده که نگران برخورد احتمالی طرفداران دو تیم است: "قرار است فوتبال بازی کنیم، نه اینکه بجنگیم. برای همین هم امیدوارم همه طرفدارها از بازی لذت ببرند."

سیتی در دو فصل اخیر مبالغ هنگفتی برای جذب بازیکنان بزرگ هزینه کرده و انتظارات از روبرتو مانچینی برای قهرمانی در لیگ برتر زیاد است.

اما مانچینی با تأکید بر قدرت حریف امشب تیمش، سعی می‌کند انتظارات را تعدیل کند: "بازی با یونایتد مثل یک فینال است، و ممکن است در چنین بازی‌هایی بازنده باشیم. حریفمان تیم کوچکی نیست."

غیر از بازی امشب، هردو تیم تا پایان فصل دو بازی دیگر هم دارند: سیتی ابتدا در زمین نیوکاسل به میدان می‌رود، و سپس در آخرین بازی میزبان کوئینز پارک رنجرز است.

یونایتد هم اول میزبان سوانزی است و بعد مهمان ساندرلند خواهد بود.

یونایتد در صورت پیروزی در هر سه بازی باقیمانده‌اش فصل را با ۹۲ امتیاز تمام خواهد کرد و با رکورد سال ۱۹۹۴ خودش مساوی می‌کند.

مطالب مرتبط