بانوی پیر دوباره بر بام فوتبال ایتالیا نشست

یوونتوس بعد از 9 سال بار دیگر قهرمان ایتالیا شد حق نشر عکس AFP
Image caption این بیست و هشتمین قهرمانی "بانوی پیر" در لیگ دسته اول ایتالیاست

یوونتوس دیشب ( یکشنبه 6 مه) با پیروزی 2-هیچ در زمین کالیاری، در فاصله یک هفته به پایان فصل، قهرمان لیگ ایتالیا، "سری آ" شد.

آث میلان، نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده یوونتوس، که در داربی شهر میلان مقابل اینتر قرار گرفته بود، بازی را 4-2 به رقیب همشهری واگذار کرد تا فاصله‌اش با یووه به 4 امتیاز برسد.

به این ترتیب حتی پیروزی احتمالی آث میلان در بازی هفته آخرش مقابل نووارا و شکست یوونتوس برابر آتالانتا هم تأثیری در تعیین قهرمان نخواهد داشت.

یوونتوس که در ایتالیا به "بانوی پیر" معروف است، در مسابقات داخلی پرافتخارترین تیم این کشور است و برای بیست و هشتمین بار قهرمان لیگ می‌شود.

آث میلان و اینتر هم هر یک 18 بار قهرمان ایتالیا شده‌اند.

با وجود افتخارات زیاد یوونتوس در لیگ ایتالیا، آخرین قهرمانی این تیم در سری آ به 9 سال پیش و فصل 2003-2002 برمی‌گردد.

البته راه راه پوشان تورینی در سال‌های 2005 و 2006 هم فصل را بالاتر از رقبا به پایان رساندند، اما بعد به‌دلیل رسوایی تبانی موسوم به "کالچوپولی"، این دو عنوان قهرمانی از این تیم پس گرفته شد.

علاوه بر این، مدیران ارشد آن دوره تیم نظیر لوچانو موجی، باجریمه و محرومیت‌های سنگینی روبرو شدند و یووه هم در فصل به دسته پایین‌تر فرستاده شد.

البته یوونتوس بلافاصله در سال 2007 با قهرمانی در لیگ دسته دوم ایتالیا، به سری آ برگشت، اما جدایی بازیکنان تأثیرگذاری مانند فابیو کاناوارو و زلاتان ابراهیموویچ، بالارفتن سن ستاره‌هایی مثل الساندرو دل‌پیرو و پاول ندود، باعث شد یووه در دسته اول اقتدار سابق را نداشته باشد و در چند فصل اخیر بیشتر در رده‌های میانی جدول دست و پا بزند.

اما بعد از آن که آنتونیو کنته در تابستان گذشته هدایت بانوی پیر را برعهده گرفت، چهره تیم در فصل 12-2011 تغییر کرد.

کنته که بین سال‌های 1991 و 2004 با پیراهن یووه بازی می‌کرد، آندرئا پیرلو هافبک بازیساز آث میلان، میرکو ووچینیچ، مهاجم مونته نگرویی آ اس رم، و آرتورو ویدال، هافبک هجومی بایر لورکوزن را به خدمت گرفت و چهره تیمش را دگرگون کرد.

پیرلو که به‌عنوان بازیکن آزاد از آث میلان جدا شد و به یووه پیوست، در این فصل 13 پاس گل داده، آرتورو ویدال هم که در ازای 15 میلیون دلار به این تیم آمده، بهترین آمار تکل را در لیگ ایتالیا دارد و در مسابقات این فصل سری آ 7 گل زده است.

علاوه بر اضافه شدن بازیکنان جدید، حضور دروازه‌بان باتجربه‌ای مثل جیان لوئیجی بوفون خیال یوونتوس را از عقب زمین راحت کرد.

یوونتوس تا به اینجای فصل، در 37 بازی تنها 19 گل دریافت کرده و در 21 بازی هیچ گلی نخورده است.

در صورتی که یووه در بازی آخرش مقابل آتالانتا هم بدون شکست بماند، اولین تیمی خواهد شد که در 20 فصل اخیر چنین رکوردی را ثبت می‌کند.

آخرین بار آث میلان در فصل 92-1991 توانسته بود فصل را بدون باخت به پایان ببرد که البته در آن زمان لیگ ایتالیا بجای 20 تیم فعلی با شرکت 18 تیم برگزار می‌شد.

قهرمانی لیگ برای تیمی که در دو فصل قبل هفتم شده بود، افتخار بزرگیست، اما آنتونیو کنته، که بسیاری او را کلیدی‌ترین فرد در قهرمانی یووه می‌دانند، معتقد است این قهرمانی تنها شروع دوران پرافتخار دیگری برای بانوی پیر فوتبال ایتالیاست.

او بعد از بازی در حالی که به‌دلیل هجوم تماشاگران به زمین عملا همراه بازیکنان در رختکن حبس شده بود، به خبرنگار اسکای اسپورت ایتالیا گفت: "این اولین اسکودتوی من به‌عنوان مربی است. حالا موقع جشن گرفتن با هواداران است، هر چند که بیرون رفتن از رختکن چندان آسان نیست. حالا می‌خواهیم فصل را بدون باخت به پایان برسانیم."

یوونتوس علاوه بر قهرمانی در سری آ، در جام حذفی (موسوم به کوپا ایتالیا) هم به فینال رسیده و برای کسب دومین قهرمانی فصل، دو هفته دیگر باید در ورزشگاه المپیک رم مقابل ناپولی قرار گیرد.

مطالب مرتبط