هفته آخر لیگ برتر؛ سپاهان به دنبال سومین قهرمانی

سپاهان حق نشر عکس ISNA
Image caption سپاهان با یک تساوی در بازی آخر به سومین قهرمانی پیاپی در لیگ برتر می‌رسد

هفته پایانی لیگ برتر فوتبال ایران در روز جمعه ۲۲ اردیبهشت (۱۱ مه) در شهرهای مختلف برگزار می‌شود. با توجه به حساسیت صدر جدول، بازی‌های چهار تیم نخست رده‌بندی به صورت همزمان درساعت ۱۹:۲۰ به وقت تهران برگزار خواهد شد.

سپاهان حتی با یک مساوی در روز آخر برای سومین بار متوالی به قهرمانی لیگ برتر فوتبال ایران می‌رسد. تیم اصفهانی بازی نسبتا آسانی مقابل تیم سقوط کرده مس سرچشمه دارد که هفته گذشته تراکتورسازی را متوقف کرد.

با سقوط شاهین بوشهر و شهرداری تبریز حساسیت بازی‌ها در انتهای جدول تا حد زیادی از بین رفته اما رقابت در صدر جدول هنوز پابرجاست. تراکتورسازی می‌تواند با پیروزی مقابل ملوان و ایستادن در رتبه دوم لیگ، بهترین نتیجه تاریخ فوتبال این باشگاه را رقم زند.

استقلال تهران هم مقابل نفت تهران بازی سخت و مشکلی خواهد داشت. این بازی بیش از استقلال، برای نفت مهم است که در صورت پیروزی در این بازی- و البته ناکامی صبا در مقابل فجر سپاسی- می تواند به عنوان نماینده ایران به بازی پلی اف لیگ قهرمانان آسیا برسد.

بازی‌های مهم هفته پایانی

سپاهان – مس سرچشمه

سپاهان که در لیگ قهرمانان آسیا ایران را به شایستگی نمایندگی می‌کند، در آستانه شکستن رکوردی در لیگ برتر فوتبال ایران است: قهرمانی برای سومین بار متوالی.

این تیم باید روز جمعه در ورزشگاه فولاد شهر مقابل مس سرچشمه قرار گیرد.

با اینکه در فوتبال ممکن است سرنوشت قهرمانی هر لحظه‌ تغییر کند من معتقدم سپاهان تمام ابزار لازم را داراست و با توجه به ساختار تیمش، به مشکل برنخواهد خورد.

کادر فنی و بازیکنان سپاهان دقیقا‌‌‌‌ می‌دانند در چه موقعیتی قرار دارند و چگونه باید عمل کنند. سپاهان در لیگ امسال، در اکثر مواردی که نیاز به پیروزی داشته به نتیجه رسیده است. بازیکنان این تیم به توانایی‌ خود آگاه هستند و با اعتماد به نفس بالایی که دارند بعید است در گام آخر دچار اشتباه و لغزش شوند.

اما مس سرچشمه که به هیچ عنوان توان برابری با سپاهان را ندارد اما برای حفظ اعتبار ممکن است با توان و انگیزه بازی را دنبال کند اما با دریافت اولین گل، همه چیز را از دست رفته خواهد دید. به همین دلیل برای سپاهان مهمترین چیز در این بازی رسیدن به گل اول است .

اما نباید فراموش کرد که خط حمله سپاهان با ۵۴ گل زده-دومین خط حمله برتر لیگ- باید در مقابل ضعیفترین خط دفاع لیگ با ۵۴ گل خورده قرار گیرد.

استقلال – نفت تهران

استقلال با چند تغییر تاکتیکی در آرایش تیمی خود در بازی مقابل نفت آبادان نتیجه مطلوبی گرفت و خود را برای بازی حساس مقابل نسف قارشی هم آماده‌تر کرد.

برای استقلال که عملا لیگ را از دست داده‌، بازی هفته بعد مقابل نسف قارشی در لیگ قهرمانان آسیا، به مراتب مهمتر از این بازی است. با توجه به محرومیت عمران زاده و تیموریان در بازی با نسف قارشی، استقلال می‌تواند با بازی دادن به دیگر بازیکنان در این دیدار از این شرایط نهایت استفاده را ببرد.

در بازی مقابل نفت آبادان، غیبت پژمان منتظری در خط دفاعی بسیار مشهود بود و الونگ الونگ به هیچ عنوان نتوانست انتظارات مظلومی را برآورده کند.

به هر حال استقلال می‌تواند با استراحت دادن به بازیکنان کلیدی، مصدومیت و خستگی این بازیکنان را به حداقل برساند و با بکارگیری دیگر بازیکنان، جانشین‌های شایسته‌ای برای بازیکنان محروم پیدا کند.

اما در طرف دیگر نفت تهران است که احتمالا با انتفال به اراک در سال آینده، آخرین باری است که بعنوان تیم تهرانی در لیگ برتر فوتبال ایران حضور دارد.

نفت تهران با پیروزی بر آبی پوشان تهرانی شانس حضور در بازی پلی آف آسیا را دارد البته صبا مقابل فجر نتیجه نگیرد.

صبا – فجر سپاسی

صبا در ۵ بازی آخر خود پیروزی نشده و از ۱۵ امتیاز ممکن تنها ۴ امتیاز به دست آورده است. صبا خیلی خوش شانس بود که تیم های پشت سرش در چند هفته اخیر نتایج خوبی نگرفتند و گرنه اکنون در موقعیت پایین‌تری قرار داشت. حتی اگر صبا نتواند فجر را شکست دهد، پیروزی استقلال بر نفت تهران به تیم قمی امکان می دهد نماینده ایران در بازی‌های پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا باشد.

فجر تیمی جوان و یکدست است که شکست دادن آن آسان نیست بویژه آنکه صبا در گل زدن ضعف دارد و بازیکنانش کم تجربه هستند. نقطه قوت فجر ساختار مستحکم خط دفاعی آن است. اما بر خلاف خط دفاعی، این تیم با ۳۱ گل زده در کنار مس سرچشمه، ذوب آهن و شاهین بوشهر، این فصل ضعیف‌ترین خط حمله را داشته است با این حال این تیم با هدایت محمود یاوری با تجربه جایگاه قابل قبولی در میانه جدول دارد.

با توجه به ضعف گل زنی دو تیم بویژه در هفته‌های اخیر، نمی‌توان انتظار گل‌های زیادی را در این دیدار داشت و حوادث بازی ممکن است در نتیجه آن تاثیر گذار باشد.

تراکتور سازی – ملوان

تراکتورسازی که نتوانست در بازی قبلی مقابل مس سرچشمه پیروز شود، این هفته سعی خواهد کرد که با پیروزی مقابل ملوان و رسیدن به مقام نائب قهرمانی حادثه بزرگی را در تاریخ این باشگاه رقم زند. تراکتورسازی که با ۵۵ گل زده، در کنار استقلال بهترین خط حمله این فصل را داشته است خیلی بد شانس بود که نتوانست در هر دوبازی لیگ دروازه مس سرچشمه را باز کند. دو مساوی مقابل مس سرچشمه خیلی برای تراکتورسازی گران تمام شد.

از سوی دیگر ملوان نیازی به امتیاز این بازی ندارد. این تیم با ۳۱ گل خورده، بعد از سپاهان و به همراه ذوب آهن بهترین خط دفاع را دارد. جدال این خط دفاعی با بهترین خط حمله لیگ امسال می‌تواند جذاب و دیدنی باشد.

مطالب مرتبط