اعتراض شدید جوکوویچ و نادال به رنگ آبی زمین اوپن مادرید

نواک جوکوویچ
Image caption نواک جوکوویچ به شدت به تغییر رنگ زمین تورنمنت مادرید از سرخ به آبی اعتراض کرد

نواک جوکوویچ، بعد از شکست مقابل هموطن خود یانکو تیپسارویچ و حذف از تورنمنت مادرید، اعتراض شدید خود را نسبت به تغییر رنگ زمین ورزشگاه مادرید ابراز داشت.

نفر نخست تنیس جهان و مدافع عنوان قهرمانی در دو ست متوالی (۷-۶ و ۶-۳) مغلوب بخت هفتم تورنمنت شد، اما واکنش شدید او به زمین آبی رنگ ورزشگاه خبرسازتر شد: "خیلی ساده است؛ خاک آبی برای من جواب نمی‌دهد. اگر سال آینده هم بازی‌ها روی خاک آبی رنگ برگزار شود من قطعا شرکت نخواهم کرد".

پیشتر نیز رافائل نادال، نفر دوم جهان و فینالیست سال پیش تورنمنت، به شدت به رنگ آبی زمین اعتراض کرده بود. نادال که پنجشنبه گذشته (۱۰ مه) با شکست مقابل هموطن خود فرناندو ورداسکو از ادامه رقابت‌ها بازماند به شکل مشابهی از تغییر رنگ زمین مسابقه شکایت داشت. او هم تهدید کرد که در صورتی که رنگ زمین به حالت پیشین بازگردانده نشود، در مسابقات سال بعد حاضر نخواهد شد.

در واقع اعتراض به تغییر رنگ زمین به پیش از برگزاری تورنمنت بر‌می‌گردد. راجر فدرر و رافائل نادال قبل از آغاز مسابقات مخالفت خود را با این تغییر ابراز کرده بودند اما مسئولان تورنمنت تاثیر منفی تغییر رنگ بر کیفیت بازی را رد کرده بودند.

یون تیریاک، مسئول برگزاری تورنمنت مادرید، گفته بود رنگ آبی تاثیر زیادی بر افزایش دید بازیکنان و داوران دارد و علاوه بر آن برای پخش تلویزیونی هم مناسب‌تر است.

اما جوکوویچ می‌گوید: "در این زمین نمی‌شود حرکت توپ را پیش‌بینی کرد. من دنبال این هستم که بهترین بازیم را ارائه دهم اما وقتی نمی‌توان در این زمین درست حرکت کرد، فشار زیادی روی ماهیچه‌ها و عضلات وارد می‌شود. زمین قابل پیش‌بینی نیست و من مدام نگران آسیب‌دیدگی هستم".

جوکوویچ به مسئولان ATP هم انتقاد داشت: ATP پیش از اعمال هرگونه تغییری باید با بازیکنان مشورت کند. آنها بدون آگاهی و موافقت بازیکنان تصمیم می‌گیرند. این قوانین باید فورا عوض شود".

حق نشر عکس Reuters
Image caption رافائل نادال که با شکست مقابل ورداسکو حذف شد، پیش از آغاز تورنمنت و در حین بازی‌ها به رنگ آبی زمین اعتراض داشت

جوکوویچ انتقاد صریحی به عملکرد آدام هلفانت، رئیس اجرایی پیشین ATP، داشت که شخصا مجوز تغییر رنگ زمین مادرید را صادر کرد.

آقای هلفانت روز جمعه گفت که مجوز تغییر رنگ را هنگامی صادر کرده که مطمئن شده است که تغییر رنگ به آبی هیچ تاثیری بر کیفیت بازی نخواهد داشت و تفاوتی با وضعیت رنگ سرخ سنتی آن ایجاد نمی‌کند.

در واکنش به اعتراض جوکوویچ و نادال، یون تیریاک، رئیس تورنمنت، روز جمعه بابت لغزندگی زمین عذرخواهی کرد اما گفت این مسئله ارتباطی به رنگ آبی زمین ندارد.

اما مشکلات زمین مادرید ظاهرا تاثیری بر بازی راجر فدرر، نفر سوم جهان، نداشته و بازی‌هایش را تا مرحله نیمه‌نهایی با اقتدار برده است. فدرر در یک چهارم نهایی و در حضور بعضی از بازیکنان رئال مادرید مانند کریستیانو رونالدو و ژابی آلونسو که به تماشای بازی آمده بودند، دیوید فرر، یکی از بهترین بازیکنان خاک رس جهان، را در دو ست برد و به جمع چهار نفر پایانی راه یافت.

فدرر هم که قبلا مخالفت خود را با تغییر رنگ زمین ابراز داشته بود گفته: "من کلافه شدن جوکوویچ و نادال را از وضعیت زمین درک می‌کنم. جای تاسف است که مجبوریم به جای حرف زدن درباره مسابقه‌های جذاب تورنمنت، به وضع زمین بپردازیم. بعد از پایان مسابقات باید بشینیم و درباره تورنمنت سال آینده صحبت کنیم".

در مرحله نیمه‌پایانی این تورنمنت فدرر با مسابقه خواهد داد و توماس بردیچ با خوان مارتین دل‌پوترو روبرو خواهد شد.

مطالب مرتبط