ایران قهرمان جام جهانی کشتی آزاد شد

رضا یزدانی حق نشر عکس IAWF
Image caption رضا یزدانی در یک رقابت حساس ختاگ گازیموف را شکست داد و قهرمانی ایران را قطعی کرد

تیم ملی ایران با فتح رقابت‌های باکو، برای سومین بار قهرمان جام جهانی کشتی آزاد شد.

تیم ایران که با برتری بر تیم‌های، ترکیه، گرجستان، ژاپن و آمریکا به بازی نهایی مقابل آذربایجان رسیده بود، امروز یکشنبه (۲۴ اردیبهشت، ۱۳ مه) با پیروزی ۴ بر ۳ برابر تیم میزبان برای اولین بار در خارج از ایران قهرمان جام جهانی کشتی آزاد شد.

در حالی که کمتر از هشتاد روز به آغاز بازی‌های المپیک لندن باقی مانده، ایران با تیمی قدرتمند متشکل از کشتی‌گیرانی که اغلب آنها احتمالا در المپیک لندن شرکت خواهند شد، وارد رقابت‌های جام‌جهانی باکو شد.

حق نشر عکس IAWF
Image caption رسول خادم سرپرست تیم‌های ملی کشتی ایران در مسابقات باکو کنار تیم حضور داشت

برای ایران که قبلا در فینال جام جهانی ۲۰۰۹ تهران به آذربایجان باخته بود، در دیدار حساس و پرتنش فینال، حسن رحیمی (۵۵ کیلوگرم)، مهدی تقوی (۶۶ کیلوگرم)، صادق گودرزی (۷۴ کیلوگرم) و رضا یزدانی (۹۶ کیلوگرم) چهار پیروزی کسب کردند و تیم میزبان را ناکام گذاشتند.

اما مسعود اسماعیل‌پور (۶۰ کیلوگرم)، احسان لشگری (۸۴ کیلوگرم) و کمیل قاسمی (۱۲۰ کیلوگرم) مقابل رقبای آذری بازنده شدند.

در فینال رقابت‌ها، تیم ایران نسبت به داوری‌ بعضی از کشتی‌ها اعتراض داشت. بویژه در مسابقه حساس وزن ۹۶ کیلوگرم بین رضا یزدانی و ختاگ گازیموف، قهرمان سال ۲۰۱۰ جهان، که با بحث و جدل همراه بود و نهایتا با برتری یزدانی پایان یافت. تیم ایران به نحوه داوری تایم دوم این مسابقه که به سود کشتی‌گیر میزبان خاتمه یافت اعتراض کرد که نتیجه‌ای در بر نداشت.

در دیدارهای رده بندی این رقابت‌ها هم تیم آمریکا ۵ بر ۲ مقابل روسیه به پیروزی رسید و سوم شد.