منچسترسیتی قهرمان لیگ برتر انگلستان شد

منچسترسیتی
Image caption منچسترسیتی بعد از 44 سال قهرمان لیگ برتر انگلستان شد

منچسترسیتی با پیروزی ۳ بر ۲ برابر کوئینزپارک رنجرز، بعد از چهل و چهار سال قهرمان لیگ برتر انگلستان شد.

در یکی از عجیب‌ترین فصل‌های تاریخ فوتبال انگلستان، روز یکشنبه ۱۳ مه (۲۴ اردیبهشت) ده دیدار همزمان در لیگ برتر انجام شد تا تکلیف تیم قهرمان، تیم‌های سقوط کننده به دسته‌پایین‌تر و تیم‌هایی که در لیگ قهرمانان سال آینده اروپا شرکت خواهند کرد، مشخص شود.

دو تیم بزرگ منچستر از هفته‌ها پیش رقابت برای کسب عنوان قهرمانی را با افت و خیز زیاد دنبال کرده بودند و تا پیش از بازی‌های امروز با امتیاز ۸۶ مساوی بودند. اما منچسترسیتی به دلیل تفاضل گل بهتر در موقعیتی برتر قرار داشت.

برای قهرمانی منچستریونایتد، تنها پیروزی بر میزبان خود ساندرلند نمی توانست کافی باشد. این تیم امیدوار بود کوئینز پارک رنجرز که خود در خطر سقوط قرار داشت، مقابل سیتی امتیاز کسب کند.

گل دقیقه ۳۹ زابالتا، مدافع آرژانتینی، نوید یک پیروزی آسان را به هواداران منچسترسیتی داد. اما نیمه دوم به گونه‌ای پیش رفت که کمتر کسی انتظارش را داشت. جبریل سیسه (۴۸) و مکی (۶۶) دو گل برای کوئینز پارک رنجرز زدند و ورزشگاه اتحاد را در شوک فرو بردند.

رنجرز در حالی گل دوم را وارد دروازه منچسترسیتی کرد که از دقیقه ۵۴ به دلیل اخراج کاپیتان خود جویی بارتون بازی را ده نفره دنبال کرد.

با افزایش فشار منچستر سیتی برای تغییر نتیجه، رنجرز همه بازیکنانش را در زمین خود متمرکز کرد و به دفاع پرداخت.

هر چه بازی به لحظات پایانی نزدیک می‌شد، قفل دروازه رنجرز بازنشدنی‌تر به نظر می‌رسد و این بر اضطراب بازیکنان سیتی و هواداران می‌افزود. بویژه اینکه منچستریونایتد در بازی همزمان دیگر با گل وین رونی (۲۰) از ساندرلند یک بر صفر پیش بود و سیتی برای قهرمانی باید حداقل دو گل می‌زد.

از طرف دیگر ماندن رنجرز در لیگ برتر هم در صورت پیروزر نشدن مقابل سیتی، به نتیجه دیدار بولتون با استوک بستگی داشت.

روبرتو مانچینی، سرمربی منچسترسیتی، که به شدت عصبی و متشنج به نظر می‌رسید ادین ژکو (به جای گرت بری از دقیقه ۶۹) و ماریو بالوتلی (به جای توز از دقیقه ۷۵) را وارد زمین کرد. حملات بی‌امان سیتی نهایتا وقتی نتیجه داد که دیگر کمتر کسی تصوری غیر از قهرمانی منچستریونایتد در سر داشت.

دو گل از ژکو و آگوئرو در دقایق ۲ +۹۰ و ۴ +۹۰ همه را تغییر داد. منچسترسیتی را بعد از ۴۴ سال به قهرمانی لیگ رساند و یونایتد را در یکی از شمالی‌ترین شهرهای انگلستان در بهت از دست رفتن قهرمانی فرو برد.

کوئینزپارک رنجرز هم گرچه بازی برده را در عرض سه دقیقه طوفانی با شکست معاوضه کرد، اما خوش شانس بود که در بازی دیگر، استوک دو بر دو بولتون را متوقف کرد و رنجرز را از سقوط به دسته پایین‌تر رهانید.

بدین ترتیب، ولور همپتون، بلکبرن و بولتون سه تیمی هستند که در پایان این فصل لیگ برتر به دسته پایین‌تر سقوط کردند.

رقابت برای سهمیه لیگ قهرمانان سال آینده

Image caption آرسنال با پیروزی در زمین وست برومویچ سهمیه لیگ قهرمانان سال آینده اروپا را کسب کرد

در مسابقات امروز سه تیم آرسنال، تاتنهام و نیوکاسل برای کسب سهمیه حضور در لیگ قهرمانان سال آینده اروپا به میدان رفتند. مطابق سهمیه‌بندی لیگ قهرمانان اروپا، سه تیم نخست رده‌بندی لیگ برتر انگلستان بصورت اتوماتیک وارد این رقابت‌ها می‌شود و تیم چهارم برای کسب سهمیه در بازی پلی‌آف (تک حذفی) شرکت می‌کند.

اما راه یافتن چلسی به فینال لیگ قهرمانان امسال، حساسیت کسب سهمیه را در انگلستان بالا برده است. طبق تصمیم‌گیری یوفا، اگر چلسی قهرمان لیگ قهرمانان شود که در اینصورت این تیم هم سهمیه حضور در لیگ سال بعد را بدست می‌آورد، تیم چهارم لیگ برتر شانس کسب سهمیه را از دست خواهد داد.

به همین دلیل تمام تلاش تیم‌های آرسنال و تاتنهام معطوف به قرار گرفتن در جایگاه سوم و کسب اتوماتیک سهمیه لیگ قهرمانان اروپا بود.

آرسنال تا پیش از این بازی مقابل وست برومویچ با ۶۷ امتیاز - یک امتیاز بیشتر از تاتنهام - در رده سوم قرار داشت و در صورت پیروزی در همین رده باقی می‌ماند. اما تاتنهام که در برابر فولام قرار گرفته بود، به دلیل داشتن تفاضل گل بهتر از نیوکاسل، در صورت کسب نتیجه‌ای مشابه با نتیجه نیوکاسل- اورتون، حضور در رده چهارم برایش تضمین می‌شد.

اما نتایج روز آخر عملا تغییری در وضعیت تیم‌های صدر و انتهای جدول ایجاد نکرد. آرسنال وست برومویچ را ۳ بر ۲ برد. بنایون (۴)، سانتوس (۳۰)، کوشلنی (۵۴) برای آرسنال و لانگ (۱۱) و دورانز (۱۵) برای برومویچ گل زدند.

تاتنهام با دو گل امانوئل آدابایور (۲) و جرمین دفو (۶۳) فولام را شکست داد. اورتون هم با سه گل پینار (۱۶)، یلاویج (۲۷) و هایتینگا (۶۵) در مقابل تک گل به خودی هیبرت (۷۳)، ۳ بر ۱ نیوکاسل را شکست داد.

در نتیجه آرسنال با ۷۰ امتیاز در رده سوم ایستاد و سهمیه لیگ قهرمانان سال آینده را به دست آورد. تاتنهام ۶۹ امتیازی شد و در جایگاه چهارم قرار گرفت. تاتنهام امیدوار است که چلسی در فینال لیگ قهرمانان اروپا که ۱۹ مه آینده در ورزشگاه مونیخ برگزار خواهد شد، مغلوب بایرن مونیخ شود تا این تیم به بازی پلی‌آف برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان راه یابد.

نیوکاسل هم با شکست امروز با ۶۵ امتیاز در رده پنجم باقی ماند.

مطالب مرتبط