لیگ قهرمانان آسیا؛ استقلال و پرسپولیس به‌دنبال بلیت صعود

آندرانیک تیموریان هافبک استقلال حق نشر عکس AFP
Image caption استقلال ممکن است در دور بعد با سپاهان روبرو شود

روز آخر مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا از امروز (سه شنبه ۱۵ مه) شروع می‌شود.

سپاهان برای تعیین تیم اول گروه ۳ در اصفهان میزبان الاهلی عربستان خواهد بود و پرسپولیس در زمین الشباب امارات مقابل این تیم قرار می‌گیرد.

روز چهارشنبه (۱۶ مه) هم استقلال و نسف قارشی در ازبکستان با هم بازی می‌کنند.

در گروه ۳، صعود سپاهان و الاهلی به مرحله بعد قطعی شده و بازی این دو تیم ۱۰ امتیازی صرفا از نظر تعیین صدر نشین این گروه اهمیت دارد.

سپاهان در صورت صعود به‌عنوان سرگروه، در مرحله بعدی که به‌صورت تک بازی برگزار می‌شود، در اصفهان پذیرای تیم دوم گروه ۱ (استقلال یا الریان) خواهد بود. در صورت دوم شدن، زردپوشان اصفهانی باید در امارات با تیم الجزیره روبرو شوند .

استقلال برای صعود در ازبکستان نیاز به یک مساوی دارد و اگر به عنوان تیم دوم گروه صعود کند، ممکن است در مرحله بعدی دو نماینده ایران با هم روبرو شوند، که در این صورت یکی از آنها از دور مسابقات حذف خواهد شد.

دیگر تیم تهرانی، پرسپولیس، باید در مقابل تیم الشباب قرار گیرد. سرخ پوشان تهرانی با یک مساوی هم صعود خواهند کرد و در این صورت در تک بازی مرحله بعد مقابل الاتحاد عربستان قرار می‌گیرند.

سپاهان – الاهلی عربستان؛ جدال برای صدرنشینی

با توجه به تجربه شخصی من، بازی با تیم‌های عربستان سعودی همیشه برای تیم‌های ایرانی مشکل‌ساز بوده است.

باشگاه‌های سعودی با جذب بازیکنان با کیفیت نقاط ضعف تیم‌های خود را به خوبی پوشش می‌دهند و باتوجه به نظم خوب تیمی، قدرت بالای حفظ توپ، کارهای ترکیبی ۲ یا ۳ نفره و استفاده از تمام عرض زمین همواره رقیبانی جدی برای ما بوده‌اند.

در بازی رفت نیز الاهلی در تمام بازی سپاهان را تحت فشار قرار داده بود اما استحکام دفاعی سپاهان مانع از شکست اصفهانی ها در جده شد.

نقطه مثبت سپاهان این روزها در دو بازیکن خلاصه می شود. نفر اول امید ابراهیمی است که به عنوان هافبک دفاعی حلقه اتصال مدافعان و هافبک‌هاست و این نقش را به نحو احسن انجام می‌دهد.

او در بعضی مواقع روی توپ‌های مستقیم کار مدافعان سرزن یا اولین مدافع را انجام می‌دهد و باعث می‌شود مدافعان میانی سپاهان با خیالی آسوده کار پوشش را پشت سر او و مدافعان کناری انجام دهند.

نقطه قوت دوم این تیم محرم نوید کیا است، بازیکنی که به‌عنوان حلقه اتصال خط میانی و مهاجمان عمل می‌کند.

او به عنوان یک بازیکن طراح و خلاق در اوج قرار دارد و با قدرت رهبری، پاس‌های در عمق و با تنظیم سرعت بازی، یکی از مهمترین عوامل پیروزی‌های سپاهان در این دوره از بازی‌هاست.

با توجه به شرایط سپاهان در جدول، به‌نظر من این تیم باید اجازه دهد که بازی روند طبیعی خود را طی کند.

حتی در صورت کسب نتیجه مساوی، با توجه به قدرت سپاهان، این تیم در مرحله بعد توانایی لازم برای شکست الجزیره در ابوظبی را دارد و احتمال روبرو شدن دو تیم ایرانی هم کمتر می‌شود.

پرسپولیس – الشباب

پرسپولیس در بازی رفت حریف اماراتی را با گل‌های زیاد شکست داد.

استراتژی پرسپولیس در بازی رفت از عوامل اصلی پیروزی این تیم در تهران بود.

در بازی‌هایی که پرسپولیس به پیروزی رسیده، تفکر تیمی بر مبنای جمع شدن در زمین خودی، فشار به بازیکن صاحب توپ و حمله با حداکثر سرعت بعد از تصاحپ توپ بوده است.

این روش هر بار امتحان شده به‌خوبی نتیجه داده، اما بعد از چند پیروزی این استراتژی کاملا فراموش و باعث شد پرسپولیس خوب نتیجه نگیرد.

با توجه به اینکه الشباب دیگر امیدی به صعود ندارد به احتمال زیاد سعی می‌کند به پرسپولیس فشار بیاورد و احتمالا بازی بسته‌ای از این تیم نخواهیم دید.

این شرایط می تواند به پرسپولیس کمک کند که با بازی تدافعی و برنامه مناسب در ضد حمله- با استفاده از بازیکنانی سرعتی مانند غلامرضا رضایی، جواد کاضمیان و هادی نوروزی- بازی را به‌نفع خود تمام کند.

صرف نظر از این مسأله، پرسپولیس باید چاره‌ای برای ترمیم خط دفاعی خود، بویژه در جناح راست، بیندیشد.

با توجه به میل حمیدرضا علی‌عسگر به حمله و عدم توانایی این بازیکن در پوشش، بخصوص روی ارسال‌ها، حتما باید یک بازیکن مکمل در کنار این بازیکن سمت راست را پوشش دهد.

این جناح در چند بازی گذشته پاشنه آشیل پرسپولیس بوده است.

استقلال- نسف قارشی

استقلال که این روزها دوباره درگیر مسائل حاشیه‌ای شده باید در ازبکستان مقابل نسف قارشی قرار گیرد.

نسف قارشی که موفق شده بود در تهران ۱ امتیاز از استقلال بگیرد با همین تک امتیاز در انتهای جدول گروه است و امیدی به صعود ندارد.

سال قبل در شرایطی مشابه، پاختاکور، دیگر نماینده ازبک‌ها، در حالی که از گردونه مسابقات خارج شده بود در مقابل استقلال قرار گرفت.

استقلال آن بازی را به حریف واگذار کرد و آن باخت از عوامل اصلی ناکامی استقلال در جام باشگاه‌های آسیا بود.

به همین دلیل استقلال در بازی فردا باید خیلی هوشیار باشد.

نسف قارشی در بازی رفت تیم بسیار خوب و با کیفیتی بود و قدرت بدنی و کار تیمی خوبی داشت.

اما مهمترین ضعف این تیم فقر تکنیک فردی بازیکنان و عدم تجربه بین‌المللی است.

بهترین بازیکن آنها در خط حمله ایوان بوسکویچ است که می‌تواند برای استقلال خطرناک باشد.

استقلال با توجه به غیبت تیموریان و عمران‌زاده کار سختی را پیش رو خواهد داشت.

عدم حضور این ۲ مهره، که از ارکان اصلی سازمان دفاعی استقلال هستند، می‌تواند استراتژی کلی این تیم را تغییر دهد.

به‌نظر می‌رسد میثم حسینی به‌جای عمران زاده در قلب دفاع قرار گیرد و این جابجایی اجباری توان سر زنی خط دفاع استقلال را در زمان ارسال‌ها و ضربات شروع مجدد کاهش می‌دهد. این مسأله می‌تواند نقطه ضعف استقلال در این بازی باشد.

با توجه به آشنایی به نوع بازی ازبک‌ها، تجربه شخصی‌ به‌من می‌گوید که سرعت دادن به بازی، عوض کردن جریان بازی، پرهیز از بازی فیزیکی و بردن بازی به عمق (با توجه به کندی مدافعان مرکزی ازبک) می‌تواند کمک زیادی به استقلال کند.

در این تاکتیک نقش مجتبی جباری و فریدون زندی به عنوان بازیکنان طراح و خلاق، و جی لوید ساموئل به عنوان هافبک دفاعی، پر رنگ تر از بقیه است.

نباید فراموش کنیم که نسف قارشی چیزی برای از دست دادن ندارد و حتما در حضور تماشاگران خودی برای پیروزی به میدان خواهد آمد.

در چنین شرایطی استفاده درست و بجا از آرش برهانی در ضد حمله‌ها می‌تواند برگ برنده استقلال در این بازی باشد.

مطالب مرتبط