کنی دالگلیش اخراج شد

کنی دالگلیش حق نشر عکس Getty
Image caption کنی دالگلیش بعد از یک فصل ناکامی در لیگ برتر، از لیورپول اخراج شد

کنی دالگلیش اسطوره فوتبال لیورپول بعد از یک فصل ناکامی در لیگ برتر، از سرمربیگری این تیم اخراج شد.

باشگاه لیورپول در بیانیه‌ای اعلام کرد: "بعد از بررسی دقیق و موشکافانه فصل به این نتیجه رسیده که تغییر ضروری است."

هنگامی که روی هاجسون، سرمربی فعلی تیم ملی انگستان، پس از یک دوره کوتاه و ناموفق در ژانویه سال پیش از سرمربیگری بندرنشینان لیورپول اخراج شد، کنی دالگلیش پس از سالها به دنیای فوتبال حرفه‌ای بازگشت و این تیم از هم پاشیده و بی روحیه را سر و سامان داد.

لیورپول تحت سرمربیگری دالگلیش موفق شد فصل پیش را به شکلی قابل قبول به پایان برد. در نتیجه مالکان جدید آمریکایی لیورپول قرداد موقت او را با یک قرارداد سه ساله جایگزین کردند.

در ابتدای فصل جدید دالگلیش با صرف حدود صد میلیون پوند چند بازیکن تازه خرید و لیورپول به امید روزهای خوش و بازگشت به لیگ قهرمانان اروپا فصل را آغاز کرد.

اما بی ثباتی این تیم در نتیجه گیری و نمایش ضعیف بازیکنان تازه وارد سبب شد لیورپول فصل را با ناکامی به پایان ببرد. خرید اندی کرول با ۳۵ میلیون پوند از نیوکاسل که رکورد انتقال بازیکن انگلیسی در لیگ انگلستان است با سر و صدای زیاد شروع شد اما کمکی به خط حمله ناتوان این تیم نکرد.

با اینکه لیورپول قهرمان جام اتحادیه شد اما فینال جام حذفی را به چلسی باخت و فصل را در جای هشتم تمام کرد. علاوه بر این لیورپول با چهار امتیاز کمتر، پایین تر از رقیب همشهری اورتون قرار گرفت که این یکی از مهمترین معیارهای طرفداران این تیم برای ارزیابی میزان موفقیت در هر فصل است.

لیورپول در این فصل تعداد برد و باختش برابر بود و سی و چهار امتیاز کمتر از منچسترسیتی داشت. از این نظر لیورپول یکی از ضعیفترین فصلهایش را در نیم قرن گذشته گرفت.

حمایت مطلق دالگلیش از لوییز سوارز در پرونده توهین نژادپرستانه و اظهارات این سرمربی شصت و یک ساله پس از خودداری سوارز از دست دادن با پاتریس اورا در بازی مقابل منچستریونایتد، با انتقادهای زیادی مواجه شد. دالگلیش بعدا ناچار شد رسما عذرخواهی کند و بپذیرد که در مدیریت این ماجرا عملکردش قابل قبول نبوده است.

از روبرتو مارتینز، سرمربی ویگان، و رافا بنیتز، سرمربی سابق لیورپول، به عنوان جانشینان احتمالی دالگلیس نام برده می شود.

دالگلیش در دوران بازیگری هشت فصل در سلتیک بازی کرد و سپس سیزده سال بازیکن لیورپول بود. در شش سال آخر هم بازیکن و هم مربی بود و سپس یک سال هم به عنوان سرمربی در این تیم ماند.

دالگلیش سپس هدایت بلکبرن را به عهده گرفت و این تیم را قهرمان لیگ برتر کرد. بعد از آن سرمربیگری نیوکاسل را به عهده گرفت.

بعد از تجربه نیوکاسل مجددا به باشگاه سابقش سلتیک بازگشت اما از سال ۲۰۰۰ تا فصل پیش که جانشین روی هاجسون در لیورپول شد، از دنیای فوتبال کنار گرفت.

مطالب مرتبط