احمد‎ی‌نژاد: دوست دارم برای المپیک به لندن بروم، اما با حضور من مشکل دارند

حق نشر عکس president.ir
Image caption آقای احمدی نژاد المپیک لندن را برای ورزش ایران بسیار مهم دانست

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران گفته است که دوست دارد در المپیک ۲۰۱۲ لندن حضور داشته باشد، اما به گفته او آنها (مقام های بریتانیایی) با حضور او در لندن مشکل دارند.

آقای احمدی نژاد در مراسم تجلیل از قهرمانان و مدال آوران ایرانی در سال ۱۳۹۰گفت: "قهرمانان کشورمان باید در این دوره از رقابت های المپیک با منش و رفتاری برآمده از خصائل قهرمانان، پهلوانان و اسطوره‌های نامی ملت ایران همچون آرش کمانگیر، برای موجودیت و سربلندی ایران عزیز تلاش کنند."

آقای احمدی نژاد المپیک لندن را برای ورزش ایران بسیار مهم دانست و گفت: "بیگانگان نمی خواهند جوانان ایرانی سکوهای قهرمانی را فتح کنند."

با این حال سیاست ایران در یکی دو سال اخیر در قبال المپیک لندن دوگانه بوده است.

مقام های ایرانی قبلا نسبت به نشان المپیک لندن واکنش نشان داده بودند و آن را برگرفته از کلمه Zion (صهیون) دانستند و بریتانیا را متهم کردند که "سیاست های صهیونیستی" خود را به ورزش منتقل کرده است. حتی کمیته ملی المپیک ایران تهدید کرد که در صورت عدم تغییر نشان المپیک ۲۰۱۲، این بازی ها را تحریم می کند.

اعتراض ایران با واکنش دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا همراه بود که گفت: "جای ایران در المپیک لندن خالی نخواهد بود."

ایران در فوریه ۲۰۱۱ رسما خواهان تغییر نشان المپیک لندن شد که با مخالفت کمیته بین المللی المپیک رو به رو شد. اما بعدا ایران اعلام کرد که با چهل ورزشکار در المپیک لندن حضور خواهد داشت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مقام های ایرانی نشان المپیک لندن را برگرفته از کلمه Zion (صهیون) دانستند

تاکنون سابقه نداشته که رئیس جمهور ایران در بازی های المپیک حضور داشته باشد، فقط محمود احمدی نژاد در بازی های پارالمپیک ۲۰۰۸ به پکن سفر کرد.

چندی پیش گفته شد که آقای احمدی نژاد به دلیل احتمال انگشت نگاری از مقام های ایرانی برای حضور در بازی های المپیک ۲۰۱۲ به لندن نخواهد رفت.

روابط ایران و بریتانیا در ماه های گذاشته به پائین ترین سطح خوددر سال های اخیر رسیده است. آذرماه سال گذشته و یک روز بعد از ورود گروهی از تظاهرکنندگان به سفارتخانه بریتانیا در تهران، کارمندان این سفارتخانه، ایران را ترک کردند.

متعاقب آن بریتانیا نیز به کارمندان ایرانی سفارت و کنسولگری ایران در لندن ۴۸ فرصت داد تا خاک این کشور را ترک کنند، از آن پس دو کشور روابط دیپلماتیک خود را به حداقل رساندند.

روابط این دو کشور در سال های پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ همواره در کش و قوس بوده است. در این ۳۳ سال هیچ مقام ارشد ایرانی در سطح روسای قوا به بریتانیا سفر نکرده است و بالاترین مقام سیاسی بریتانیا که به ایران سفر کرده است، وزیر خارجه بوده است.

شاید اگر روابط این دو کشور مانند پیش از تعطیل سفارتخانه ها عادی بود، این فرصت فراهم می شد که آقای احمدی نژاد بالاترین مقام ایرانی باشد که به بریتانیا سفر می کند.

المپیک ۲۰۱۲ لندن از ۲۷ ژوییه تا ۱۲ اوت ۲۰۱۲ میلادى در بریتانیا برگزار می شود.

مطالب مرتبط