مشعل‌هایی که ۲۴۰ هزار دلار به‌فروش می‌روند

مشعل المپیک 2012 لندن حق نشر عکس Reuters
Image caption حمل‌کنندگان مشعل‌های المپیک می‌توانند آنها را با قیمتی اندک از برگزارکنندگان و حامیان مالی مسابقات بخرند

بعضی از حمل‌کنندگان مشعل المپیک ۲۰۱۲ لندن مشعل‌هایشان را در اینترنت به‌فروش گذاشته‌اند و یکی از آنها توانسته مشعلش را به‌قیمت ۲۴۰ هزار دلار بفروشد.

گرداندن مشعل المپیک ۲۰۱۲ در سراسر بریتانیا از دو روز پیش (شنبه ۱۹ مه) آغاز شده، و قرار است ۸۰۰۰ نفر نماد بازی‌های المپیک را در ۱۰۱۹ شهر و روستای این کشور حمل کنند.

ساخت هر یک از این مشعل‌ها ۴۹۵ پاوند (حدود ۷۸۰ دلار) هزینه برمی‌دارد، اما حمل‌کنندگان آنها می‌توانند مشعلشان را به‌قیمت ۲۱۵ پاوند (حدود ۳۴۰ دلار) خریداری کنند و به‌عنوان یادگاری برای خود نگه دارند.

در برخی موارد هم شرکت‌های حامی مالی بازی‌ها مشعل را رایگان در اختیار حمل‌کنندگان قرار می‌دهند.

اما حالا فروش اینترنتی مشعل‌ها خبرساز شده‌است.

سارا میلنر سیموندز یکی از کسانیست که مشعلش را در سایت اینترنتی "ای بی" به‌حراج گذاشته‌است.

خانم سیموندز که گفته پول حاصل از فروش مشعلش را صرف امور خیریه خواهد کرد، پیشنهاد خریدی به‌مبلغ ۱۵۳ هزار پاوند (حدود ۲۴۰ هزار دلار) دریافت کرده‌است.

او که به‌خاطر فروش نماد المپیک به انتقادهایی روبرو شده، می‌گوید: "طبعا این موضوع بعضی‌ها را ناراحت کرده، اما به‌نظر من وقتی پولی را که بعضی‌ها حاضرند برای خرید آن بپردازند در نظر بگیریم، می‌بینیم که نگه داشتن آن در ویترین خانه چندان ارزشی ندارد. وقتی متوجه شدم که اولین مشعل در اینترنت به‌قیمت ۳ هزار پاوند (حدود ۴۷۰۰ دلار) فروخته شده، واقعا تعجب کردم. به این فکر کردم که با این پول چه کارهایی می‌توان انجام داد!"

البته همه فروشنده ها به اندازه خانم سیموندز خوش شانس نبوده‌اند.

اما ده‌ها نفرشان پیشنهادهایی بالای ۱۰۰۰ پاوند (حدود ۱۵۷۰ دلار) دریافت کرده‌اند و دو پیشنهاد خرید ۱۰۰ هزار پاوندی (حدود ۱۵۷ هزار دلار) و ۵۳ هزار پاوندی (حدود ۸۴ هزار دلار) هم وجود داشته‌اند.

جالب اینکه بعضی که هنوز نوبت حمل مشعلشان نرسیده، پیشاپیش آگهی فروش آن را در اینترنت گذاشته‌اند و از همین حالا برای آن تبلیغ می‌کنند.

سال گذشته یکی از مشعل‌هایی که پیش از المپیک ۱۹۴۸ لندن حمل شده بود، در یک حراجی به‌قیمت ۵۴۰۰ پاوند (حدود ۸۵۰۰ دلار) فروخته شد.

یکی از سخنگویان کمیته برگزاری المپیک می‌گوید: "اکثر حمل‌کنندگان مایلند مشعل را پیش خودشان نگه دارند، اما نهایتا مشعل مال خود آنهاست و می‌توانند تصمیم بگیرند که با آن چه بکنند. ما فقط امیدواریم که مشعل‌ها و یونیفورم‌ها از جای مناسبی سر در بیاورند."

مطالب مرتبط