'بازی در تیم ملی کنار کریمی و نکونام هیجان‌انگیز است'

امید نظری
Image caption امید نظری بازیکن لیگ سوئد به تیم ملی ایران دعوت شده است

کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران، امید نظری هافبک ۲۱ ساله متولد سوئد را برای عضویت در تیم ملی ایران دعوت کرده است.

امید نظری که پدری ایرانی و مادری فیلیپینی دارد، عضو باشگاه مالمو سوئد است اما از ابتدای فصل جاری فوتبال سوئد بصورت قرضی در یک دسته پایینتر در تیم انگلهولم بازی می‌کند.

لیگ سوئد به دلیل سرمای زمستان دیر شروع می‌شود. نظری در ۷ بازی اخیر تیمش در ترکیب اصلی بوده و یک گل هم به ثمر رسانده است.

طبق تایید آقای کی‌روش، امید نظری برای حضور در دیدار دوستانه تیم ملی ایران مقابل آلبانی که روز ۲۷ مه (۷ خرداد) در استانبول برگزار خواهد شد، از سوئد به اردوی تیم ایران در ترکیه خواهد پیوست.

تیم ملی ایران در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در آسیا، با تیم‌های کره جنوبی، ازبکستان، لبنان و قطر هم گروه است. بازی‌های این مرحله در فاصله سوم ژوئن ۲۰۱۲ تا ۱۸ ژوئن ۲۰۱۳ برگزار خواهد شد و تیم ایران در اولین دیدار، روز سوم ژوئن (۱۴ خرداد) مهمان ازبکستان خواهد بود.

امید نظری در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی گفت افتخار می کند که کارلوس کی‌روش او را به تیم ملی ایران دعوت کرده: "دیدار با کی‌روش افتخار بزرگی است. او با الکس فرگوسن کار کرده، سرمربی پرتغال بوده و بازیکنانی چون کریستیانو رونالدو را در اختیار داشته. من از پدری ایرانی و مادری فیلیپینی در سوئد بدنیا آمده‌ام. دوستان من سوئدی هستند و خودم را سوئدی می‌دانم. اما ایران و فیلیپین هم در قلب من جا دارند. برای همین تصمیم گرفتم برای تیم ملی ایران بازی کنم".

اگر امید نظری در بازی دوستانه مقابل آلبانی شرکت کند دیگر امکان بازی برای تیم‌های ملی دیگر را نخواهد داشت. او اظهار امیدواری کرده که با بازی در تیم ملی ایران، فرصت حضور در باشگاه‌های معتبرتر برایش فراهم شود: "برای من حضور در تیم ملی ایران فرصت خوبی است تا فوتبالم پیشرفت کند. آرزوی من بازی کردن در لیگهای معتبری چون اسپانیا و ایتالیا است. پیوستن به تیم ایران و بازی کردن کنار بازیکنانی مثل علی کریمی، اشکان دژاگه و جواد نکونام که بازی آنها را در تلویزیون دیده‌ام هیجان‌انگیز است".

Image caption امید و امین نظری از پدری ایرانی و مادری فیلیپینی به دنیا آمده‌اند و هر دو عضو باشگاه مالمو سوئد هستند

امید نظری امیدوار است که بتواند با بازی خوب در مسابقه دوستانه مقابل آلبانی، نظر کی‌روش را جلب کند و با استفاده از توانایی‌های خود رضایت مربیان و مردم را بدست آورد. او برادر کوچکتری هم دارد به نام امین که او هم عضو تیم مالمو است. حتی صحبت‌هایی هم درباره پیوستن امین نظری به تیم‌های ملی ایران مطرح شده است.

کارلوس کی‌روش از زمان به عهده گرفتن هدایت تیم ملی ایران، برای تقویت کیفی تیم بدنبال جذب بازیکنانی بوده که تجربه بازی در لیگهای معتبر دنیا را داشته باشند. بجز جواد نکونام (مسعود شجاعی به دلیل مصدومیت در این فصل حضور اندکی در بازی‌های تیمش داشته) که با اوساسونا تجربه بازی در لیگ اسپانیا را دارد، تجربه سایر بازیکنان به لیگهای ایران، امارات و قطر محدود است.

اولین تجربه آقای کی‌روش در جذب بازیکنانی که طبق قوانین فیفا بتوانند برای ایران بازی کنند، با دعوت از اشکان دژاگه، بازیکن تیم ولفسبورگ آلمان رقم خورد. نمایش درخشان دژاگه در بازی مقابل قطر و دو گلی که زد نشان داد حضور در لیگ‌های مطرح اروپایی تا چه حد در بازی‌های بین‌المللی اهمیت دارد و موثر است.

رضا قوچانی‌نژاد، بازیکن ایرانی‌الاصل حاضر در لیگ بلژیک، هم دیگر بازیکنی بود که آقای کی‌روش برای تماشای بازی او به بلژیک سفر کرد. اگرچه احتمال داده می شد قوچانی‎‌نژاد هم به ترکیب تیم ایران اضافه شود اما آقای کی‌روش فقط دعوت از امید نظری را تایید کرده است.

علاوه بر این اینها، چندین بازیکن دیگر چون آریا هاسه‌گاوا (بازیکن ۲۳ ساله باشگاه اف س توکیو که از پدری ایرانی و مادر ژاپنی در سایتامای ژاپن به دنیا آمده) و علی مانوئل منوچهری (مهاجم ۲۵ ساله لیگ شیلی که از پدری ایرانی و مادری شیلیایی زاده شده) نیز در لیگ‌های کشورهای دیگر بازی می‌کنند و مطابق مقررات فیفا می‌توانند عضو تیم ایران شوند.

مشروح گفتگو با امید نظری جمعه ۲۵ مه (۵ خرداد) از ساعت ۷.۳۰ شب به وقت تهران از برنامه ورزش هفت تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی پخش خواهد شد.

مطالب مرتبط