جام ملت‌های اروپا: نمایه تیم ملی لهستان

حق نشر عکس AFP

چگونه به بازی ها راه یافتند

به عنوان یکی از دو میزبان بدون آنکه در مرحله مقدماتی حضور یابند به بازی‌ها راه یافتند.

بهترین نمایش اروپایی

با آنکه حضور نسبتا خوبی در میدان های بین‌المللی از جمله بازی‌ها المپیک و جام جهانی داشتند٬ اما نمایش موفقی در اروپا نداشته اند و پیش از این فقط یک بار آن هم در دوره قبل به مرحله نهایی راه یافتند و با یک تساوی در همان مرحله اول حذف شدند.

مربی

پس از اخراج لئو بینهاکر، مربی هلندی لهستان در ۲۰۰۹، فرانچیزک اسمودا، مربی باشگاه های لهستان، جایگزین او شد.

او بلافاصله دست به جوانگرایی زد و وعده داد که بازی "حمله ای و جذاب" را در تیم لهستان جا خواهد انداخت.

دعوت او از دمیان پرکی و لودیک اوبرانیاک که در فرانسه به دنیا آمده اند و فقط نسبی لهستانی دارند و همچنین یوجین پولانسکی و سباستین بونیش که در کودکی به آلمان رفته بودند و در تیم زیر ۲۱ سال آلمان بازی کرده بودند، با انتقادهای فراوانی روبه رو شد.

این اولین تجربه بزرگ بین المللی این مربی ۶۳ ساله لهستانی است که تا پیش از این فقط تیم های باشگاهی را هدایت کرده بود.

بزرگترین موفقیت او در مربی گری رساندن تیم ویدزف لوج به مرحله یک چهارم نهایی جام قهرمانی اروپا بوده است.

ستاره

روبرت لواندوفسکی- بازیکن ۲۴ ساله بوروسیا دورتموند که نقش بسزایی در قهرمانی تیمش در این فصل بوندس لیگا و همچنین جام حذفی آلمان داشت و به همین خاطر به عنوان بازیکن سال ۱۲-۲۰۱۱ سال بوندس لیگا انتخاب شد.

۳۰ گل زده و ۸ پاس گل و همچنین هت تریک او در مقابل بایرن مونیخ در فینال جام حذفی، بخشی از کارنامه درخشان او در فصل پیش در فوتبال آلمان بود.

خانواده او همه ورزشکارند؛ پدرش قهرمان جودوی لهستان بوده، مادر و خواهرش بصورت حرفه ای والیبال بازی می کردند و نامزدش در مسابقات جهانی و اروپایی کاراته مدال برده است.

بازیکن افسانه ای

زبیگنف بونیک، در نخستین بازی خود در جام جهانی در سال ۱۹۷۸ مقابل مکزیک به میدان رفت و توانست دو گل به ثمر برساند. تیم لهستان در آن دوره در گروه خود به عنوان تیم اول بالاتر از آلمان غربی راهی مرحله دوم شد، اما با حذف لهستان، بونیک ۲۲ ساله نتوانست بیشتر بدرخشد.

اما در جام ۱۹۸۲ بونیک یکی از بازیگران نمایش بی نظیر لهستان بود که اوج بازی اش هت تریکش در مقابل بلژیک بود. لهستان در آن سال سوم شد و بونیک با ۴ گل بهترین گلزن لهستان شد. او که سابقه حضور در تیم هایی چون یوونتوس و آس رم، یکی از بهترین بازیکنان لیگ ایتالیا شناخته می شد.

سابقه در جام جهانی

برخلاف جام ملت های اروپا، نمایش نسبتا خوبی در جام جهانی داشته اند.

در هفت دوره شرکت کرده اند و در دو دوره به یک قدمی فینال هم رسیدند، اما در نیمه نهایی مغلوب تیم هایی شدند که در آن دوره به قهرمانی رسیدند.

در سال ۱۹۷۴ در بازی رده بندی برزیل، مدافع عنوان قهرمانی را شکست دادند و سوم شدند و در سال ۱۹۸۲ با شکست تیم فرانسه که یکی از بهترین تیم های تاریخ فوتبال خود را در اختیار داشت، شکست دادند و سوم شدند.

مشهورترین محصولی که صادر کرده اند

میروسلاو کلوزه - مهاجمی که با بیش از ۶۰ گل ملی در میان بهترین گلزنان تاریخ فوتبال ملی آلمان قرار دارد، متولد لهستان است اما بعدا تابعیت آلمان را پذیرفت. او خود می گوید که نه آلمانی و نه لهستانی است، بلکه دوست دارد"اروپایی" نامیده شود.